piątek, 27 grudnia 2024

Szarlotka orkiszowa

Ciasto szarlotka orkiszowa to ciasto o którym mówi się dobra nie za słodka. Użyłam jabłek champion. Bardzo je lubię. Nie mają za dużo soku dzięki czemu ciasto nie nasiąka i co najważniejsze dla mnie jabłka nie ciemnieją i nie trzeba ich skrapiać sokiem z cytryny, przy tym są bardzo smaczne to moje ulubione jabłka. Szarlotka jest podobna do szarlotki Tatrzańskiej.


SKŁADNIKI 

Ciasto 

500 g mąki orkiszowej (użyłam typ 720)

200 g masła zimnego

100 g cukru trzcinowego 

szczypta soli 

2 żółtka 

1-2 łyżki jogurtu 9 % lub śmietana ( można też użyć lodowatej wody dwie łyżki) 

1/2 łyżeczki mielonej wanili lub cukier waniliowy 

Jabłka 

1,5 kg jabłek ( u mnie champion 6 dużych jabłek)

1 łyżeczka cynamonu 

1/2 łyżeczki kardamonu

Przygotowanie:

Mąkę wysyp na stolnicę i dodaj pokrojone w kostkę masło nożem posiekaj mąkę z masłem następnie dodaj cukier żółtka oraz wybraną śmietanę lub jogurt lub po prostu wodę oraz cukier waniliowy lub mieloną wanilię zagnieć szybko ciasto ogień w folię i schowaj do lodówki na 30 minut do godziny. 

Kiedy ciasto się chłodzi obierz jabłka przetnij na ćwiartki a ćwiartki pokrój na małe plasterki dodaj do nich cynamon oraz kardamon wymieszaj razem nie ma potrzeby dodawania galaretek czy mąki ziemniaczanej. Jeśli używasz soczystych jabłek konieczne jest odciśnięcie soku.

Przygotuj formę wysmaruj ją masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Podziel ciasto na dwie części pierwszą część rozwałkuj na prostokąt i umieść w formie. W tym momencie możesz posmarować wierzch ciasta białkiem lub podpiec go w piekarniku do 15 minut. 

Na podpieczony spód lub wysmarowany białkiem ułóż jabłka następnie drugą połowę ciasta zetrzyj na tarce i rozłóż równomiernie na jabłkach. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 180 stopni C. Piecz 50 60 minut w zależności od piekarnika Po upieczeniu ciasto należy schłodzić i kroić. Choć wiadomo że gorąca szarlotka z gałką lodów jest najlepsza.


wtorek, 24 grudnia 2024

Paszteciki z kapustą i grzybami do barszczu

Paszteciki z kapustą i grzybami do barszczu.

SKŁADNIKI:

Ciasto 

500 g mąki 

100 g miękkiego masła 

1 łyżka miodu akacjowego / cukru 

1/2 łyżeczki soli 

100 ml mleka / lub napoju roślinnego 

2 jajka 

20 g świeżych drożdży 

150 ml jogurtu 9 % (dałam firmy Maluta)


Farsz 

500 g kapusty kiszonej  

30 g grzybów suszonych

2 liście laurowe 

kilka ziarenek  ziela angielskiego 

1 łyżeczka soli 

 pieprz do smaku 


PRZYGOTOWANIE: 

Farsz: kapustę przełóż do garnka zalej zimną wodą i wypłukaj z nadmiaru kwasu. Odcedź i przełóż z powrotem do garnka, wlej ponownie wodę i gotuj kapustę około 30 minut z liściem laurowym i zielem angielskim.  Następnie odcedź i wystudź.  W drugim garnku namocz grzyby.  Po namoczeniu grzyby ugotuj 15 minut.wyjmij grzyby z wody i odcedź. Kapustę i grzyby razem przesiekaj na desce. Na dużej patelni usmaż na kilku łyżkach oliwy lub oleju cebulę pokrojoną w kosteczkę do cebuli dodaj kapustę z grzybami i duś razem do 10 minut. Farsz wystudź. 

Przygotuj ciasto. Możesz to zrobić na stolnicy albo w w dużej misce. Do miski dodaj miękkie masło, miód i rozpuszczone w mleku drożdże, następnie dodaj jogurt i dwa jajka. Zacznij wyrabiać ciasto ręką przez około 10 minut. Przykryj miskę czepkiem lub ściereczką i schowaj do lodówki na około godzinę. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieć, przełóż na stolnicę i rozwałkuj prostokąt dosyć cienki. Przekrój wzdłuż na trzy pasy na środku nałóż farsz i  zlep brzegi. Następnie przetnij je na paszteciki około 6 cm każdy. Paszteciki ułóż w znacznej odległości od siebie na blasze. Nagrzej piekarnik na 180° C i piecz do 30 minut.