piątek, 17 maja 2013

Kluski śląskie przepis



Kiedy nauczyłam się je robić, poczułam że rozwikłałam jakąś tajemniczą wiedzę kulinarną. Nie jestem Ślązaczką. U mnie w świętokrzyskim robi się kopytka, leniwe ale śląski kluchy nie. 
Kilka lat temu zobaczyłam w program pani Dykiel i od tamtej pory umiem je zrobić. 



SKŁADNIKI:

1 kg ziemniaków
o.k 1 szklanka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka soli
1 gałązka rozmarynu -  siekany świeży
100 g masła
odrobina do smaku skórki z cytryny
 
PRZYGOTOWANIE:

Ugotuj ziemniaki i przepuść przez praskę do miski, w której będzie wyrabiane ciasto. Kiedy wystygnie, lekko ugnieć. Podziel ziemniaki w misce na cztery równe części, 1/4 z całości wyjmij a w jej miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną. Dodaj wcześniej usuniętą część ziemniaków. Zagnieć ciasto. Formuj kulki.W każdej z nich palcem wskazującym wykonaj dziurkę. Gotuj w lekko osolonej wodzie. W rondelku rozpuść masło i dodaj posiekany drobniutko rozmaryn i skórkę - jedynie dla aromatu. Podawaj z sałatą z burakami.







środa, 15 maja 2013

Kisiel z soku z pomarańczy






Często robię kiśle z różnych soków owocowych. Są smaczniejsze niz te z kupnej torebki. Czasami używam torebkę kiślu gotowego i mieszam z owocami. Ten zrobiłam z soku z pomarańczy z dodatkiem skórki pomarańczowej. Nokautuje wszystkie z gotowej torebki. 


Skałdniki:

3 pomarańcze 
3 łyżeczki skrobi ziemniaczanej
otarta skórka z pomarańczy 



Przygotowanie:

 Zetrzyj skórkę z jednej z pomarańczy. Wyciśnij sok i dodaj skórkę. Zacznij podgrzewać. W niewielkiej ilości wody lub soku zacznij rozprowadzać skrobię. Wlej zawartość na gotujący się sok. Mieszaj do zagotowania. Przelej do pucharków. 



Rozlej w pucharki.

3 pomarańcze wystarczają na 1 -2 porcje kiślu. Zależy od wielkości pomarańczy. 

poniedziałek, 13 maja 2013

Krem z białych szparag z białym winem



Sezon na szparagi w pełni. Są coraz tańsze. 
Raz w roku przynajmniej trzeba ją zrobić. Zagęstnikiem w tym kremie był spory korzeń pietruszki.



białe szparagi
olej rzepakowy
150 ml białego wina białego wytrawnego
biała cebula czosnkowa 
duży korzeń pietruszki
kilka łyżek słodkiej śmietanki 12 %
sól i pieprz
gałka muszkatołowa
czarny sezam, kilka gałązek rzeżuchy



Obierz szparagi, odetnij główki. W garnku podgrzej olej i podsmaż kawałki pietruszki z białą cebulą. Następnie wlej wodę -  ok 1,5 litra wrzątku. Dadaj sól i pieprz. Wlej wino. Dodaj pocięte łodygi szparag, zachowując główki na koniec gotowania. Kiedy warzywa zmiękną zacznij miksować zupę. Przecedź przez stożkowate sito ( moje mimo, że starannie obrane miały jeszcze zdrewniałe części, które przeszkadzałyby w konsumpcji). Następnie dodaj do zupy główki szparag i gotuj jeszcze 5 minut. Dopraw gałką muszkatołową. Wylej zupę i dekoruj śmietanką , sezamem i rzeżuchą.