piątek, 20 stycznia 2017

Zapiekanka z ziemniaków z wędzonym twarogiem

Nawet się nie spodziewałam, że zwykłe składniki takie jak: ziemniaki, kiszona kapusta, jabłko, kminek i wędzony twaróg mogą stworzyć razem wspaniały  smak. Zapraszam na zapiekankę z ziemniakami i wędzonym twarogiem:

SKŁADNIKI:

ziemniaki 1 kg
kapusta kiszona 250 g
jabłko kwaśne 1 sztuka
twaróg wędzony 1 opakowanie
jogurt naturalny 150 ml
jaja 2 sztuki
kminek 1 łyżeczka
mleko 3,2% 1/2 szklanki
ziele angielskie 3 ziarenka
liść laurowy 2 sztuki
sól i pieprz do smaku
cebula 1 sztuka
olej rzepakowy 3 łyżki

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obierz, pokrój w 3 mm plasterki, wrzuć do osolonego wrzątku. Gotuj 8 minut. Odcedź. Odstaw od ostygnięcia. Cebulę pokrojoną w piórka zeszklij na oleju, dodaj wypłukaną kapustę kiszoną. Dadaj liście, ziele i kminek. Duś mieszając kilka minut. Odstaw. Jabłko obierz i pokrój w dość dużą kostkę. Naczynie do zapiekania wysmaruj olejem. Rozłóż w nim połowę ziemniaków. Na wierzch rozłóż kapustę a na kapustę jabłko. Teraz kolej na resztę ziemniaków. Ułóż kolejną warstwę. Przygotuj z mleka jaj i jogurtu mieszaninę, wlej całość na zapiekankę. Na wierzch rozsyp pokruszony wędzony twaróg. Zapiekaj ok. 50 minut w 190 stopniach.

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Beza z pudrem z czarnej porzeczki i kiwi


Mój syn miał niedawno imieniny. Aby uczcić ten dzień przygotowałam bezę. 
Do bezy staram się zawsze dodać jakieś owoce. Sezon zimowy ubogi jest w świeże owoce. Można kupić ale one nie smakują tak jak w sezonie. Wybrałam kiwi który jest owocem smacznym o każdej porze roku. Użyłam także pudru z czarnej porzeczki z liofilizowanymch porzeczek. Blaty bezy najlepiej zrobić dzień wcześniej a krem już w dniu kiedy chcemy bezę podać.

PRZEPIS:

Beza:

białka z 5 jajek temperatura pokojowa
cukier drobny 1 szklanka
ocet jabłkowy 1 łyżeczka
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej

Krem:

serek mascarpone 2 opakowania lub jedno duże 
małe opakowanie śmietanki kremówki 
2 pełne łyżki cukru trzcinowego zmielonego w młynku do kawy 
laska wanilii 1 sztuka lub aromat waniliowy 
kiwi 4 sztuki
alkohol 50 -100 ml ( amaretti lub limoncello - tylko dla dorosłych)

puder z czarnej porzeczki lub z innych owoców - opcjonalnie 

Ubijanie bezy:

Bezę ubijamy długo ponad 10 minut w szklanej lub metalowej misie.
Ubijamy pianę z białek, a kiedy pianę mamy sztywną dodajemy po łyżce cukru i dalej ubijamy aż do skończeniu cukru. Następnie wlewamy ocet i dodajemy mąką ziemniaczaną. Mieszamy na jednolitą masę.

Spód zrobiłam w miarę płaski, część przeznaczoną na górę trochę wyższą.

Dzielimy powstałą masę na 2 równe części. Na blachę wykładamy papier do pieczenia i wkładamy porcję bezy łyżką kształtując okrąg. To samo robimy z pozostałą częścią ale łyżką "ciągniemy" bezę w górę, co pozwoli pianę unieść lekko w górę. 
Proces pieczenia wyglądał tak: nastawiłam piekarnik na 180 stopni, włożyłam  blaty bezy i natychmiast zmniejszyłam temperaturę do 140 st. C. Piekłam tak 90 minut, po tym czasie była jeszcze miękka w środku - sprawdziłam - suszyłam ją kolejne 2 godziny w 100 st. C i potem jeszcze z godzinkę w 80 stopniach C aż była dobrze sucha.
 
Krem:

Ser mascarpone przekładamy do miski i miksujemy  ok. minuty, dodajemy następnie 50 ml kremówki i łączymy z cukrem ( daję mało cukru bo blaty bezy są słodkie) oraz dodajemy wanilię. Kremówkę ale już w ilości 100 ml można też wcześniej ubić i dodać bitą śmietanę do serka mascarpone ale wtedy trzeba wmieszać ją delikatnie trzepaczką aby krem był bardziej puszysty. Jeśli beza jest dla dorosłych można dodać trochę alkoholu.

Składanie bezy:

Blat bezy połóż na ładnym talerzu lub paterze. Wyłóż krem na bezę i delikatnie rozsmaruj na cały blat. Następnie na krem połóż plastry kiwi. 

Bezę posypałam pudrem z liofilizowanych czarnych porzeczek, które kupiłam w sklepie ze zdrową żywnością.

Bezę przechowuj w lodówce lub chłodnym miejscu.

RADA: Z pozostałych żółtek można zrobić krem pâtissière.