czwartek, 28 grudnia 2023

Najlepsze uszka do barszczu

 

Dlaczego najlepsze? Bo w ten wigilijny wyjątkowy dzień smakują najbardziej. Zrobione z samych kapeluszy prawdziwków z dodatkiem suszonej śliwki, która dodaje im czegoś nieoczywistego. Ciasto zagniecione z najlepszej orkiszowej mąki z dodatkiem pudru z grzybów. Samo zdrowie.

SKŁADNIKI:

Ciasto na uszka: 

mąka orkiszowa  1 szklanka +do podsypywania

olej 1 łyżka

woda gorąca 1/2 szklanki

proszek ze zmielonych suszonych grzybów  1 łyżeczka ( kupiłam proszkowane trufle)

sól  1/2 łyżeczki

Farsz:

prawdziwki 2 garście

biała cebula  1 szt.

śliwka suszona 1 szt.

sól i pieprz do smaku


FARSZ:

Grzyby umyć włożyć go garnka, wlać dodę aby zakryły grzyby i moczyć do godziny, potem gotować 20 minut. Cebulę przekroić w kosteczkę i zeszklić na niewielkiej ilosci oleju na patelni. Ugotowane grzyby posiekać i dodać do cebulki, dodać pokrojoną śliwkę. 

Przełożyć zawartość do malaksera, zmielić pulsacyjnie lub w maszynce do mięsa. Odstawić.


CIASTO:

Z mąki utworzyć kopczyk, na środku zrobić dołek, dodać proszek z grzybów, sól i wlać wodę. Szybko zagnieść. Zagniatać ok 10 minut. Odstawić ciasto pod przykryciem na kilka minut.

LEPIENIE:

Rozwałkować ciasto, pokroić na małe kwadraty np. 4x4 cm. Na środku wykładać farsz za pomocą łyżeczki. Zlepić krawędzie tworząc trójkąt, a następnie zlepić podstawę aby powstał mały pierożek. Gotować w osolonym wrzątku 1 minutę po wypłynięciu.




Bigos staropolski

Przepis na bigos staropolski. Jedyne co pominęłam w tym przepisie to  słonina. Można jej dodać w ilości 250 g. Bigos gotowałam trzy dni. Od siebie dodałam kminek i majeranek. Taki bigos obecnie doskonale wpisuje się w dietę keto. 

SKŁADNIKI:

kapusta kiszona 1,5 kg

biała kapusta 1/4 główki

cebula 3 szt.

wołowina 500g

wieprzowina 300g

dobrej wędzonej kiełbasy 200g

boczek wędzony 200g

kilka suszonych kapeluszy grzybów

liscie laurowe 3 szt.

ziele angielskie i jałowca kilka szt.

cukier 1 łyżeczka ( pominęłam)

sól i pieprz do smaku

śliwki suszone wędzone 4 szt. ( miałam suskę sechlońską)

kminek (daję zawsze) 1 łyżeczka


PRZYGOTOWANIE:

Kiszoną kapustę umieścić na durszlaku i wypłukać ( moja babcia moczyła kiszoną kapustę 12 godzin, ale to była kapusta kiszona przez nią i jak babcia mawiała miała dużo kwasu). Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna można namoczyć na kilka godzin w garnku w wodzie, potem dobrze odcisnąć w rękach. Kapelusze grzybów umyć i namoczyć w wodzie ok. 1 szklanki, po 20 minutach namaczania ugotować grzyby przez 10 minut. Odstawić. Kiedy kapustę kiszoną mamy przygotowaną do dalszego gotowania obrać cebulę i pokroić w drobną kostkę. Białą kapustę drobno poszatkować nożem lub na mandolinie. Rozgrzać trochę oleju dodać cebulę, białą i kiszoną kapustę. Obsmażać całość od czasu do czasu mieszając. Podlać szklanką wody z grzybów oraz dodać przyrawy: ugotowane grzyby, liście laurowe, ziele i jałowiec i wędzone śliwki. Gotować do dwóch godzin. Zdjąć z kuchenki i wynieść w chłodne miejsce. Drugiego dnia nastwić ponownie garnek. Na patelni zrumienić umyte, pokrojone w kostkę mięsa. Robić to partiami aby mięso sie zrumieniło a nie ugotowało. Przełożyć mięsa do garnka z kapustą. Na patelni gdzie smażone były mięsa usmażyć  pokrojony w kostkę boczek. Całość dodać do kapusty i gotować dwie godziny na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Następnie ponownie wynieść garnek w chłodne a nawet zimne miejsce ( najlepiej w mroźny dzień wynieść na taras, balkon).Trzeciego dnia do gotującego się bigosu dodać usmażoną i pokrojoną w kostkę kiełbasę. Doprawić pieprzem, cukrem i solą jeśli trzeba. 

Bigos można też piec w piekarniku w żaroodpornym naczyniu. Wtedy wszystko robimy dokładnie tak jak pierwszego dnia. Drugiego dnia po dodaniu wysmażonych mięs, kiełbasy i boczku wstawić naczynie żaroodporne z bigosem na 5-6 godzin do piekarnika i piec bardzo powoli aby lekko "mrugał". Po tym czasie doprawiamy i mieszamy. 

Podawać z pieczywem albo ugotować łazanki.