niedziela, 8 listopada 2015

Kluski śląskie z zielonym groszkiem, szpinakiem i skórką cytrynyOdważyłam się podać kluski śląskie  - specjał kuchni śląskiej z nietypowym połączeniem: groszkiem, szpinakiem, skórką z cytryny i parmezanem. Wiecie dlaczego? Bo nie udało mi się kupić pieczarek do sosu. Jedyne co zastałam w sklepie co można byłoby połączyć z kluseczkami były te produkty. Miałam już przeciśnięte ziemniaki musiało się udać.
1 kg ziemniaków,
1 szklanka mąki ziemniaczanej,
1 łyżeczka soli,


Ugotuj ziemniaki i przepuść przez praskę do miski, w której będzie wyrabiane ciasto. Kiedy wystygnie, lekko ugnieć. Podziel ziemniaki w misce na cztery równe części, 1/4 z całości wyjmij a w jej miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną. Dodaj wcześniej usuniętą część ziemniaków. Zagnieć ciasto.Formuj kulki.W każdej z nich palcem wskazującym wykonaj dziurkę. Gotuj w lekko osolonej wodzie


szklanka mrożonego groszku
opakowanie szpinaku baby
skórka z jednej połówki cytryny
2 ząbki czosnku
odrobina oliwy
parmezan 

Groszek blanszujemy w gorącej wodzie kilka minut. Odcedzamy. Na patelni rozgrzewamy olej dodajemy pokrojony w plasterki czosnek. Potem groszek i na końcu szpinak. Kiedy liście się zblanszują  dodajemy skórkę, mieszamy wszystko razem i dodajemy gorące kluski. Posyp parmezanem.