wtorek, 7 listopada 2017

Dobra dieta dla seniora w Akademii Smaku Sokołów przy herbacie Basilur


Wraz z blogerami i naszymi najbliższymi seniorami pojechaliśmy do Akademii Smaku Sokołów (Smaki dobrego życia). Tematem naszego spotkania była Dobra Dieta dla Zdrowia Seniora.


Dietetyk Agnieszka Piskała wprowadziła nas w tematykę zdrowej diety seniora.


Główne zasady to właściwe przygotowywanie posiłków, które powinny być lekkostrawne i łatwe w gryzieniu (gotowanie, duszenie lub powolne pieczenie). Wraz z wiekiem zmniejsza się pragnienie, lecz wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Właściwa ilość płynów to 2 litry na dzień. Liczna  posiłków to około pięciu porcji pomniejszone o 1/4 niż 10 lat wcześniej.  W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw gotowanych i pieczonych. Starsze osoby mogą słabiej odczuwać smak dlatego warto dodawać doprawiać posiłki naturalnymi ziołami takimi jak: estragon, oregano, tymianek bazylia.  Ze względu na podwyższony cholesterol i wysokie ciśnienie w diecie seniora powinny dominować chude mięsa o niskiej zawartości tłuszczu takie jak polędwica, schab czy szynka. Kolejną dolegliwością z jaką zmagają się seniorzy to cukrzyca typu II. Dlatego posiłki z dodatkiem węglowodanów takimi jak kasza, makaron czy ziemniaki powinny być podawane z wysokobiałkowy dodatkiem w postaci mięsa. Taka kombinacja zapewni obniżenie IG ( indeksu glikemicznego). Nie należy zapominać o błonniku. Znajdziemy je w kaszach: jaglanej, jęczmiennej, gryczanej. Tłuszcze roślinne to kolejny niezbędny składnik. Bogate w witaminę E i kwasy omega 3 obniżają poziom cholesterolu, pomagają zwalczać wolne rodniki, pozwalają zachować dłużej młody wygląd sprawność fizyczną i seksualną.


Mogliśmy także poznać markę herbat Basilur.
Pani Moniko dziękuję za opowieść o Sri Lance! 



Szef kuchni Akademii Smaku przygotowała dla nas przepis na:

Pierogi lub uszka nadziewane Pastą z ciecierzycy Sokołów „Z gruntu dobre”
 ze smażoną cebulą i młodymi liśćmi szpinaku

Składniki:

200 g Pasty warzywnej z ciecierzycy Sokołów „Z gruntu dobre” (1 opakowanie)
50 g cebuli
100 g młodych liści szpinaku
250 g mąki
1 jajko
100 ml wody
50 g masła
1 łyżka oleju lnianego
pół pęczka natki pietruszki
sól, świeżo mielony pieprz

Ciasto:

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajko, niewielką ilość oleju, sól oraz ciepłą wodę. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki tak, aby powstało plastyczne ciasto. Odkładamy na krótki czas do lodówki.
Na blacie posypanym mąką pszenną rozwałkowujemy ciasto na cienki placek. Okrągłym naczyniem lub metalowym pierścieniem wykrawamy placki o średnicy ok. 10 cm.

Farsz:

Na wykrojone ciasto układamy niewielką ilość pasty z ciecierzycy i formujemy pierogi lub uszka. Gotujemy krótko we wrzącej, osolonej wodzie.

Dodatki:

Cebulę kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy z dodatkiem oleju lnianego, soli i świeżo mielonego pieprzu. Gdy zmiękną i nabiorą lekko złocistej barwy, zdejmujemy z ognia, dodajemy młode liście szpinaku. Całość doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

Na patelni rozpuszczamy świeże masło, dodajemy 4-5 łyżek wody z pierogów, sól, świeżo mielony pieprz i drobno posiekaną natkę pietruszki. Ugotowane pierogi lub uszka dekorujemy przygotowanymi dodatkami.




Makaron razowy z sosem z Pasty z suszonych pomidorów Sokołów „Z gruntu dobre” .


Serdecznie dziękuję Akademii Smaku Sokołów za zaproszenie. Za dobre dania, rozmowy przy herbacie i za to, że mogę spotykać tak ciekawych ludzi.


6 komentarzy:

  1. Ale fajnie! Podobnie jedzą moi rodzice. Poza tym zawsze coś im podsunę nowego i zdrowego...

    OdpowiedzUsuń
  2. Super! Miałam też zaproszenie, ale niestety nie mogłam pojechać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie spotkania z pewnością są ciekawe ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. To tak jak moi rodzice jedzą. często im podrzucam proste i zdrowe przepisy!

    OdpowiedzUsuń
  5. Wspaniałe przeżycie :) Do następnego :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń