czwartek, 28 października 2021

Mus z jabłek i dzikiej róży


Przygotuj cztery małe słoiki, jabłka i obierz owoce dzikiej róży (obieranie nie jest łatwe, ale dla zdrowia warto). Mus jest z malinówek, choć one nie bardzo nadają się na smażenie to zdecydowałam się na mus ponieważ dostaliśmy torbę jabłek i trzeba było coś z nich zrobić. Mus jest przepyszny ma przepiękny rubinowy kolor. 

Składniki: 

1 kg jabłek czerwonych ze skórką ( u mnie malinówka)

2 garście obranych owoców dzikiej róży

1/2 łyżeczki  mielonych goździków

1 łyżeczka cynamonu

2 ziarna kardamonu


Przygotowanie:

Jabłka umyć przekroić na ćwiartki, wykroić gniazda nasienne (nie obierać że skórki) i przełożyć do garnka, dodać resztę składników i podlać niewielką ilością wody. Gotować pod przykryciem ok. 30 minut. Zmiksować na gładko a gorący mus przyłożyć do wyparzonych słoików. 




wtorek, 26 października 2021

Pieczone pierogi z kiszoną kapustą i grzybami calzone

 

Pieczone pierogi calzone z polskim nadzieniem, który nie ma sobie równych. Kapusta kiszona z leśnymi grzybami, śliwką do barszczyku z kiszonych buraków.

Ciasto calzone:

500 g mąki orkiszowej jasnej lub włoska mąka typu 00 do pizzy

300 ml ciepłej wody

3 g suchych drożdży

1 -2 łyżki oliwy z oliwy

6 g cukru 

8 g soli

Przygotowanie:

Drożdże rozpuść w letniej wodzie z cukrem. Do miski wsyp mąkę wlej zaczyn i sól, wlej oliwę i zagniataj 5-7 minut. Odstaw na 1-1,5 godz. 

Farsz:

1 słoik kapusty kiszonej z leśnymi grzybami Runolandu lub 

500 gram kiszonej kapusty

3 śliwki suszone 

garść grzybów namoczonych i podgotowanych 20 minut

3 łyżki oleju rzepakowego

liść laurowy

ziele angielskie

pieprz świeżo mielony

cebula

1 łyżeczka kminku ( jeśli lubisz) mielonego

Cebulę posiekaj w kostkę. Na rozgrzany olej wrzuć cebulę oraz kminek, chwilę podsmaż a następnie dodaj kapustę z grzybami lub kapustę, śliwki i posiekane namoczone grzyby. Duś mieszając od czasu i czasu. Dodaj pieprz odstaw.

Ciasto zagnieć jeszcze raz i podziel na osiem równych kawałków lub więcej i uformuj z niego kulki. Rozwałkuj dość płaskie kółko ok. 0,7 cm grubości. Na środek ułóż farsz, złóż na pół  i zlep pieroga. Odstaw na deskę posypaną mąką. Pierogi posmaruj np. roztrzepanym jajkiem i posyp kminkiem, czarnuszką lub rozmarynem.

Piecz w 220 C stopniach ok. 25-30 minut. 

Podawaj z barszczykiem lub żurkiem.