piątek, 22 marca 2013

Sernik z gruszką


Sernik jeszcze bardziej  wilgotny dzięki soczystym gruszkom. Niteczki szafranu napotykane w kęsie są miłym i niecodziennym zaskoczeniem.  Ja udekorowałam go kwiatuszkami wyciętymi z ciasta. 



Na sernik:

1 kg sera President
1/2 szklanki jogurtu naturalnego
1 i 1/2 szklanki miałkiego cukru
3 łyżki budyniu waniliowego lub skrobi
4-5 jaja
pół łyżeczki szafranu
3 gruszki



Ciasto:

2 szklanki mąki krupczatki
3/4 szklanki cukru
3/4 kostki masła 
jajko


Zagnieć ciasto, wstaw do lodówki na 30 minut.



Oddziel  białka od żółtek, ubij sztywną pianę. W drugim naczyniu utrzyj żółtka z cukrem. Dodaj ser i jogurt. Wsyp budyń lub skrobię oraz niteczki szafranu. No koniec dodaj pianę i delikatnie wymieszaj.

Na wysmarowaną masłem i wyłożoną papierem blachę  rozłóż ciasto. Posmaruj białkiem ciasto cienką warstwą.Obierz gruszki i przetnij na połówki. Rozłóż symetrycznie na cieście. Zalej masą serową.
Piecz w 190 stopniach C ok. 60 - 70 minut. W zależności od piekarnika. 


czwartek, 21 marca 2013

Czekoladowy twarożkek


Uwielbiam łączenie białego sera twarogowego z różnymi dodatkami. Robię z niego pasty do kanapek. Na słodko albo słono  ziołami i różnymi przyprawami. Na śniadanie takie pasty podaję na grzance albo z chałką. 
Tu ser doprawiam skórką pomarańczową i czekoladą.


Składniki:

ser biały chudy  - opakowanie
4 kostki czekolady gorzkiej 70% ( podaję cztery ale jest to ta duża kostka, płaska, w mniejszych to jakiej 8 kosteczek)
1 łyżka wiórków kokosowych
skórka z pomarańczy
ewentualnie miód




PRZYGOTOWANIE:

Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej, dodaj ser i resztę składników. Wymieszaj składniki na jednolitą masę widelcem.

W tej paście fajne jest to, że czekolada szybko zastyga i tworzy się świetna konsystencja.


środa, 20 marca 2013

Kruche ciasteczka do lukrowania na Wielkanoc




Ciastka kruche w kształcie króliczków będą uwielbiały dzieci. Można dać dzieciom dekorować, jeśli przygotujemy im kolorowe lukry. W Wielkanocny poranek nie będą się nudziły. I już widzę na buziach dumę kiedy same je udekorują:)
Czerwone króliczki:


Składniki:

szklanka mąki krupczatki + trochę do podsypywania
1 jajko małe
2 łyżki płaskie cukru pudru
50 g masła startego na tarce na grubuch oczkach
wanilia
1 torebka barwnika spożywczego Biovegan red 




Zielone króliczki:

pełna szklanka mąki pszennej+ do podsypywania
1 jajko małe
2 łyżki cukru pudru
50 g masła startego na tarce na grubuch oczkach
wanilia
2 łyżeczki herbaty matcha lub barwnik spożywczy Biovegan green



PRZYGOTOWANIE:

Zagniatamy ciasta z podanych składników  w osobnych miseczkach. Wkładamy do lodówki na 30 minut  Rozwałkowujemy. Wykrawamy kształt  - u mnie akurat króliczek. Pieczemy w 190 stopniach C 10-15  minut.

Rada: Czerwone wykonałam z mąki krupczatki, są bardziej twarde niż te wykonane z mąki pszennej. Ale za to czerwone znakomicie zachowują strukturę ciastka, są bardzo gładkie. Zielone z mąki pszennej są kruche ale jak widać na zdjęciu mają inną powierzchnię. Powiem tak: z koszyka zniknęły najpierw zielone. 




wtorek, 19 marca 2013

Łosoś w galarecie z żurawiny


Wczoraj eksperymentowałam z żurawiną i łososiem. Galareta wyszła wspaniała. Jednak ... denerwują mnie skórki z owoców. Dlatego następną na święta zrobię inaczej. Tu filet jest upieczony. W nowej, lepszej wersji ugotuję go w bulionie. A ugotowane owoce żurawin przetrę przez sito. 
Do tego obowiązkowo chrzan. Sos chrzanowy. Choć przyznam, że zjadłam dziś kawałek na lunch z octem balsamicznym. Jednak wybrałabym chrzan.


Składniki:

filet z łososia świeży, taki aby zmieścił się do formy keksowej
sól i pieprz 
opakowanie żurawiny mrożonej
3/4 szklanki cukru
3 łyżki żelatyny w proszku


Przygotowanie:

Filet oprószyć solą i pieprzem i upiec w piekarniku nagrzanym na 200 st. C przez 25 minut lub obgotować w szklance bulionu. Odłożyć do wystygnięcia. W międzyczasie opakowanie mrożonej żurawiny wsypać do rondla i gotować z cukrem. Po 15 minutach odstawić. Na tym etapie można całość przetrzeć przez sito. W filiżance wrzącej wody rozpuścić 1 łyżkę żelatyny. Oddać z rondla 1/3 owoców i zmieszać z żelatyną. Keksówkę wyłożyć folią spożywczą i wlać ostudzoną część owoców z żelatyną. Włożyć do lodówki a kiedy stężeje położyć na nią upieczonego łososia. W czasie gdy pierwsza część żurawiny już prawie zastygła, kolejne 2 łyżki żelatyny rozpuścić w filiżance gorącej wody i przelać do pozostałej żurawiny i wymieszać. Zalać nią równomiernie łososia aż po brzegi. Całość włożyć do lodówki do końcowego zastygnięcia.


Polem pieczywo żytnie.

poniedziałek, 18 marca 2013

Jaja faszerowane ziołami


Wczoraj próbowałam "nafaszerować" jaja. Nie powiem, przecięcie skorupek łatwe nie jest. Wymaga skupienia i koncentracji.  Efekt końcowy-wspaniały. Jaja smaczne i pięknie sie prezezntują.


Składniki:

5 jaj na twardo
pęczek pietruszki
pęczek drobnego szczypiorku
pół pęczka koperku
sól, pieprz do smaku
łyżka miękkiego masła
bułka tarta ok. 2 - 3 łyżek
olej do smażenia




Przygotowanie:

Jajka ugotuj na twardo. Wystudź i przetnij wzdłóż na pół. Nie jest to łatwe, ale się da. Wydrąż całe jajko ze skorupki, wydrążone skorupki odłóż na bok, bo ich środki będziemy nadziewać farszem. Pieczarki posiekaj w kostkę i uzmaż na malej ilości oleju. Ugotowane jajka posiekaj drobno. Dodaj posiekane zioła, sól i pieprz. Dodaj miękkie masło, usmażone pieczarki i wymieszaj. Nadziewaj skorupki masą tak, aby delikatnie wystawała znad skorupki. Jeśli zrobisz to na płasko skorupki bardzo strzelają na patelni a tłuszcz jest bardzo gorący i pryska wszędzie.
Otocz w bułce tartej i smaż na dość mocno rozgrzanym oleju kilka minut aż będą rumiane. Odsącz na papierowym ręczniku. Podawaj ułożone na półmisku z sałatą np. roszponką.