sobota, 28 października 2017

Rozgrzewająca czerwona soczewica ze szpinakiem

Ugotowałam czerwoną sycącą soczewicę. Dodałam aromatyczne przyprawy, kilka garści szpinaku i cieszę się gorącym posiłkiem.

SKŁADNIKI

szklanka czerwonej soczewicy
1i 1/2 szklanki wody 
kilka garści szpinaku baby
ząbek czosnku
1/2 łyżeczki kurkumy
/2 łyżeczki chili
2 cm świeżego imbiru
kumin
oliwa

PRZYGOTOWANIE 

Soczewicę  wypłukałam i  ugotowałam w osolonej wodzie (około 15 minut). W rondlu rozgrzałam oliwę i uprażyłam przyprawy, dodałam ugotowaną soczewicę i kilka garści szpinaku. Liście szybko się zblanszowały w gorącej soczewicy. Jadłam od razu.

wtorek, 24 października 2017

Czarny czosnek pasta do kanapek i jego właściwości

Otrzymałam do przetestowania czarny czosnek w paście oraz w ząbkach. Kiedy piszę ten post smakuję z nim grzanki. Bardzo esencjonalny w smaku. Bez zapachu czosnku lekko słodkawy, a raczej słodko słony. Pobudza kubki smakowe.

Z ulotki czytam, że jego historia sięga 5 tysięcy lat. Został odkryty w Azji a świat zachwyca się nim TERAZ.  Powstaje poprzez poddanie świeżego czosnku procesowi dojrzewania  w specjalnej komorze w ścisłe określonych warunkach. Poprzez dojrzewanie traci ostry smak a zyskuje nowy lekko dymny słodko słony smak. Mnie przypomina pastę z trufli.  Jest cennym źródłem minerałów głównie potasu, magnezu, wapnia, żelaza, fosforu, selenu, siarki, cynku.

Pastą można smarować kanapki, przyprawiać sosy, dipy i sałatki.  Dokonały do mięs i dań wegetariańskich. Sprawdza się także w deserach i w czekoladzie. Jadłam czekoladę z czosnkiem. Podchodziłam bardzo ostrożnie i nieco obawiałam się smaku. Byłam jednak oczarowana smakiem.

Czarny czosnek ma zastosowanie w medycynie. Zawiera S allilocysteinę z wysoką zawartością przeciwutleniaczy. Wspomaga układ krążenia. Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Zapobiega udarowi i zawałom serca. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Skuteczny w profilaktyce i diecie antynowotworowej. Wspomaga układ trawienny.
Nie zalecany dla kobiet w ciąży. Maksymalna dawka dzienna to 4 ząbki. Po otwarciu słoik należy przechowywać w lodówce do 1 miesiąca po otwarciu.

Po więcej informacji zapraszam na CZARNY CZOSNEK

Zapraszam Was do sklepu http://www.czarny-czosnek.pl/ na hasło: AZgotuj jest dostępny rabat 20%. Hasło jest aktywne do 30 listopada.
Przygotowałam grzanki z pastą z czarnego czosnku, suszonymi pomidorami i natką pietruszki.

Oraz risotto: przepis na samo risotto z dodatkiem suszonych pomidorów, parmezanu, czosnku czarnego oraz natki.



niedziela, 22 października 2017

Pierogi ze świeżymi opieńkami


Jesienią od września do listopada zbieram opieńki. Rośnie gromadnie na pniach, pniakach, gałęziach. Spotkać ją można na  różnych gatunkach drzew liściastych w lasach, ogrodach, parkach i sadach.

SKŁADNIKI

Farsz:
500 g obgotowanych wcześniej opieniek
kilka łyżek oleju rzepakowego 
łyżeczka soli
pieprz
spora cebula
olej do smażenia

PRZYGOTOWANIE

Opieńki trzeba dobrze oczyścić i obgotować we wrzątku z solą 20-30 minut. Odcedzić na durszlaku. 

Potem obierz cebulę, pokrój w kostkę i zeszklij na odrobinie oleju. Zmiel grzyby lub rozdrobnij w rozdrabniaczu. Dodaj do cebulki i duś kilka minut, dopraw solą, pieprzem, natką. Wystudź. Zagnieć ciasto:

Na ciasto:
2,5 szklanki mąki pełnoziarnista  Bio
płaska łyżeczka soli
szklanka bardzo ciepłej wody

Zagnieć ciasto z mąki, wody i soli. Rozwałkuj na cienki placek i wykrawaj kółka. Małą łyżeczką od herbaty ułóż na środek farsz i zlep brzegi. Gotuj w osolonej wodzie 2 minuty od wypłynięciu.

Podsmaż pierogi na rumiano lub podawaj prosto z wody polane olejem lnianym.