piątek, 18 grudnia 2020

Śledzie gajowego z marynowanymi grzybami

 

Mięciutkie, rozpływające się w ustach śledzie. W sam raz do chleba. Dodałam do nich marynowane podgrzybki, rozmaryn, musztardę w ziarnach, grubo zielony pieprz. Jedliśmy na kanapce z chleba żytniego.  Byliśmy nimi oczarowani. Z chęcią takie kanapki kupowałabym na mieście, gdyby takie były. 

SKŁADNIKI:

400 g śledzi norweskich

1 słoiczek marynowanych podgrzybków

3 łyżki oleju rzepakowy

2 łyżki musztardy w ziarnach

pieprz czarny świeżo mielony

2-3 liście laurowe

kilka ziarenek ziela angielskiego

 mała biała cebulka

gałązka rozmarynu 

opcjonalnie 2 ziarenka jałowca - jeśli lubicie żywiczne smaki

PRZYGOTOWANIE:

Śledzie po odsączeniu z zalewy pociąć w paski ok 1 cm. Grzyby pociąć w paski. Wymieszać. Cebulę pokroić w drobniutką kostkę.Wlać 2-3 łyżki oleju rzepakowego (użyłam tłoczony na zimno), musztardę i przyprawy. Całość wymieszać i serwować. Można rozetrzeć 2 ziarenka jałowca. 





czwartek, 17 grudnia 2020

Drożdżowy warkocz

 

Pyszne ciasto drożdżowe w kształcie wieńca pięknie prezentuje się na stole. Zamiast nadzienia cynamonowego można wykorzystać masę makową. Piekłam w 190˚ C. Polecam 180 ˚C. 

SKŁADNIKI: 

mąka (u mnie orkiszowa) 300 g

masło 30 g lub olej  olej (rozpuszczone, wystudzone)

miód 1 łyżka

drożdże świeże 15 g

cukier waniliowy

mleko roślinne lub zwykłe ciepłe 150 ml

Dodatkowo:

30 g miękkiego masła

2 łyżeczki cynamonu

1 łyżka cukru trzcinowego


PRZYGOTOWANIE:

Mąkę przesiej, zrób dołek i wlej 150 ml ciepłego mleka, dodaj drożdże, łyżkę miodu. Odstaw na 15 minut. Po tym czasie dodaj szczyptę soli i żółtko. Zagnieć ciasto pod koniec dodając masło lub olej. Jeśli używasz mąki orkiszowej miej pod ręką 30 ml mleka, bo ta mąka potrzebuje więcej wilgoci, aby ciasto miało odpowiednią konsystencję. Nie może się rozlewać ani nie może być tępe.

Wyrabiaj ciasto około 10 minut. Następnie przykryj miskę folią i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po godzinie odgazuj ciasto i dostaw na kolejną godzinę.

W niewielkiej misce połącz miękkie masło z cukrem i cynamonem.

Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę i ponownie wyrabiaj przez pięć minut. Rozwałkuj na prostokątny placek grubości 0,5 cm. Posmaruj ciasto wcześniej przygotowanym nadzieniem i wzdłuż dłuższego boku zwiń w rulon. Przetnij ciasto wzdłuż przez środek. Zapleć spiralnie tak aby powstał warkocz. Połącz oba końce i umieść na papierze do pieczenia. Odstaw do wyrośnięcia na 40-50 minut przykrywając ściereczką albo folią spożywczą. Po wyrośnięciu posmaruj olejem, żółtkiem lub mlekiem.

Piecz w 190°C przez 20- 25 minut.



wtorek, 15 grudnia 2020

Jabłczanka zupa z jabłek

 

Jabłczanka. Polska jabłczanka! Nieznana w moim rodzinnym domu. Ostatnio mam ciągoty do jabłek ( nie mogę surowych) to wyszukuję tu i ówdzie wszystko co jest jabłkowe, regionalne i polskie... bo wiadomo że polskie jabłka są najlepsze. Ja zrobiłam ją w wersji kremowej. Ale ta zupa podawana jest zwykle kawałkami jabłek, zagęszczana skrobią i podawana z makaronem lub grzankami z chałki. 

na 4 porcje

SKŁADNIKI:

4 jabłka (wybrałam champion)

1/2 szklanka wody

sok z 1/2 cytryny

śmietanka migdałowa

prażone migdały

1 łyżka cynamonu

(dodałam także 2 goździki i trochę anyżu)

PRZYGOTOWANIE:

Jabłka obieramy kroimy na mniejsze kawałki. Podlewamy wodą, wlewamy sok z cytryny, dajemy przyprawy i gotujemy aż jabłka się rozpadną. Wlewamy śmietankę i miksujemy. Przelewamy do talerzy lub szklaneczek. Posypujemy prażonymi migdałami. 


niedziela, 13 grudnia 2020

Pierniczki świąteczne najlepsze do pudełka


Przepis na pierniczki świąteczne, które można przygotować w większej ilości i schować do pudełka albo zrobić na prezent. Można zrobić przepis na lukier dekoracyjny, aby osoba która prezent otrzyma sama udekorowała sobie według swojego pomysłu.

Przygotowałam je z mąki orkiszowej, ponieważ jestem jej fanką. Ma wspaniały smak i jest to najzdrowsza mąka. 

Z podanego przepisu wychodzą 2 blaszki. Składniki można podwoić.

Składniki:

125 g miodu

125 g cukru muscovado ciemnego (uwielbiam ten dodatek)

50 g masła

300 g mąki orkiszowej

5 g przyprawy do piernika 

1 jajo

2,5 g sody 

5 g kakao

Przygotowanie:

Cukier muscovado, masło i miód rozpuszczamy na małym ogniu aż zrobi się konsystencja sosu (cukier nie musi się rozpuścić całkowicie, ważne żeby nie było grudek). Odstawiamy do wystudzenia.


Suche składniki przekładamy do miski i przelewamy mieszankę cukru, miodu i masła. Wbijamy jajko i zagniatamy ciasto. Zagniecione ciasto owijamy w folię spożywczą i chowamy do lodówki na 2-3 dni.

Po tym czasie wyjmujemy ciasto z lodówki i czekamy aż nabierze pokojowej temperatury. Na stolnicę wysypujemy trochę mąki i wałkujemy ciasto na 3 mm. Wycinamy pierniczki. Pieczemy w 190-200 stopniach 8 minut. 

Wystudzić. Dekorować według uznania.