czwartek, 12 września 2024

Ptysie z kruszonką przepis podstawowy

Ptysie z kruszonką "chodziły za mną" od pewnego czasu. Widziałam te pontoniki nadziewane kremami w cukierniach, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że będę je piekła. Konieczne okazało się kupienie maty do pieczenia. Choć bez niej też wyjdą. Wcześniej piekłam bez maty i wyszły. Kupiłam jednak, i nie żałuję, bo sprawdza się w pieczeniu, suszeniu itp.

Moje ptysie wypieczone są z mąki orkiszowej, ponieważ tej mąki używam. Nie nadziałam ich kremem bo to sprawa indywidualna. Ja będę chciała je zrobić z kremem z pistacjami. Jedno jest pewne: one są dobre tego samego dnia. Drugiego dnia to już nie to samo... jak śpiewa ... De Mono:)

Krem który przygotujesz najlepiej umieszczać w ptysiu za pomocą tylki do nadziewania.



SKŁADNIKI:

Składniki na kruszonkę:

70 g masła miękkiego

70 g cukru brązowego

70 g mąki orkiszowej typ 630 lub pszennej typ 550


Składniki kruszonki zagniatamy. Z papieru do pieczenia wycinamy dwa równe kawałki papieru. Na środku jednego układamy kruszonkę i przykrywamy drugim. Rozwałkowujemy na 2 mm. Zamrażamy ją na płasko w zamrażarce ( i to jest ważne, na płasko). U mnie zamarzały ok. godziny.

Ciasto parzone:

60 g mleka

60 g wody

60 g masła

65 g mąki mąki orkiszowej typ 630 pszennej typ 550

2 szt jajek L

1/3 łyżeczki (dosłownie szczypta soli )


PRZYGOTOWANIE:

Wodę, mleko zagotuj z masłem, dodaj mąkę i szybko mieszaj az składniki się połączą ok. 2-3 minuty a ciasto będzie błyszczące. Odstaw i ostudź. Wbijaj jaja po jednym i miksuj do momentu powstania jednolitego, gęstego ciasta. Przełóż je do rękawa cukierniczego za pomocą szpatuły. Nastepnie wyciskaj z rękawa cukierniczego małe ptysie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub matę do pieczenia. 

Wymij z zamrażarki kruszonkę. Ostrożnie połóż ją na blacie.  Wycinaj ringiem kółka i nakładaj na każdego ptysia. Rób to szybko bo kruszonka szybko staje sie miękka. Na mojego ostatniego prycia nakłękką kruszonkę ale sie udało. przenieść. Kruszonka musi być większa od ptysia, ponieważ on znacznie urośnie. Mój ring ma 6-6,3 cm średnicy a ptysie miały 5 cm. Myślę, że wiekszy ring byłby lepszy. 






Pieczemy przez 35 minut w 170 st. C, grzanie góra dół. Następnie uchylamy drzwiczki i pieczemy przez kolejne 5 minut.









 



wtorek, 10 września 2024

Gorąca czekolada z kurkumą

Gorąca czekolada z kurkumą.

Do przygotowania tego pysznego, mega zdrowego czekoladowego napoju z kurkumą użyłam:


SKŁADNIKI:

1 porcja

1 szklanki napoju owsianego lub mleko

2 łyżeczki kakao lub karobu

2 łyżeczki sproszkowanych daktyli/ cukier kokosowy

płaska łyżeczka kurkumy

szczypta pieprzu cayenne 

szczypta pieprzu

szczypta cynamonu 

PRZYGOTOWANIE:

Do małego miedzianego garnka wlałam 3/4 szklanki napoju. Kakao/karob, kurkumę, przyprawy i sproszkowane daktyle zalałam resztą napoju owsianego i wymieszałam w kubku. Kiedy napój  zaczął się gotować wlałam wcześniej przygotowaną mieszaninę i wymieszałam. Całość zagotowałam i przelałam do filiżanki. 





poniedziałek, 9 września 2024

Masło z pestek dyni


Pyszne masełko przygotowane z prażonych pestek dyni. Dobre do koktajli, zup, sałatek, dressingów. Pestki dyni zawierają spore ilości magnezu i żelaza. Ale o ich właściwościach nie będę pisać. Jest w sieci mnóstwo rzetelnych informacji. 

SKŁADNIKI:

150-200 g pestek dyni (wybrałam zielone)

szczypta soli

3-4 łyżki oleju (można dodać z pestek dyni) 


PRZYGOTOWANIE:

Pestki dyni lekko uprażyć na patelni i przestudzić. Zmielić w młynku na masło dodając szczyptę soli. Przełożyć do czystego, wyparzonego i suchego słoika.





"ALE FERMENT!" recenzja książki wyd.Znak

 

Nową książkę wydawnictwa Znak "ALE FERMENT!" czytam w ogrodzie. To dobre miejsce aby zanurzyć się w opowieść o kiszonkach, zakwasach, occie i przepisach wspierających nasz mikrobiom. Autorami są Veronika Szwejk i Mikołaj Bator. Bardzo się ucieszyłam na tą książkę. Znam i jadam produkty Zakwasowni której są współzałożycielami.

W książce znajdziemy naukowe spojrzenie na fermentację, bardzo ciekawe rozmowy z gośćmi na temat wpływu kiszonek na nasz organizm. 
















Następnie przechodzimy do kolejnych części książki podzielonej na cztery pory roku. W każdej części znajdziemy przepisy na fermentację oraz przepisy z wykorzystaniem produktu fermentowanego np. kiszonych nerkowców.
















Autorzy przekonują że wykonanie kiszonek nie jest trudne. Wystarczy poznać zasady, które są wyjaśnione i dokładnie opisane. 

własnego domowego zakwasu żytniego przygotujemy bazę do sycącego żurku z chrzanowym chutneyem i grzybami.
















Pelustka czyli ukraińskie pikle. Kilka lat temu kupiłam ją z ciekawości. Bardzo nam smakowała. Postanowiłam ją zrobić sama kierując się smakiem że słoika. Możesz znaleźć pelustkę na mojej stronie w przepisach!
















Zimą przygotujesz napar z kiszonych cytryn z herbatą earl grey. Często robię kiszone cytryny (lubię też kupić). To niesamowite jak fermentacja zmienia jej smak. Nigdy jednak nie zrobiłam z jej użyciem napoju. 


























Bardzo dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz książki w której znalazłam cenną wiedzę, wskazówki, przepisy, opowieść.

Jeśli miałabym zrobić ferment w tej lekturze osobiście wolałabym w sesjach zdjęciowych autorów tej książki, nie modeli. Bo to też piękni ludzie:)