środa, 6 czerwca 2018

Wysokobłonnikowe gofry z miodem gryczanym


Jak ważny jest błonnik w naszej diecie każdy wie. Mamy obecnie do dyspozycji mąkę owsianą wysokobłonnikową, która zapewnia nam ten składnik. Uzyskana w wyniku zmielenia ziaren owsa, pozbawionych zewnętrznej, twardej okrywy. Służy do wypieku pieczywa mieszanego w połączeniu z mąką pszenną lub żytnią w celu wzbogacenia smaku i poprawienia tekstury. Na słodko przyrządzimy z niej ciasta, naleśniki, bliny czy placków. Ja użyłam jej do  gofrów.

mąka owsiana wysokobłonnikowa Bio Planet - 1/2 szklanki
mąka gryczana pełnoziarnista Bio Planet - 1/2 szklanki
mąka ryżowa Bio Planet - 1/2 szklanki
proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
jajko - 1 szt.
woda - 1 szklanka
sól himalajska - 1 szczypta
miód gryczany ekologiczny- 2 łyżeczki


Wszystkie mąki i pozostałe składniki zmieszać na gęste ciasto. Jeśli ciasto będzie za gęste dolać odrobinę wody. Wypiec gofry. Podawać z owocami i  miodem.

niedziela, 3 czerwca 2018

Ogórki małosolne z solą himalajską


Zwykle kupuję ogórki kiszone czy małosolne, ale w tym roku zdecydowałam się zrobić na próbę sama. Udało mi się wybrać ogórki takiej samej wielkości ok 7 cm.

1 kg ogórków
1 litr wody przegotowanej letniej
1 łyżka soli himalajskiej
przyprawy: koper, czosnek, korzeń chrzanu, nasiona kopru włoskiego, czosnek

Ogórki umyć. Słoiki umyć i wyparzyć.  Na dno wysuszonych słoików ułożyć przyprawy i ciasno ułożyć ogórki (ja do każdego słoika włożyłam po 2 ząbki czosnku, szczyptę nasion kopru, jeden baldachim kopru, kawałek chrzanu). Zalać letnią wodą wymieszaną z łyżką soli himalajskiej. Woda powinna przykrywać ogórki. Nie zamykać pokrywką, a jedynie położyć lekko uchyloną nakrętkę. Odstawić na 2-3 dni w pokojowej temperaturze. Choć już po dobie nadają się do spróbowania. Za kilka dni będą już własne małosolne.