środa, 25 maja 2022

"Kuchnia bezwzględna” Joshua Weissman recenzja


Świetna kuchnia musi być bezwzględna. Właśnie trafiła w moje ręce „Kuchnia bezwzględna” nowa książka kulinarna autorstwa Joshua Weismana. Autor zdobył sławę jako charyzmatyczny i niepokorny szef kuchni, który walczy z gotowaniem instant. W towarzystwie milionowej publiczności na YouTube „But Better” sieka, składa i marynuje dania.



W bezwzględnym wstępie czytamy, że w kuchni najważniejsza jest intuicja, nie zasady. Zrozumienie jak dana technika czy składnik wpływa na rezultat otwiera drzwi do krainy wybornego smaku. Joshua proponuje nowy proces myślowy oparty na połączeniu wiedzy z osobistymi preferencjami.



Rzuca wyzwanie gotowym daniom instant. Bo prawdziwe jedzenie można zrobić samemu w krótkim czasie. Ty masz wpływ na jedzenie, które przyrządzasz i jest ono jedną z niewielu rzeczy, o których decydujesz. A to daje poczucie władzy.



Autor zachęca do rozpoczęcia zabawy w gotowanie i smakowanie jedzenia. W pierwszej części zawarte są przepisy na sosy, pikle, buliony i sery. Proces ich powstawania napisany jest po to, aby zrozumieć jak powstaje jedzenie. Przekazuje nam bazę, na której możemy budować, tworzyć i eksperymentować. A to podstawa rozwijania własnej kulinarnej intuicji i budowania własnego smaku.



Każdy kupiony przez ciebie produkt czy to będzie ketchup, chleb, przyprawy, sos, pikle, a nawet czekolada, przecież tworzone są przez kogoś od podstaw. A przygotowane przez ciebie mogą być po prostu lepsze! Trafią prosto w twój gust. Idealnie dopasowany do ciebie, można powiedzieć, spersonalizowane.

Książka podzielona jest na kilka kategorii np. "to co powstanie od zera” czyli kulinarne podstawy. Zawarte tu przepisy pozwolą przygotować samemu produkty, które najczęściej lądują w naszych koszykach. Często nie sprawdzamy lub nie zdajemy sobie sprawy jaką maja listę składników. 

A przecież samodzielnie możesz zamarynować cokolwiek, przerobić owoce na dżem, zrobić bulion i masło orzechowe, masła smakowe, uwarzyć ser mozzarella, ricotta, kozi chevre, różnego rodzaju pesta, majonezy, sosy: bbq, ranczerski, gribichekatsu... a potem wykorzystać te produkty do komponowania posiłków w ich nieskończonych możliwościach połączeń. 

A potem, kiedy nauczysz się przyrządzać to wszystko od podstaw, wraz z cennymi wskazówkami autora, przygotujesz śniadania, przystawko - przekąski, ryby, mięso, makarony i kanapki, warzywa i sałatki, zupy i miłe podniebieniu zwieńczenie czyli desery.



Ta książka to czysta edukacja, nauka i rozwój kulinarnego gustu. Dodaje odwagi do eksperymentowania. Powiem szczerze, że chciałabym ją mieć w rękach kiedy zaczynałam swoją przygodę z gotowaniem. Ale nawet z moim doświadczeniem znajduję w niej mnóstwo motywacji, inspiracji, informacji, możliwości. Można wskoczyć na wyższy poziom budowania smaku.

Dziękuję Wydawnictwu Znak za egzemplarz książki.




wtorek, 24 maja 2022

Musli z musem truskawkowym BioGol

 

Musli owocowe BioGol z musem truskawkowym od BioGol to pyszne i zdrowe śniadanie. Zalane migdałowym napojem roślinnym gwarantuje zdrowy posiłek. 

Składniki na jedna porcję:

2-3 łyżki musli owocowe z morelami BioGol

kilka truskawek

banan

łyżeczka musu Bio Truskawka BioGol

kilka listków mięty lub melisy

1/2 łyżczki łamanego surowego kakao

napój rośliny np. migdałowy lub owsiany


Przygotowanie:

Musli wsypujemy do szklaneczki lub miseczki, dodajemy truskawki, kawałki banana, miętę oraz łyżeczkę musu truskowkowego zalewamy napojem. Posypujemy surowym kakao.




poniedziałek, 23 maja 2022

Migdałowe ciasto marchewkowe


Ciasto marchewkowe bezglutenowe z mąką migdałową, jagodami goji, żurawiną z kremem jogurtowym oraz z konfiturą z pomarańczy. Brzmi pysznie? I tak jest ;) 

Składniki:

5 dużych jaj (temperatura pokojowa)

225 ml syropu klonowego (w diecie keto erytrytol)

1 łyżczka proszku do pieczenia

60 ml oleju 

50 ml mleka/ napoju migdałowego

1 łyżczka sody

250 g mąki migdałowej

1 szklanka mielonych orzechów włoskich/ pekan

2 szklanki utartej marchwi (u mnie po wyciskaniu soku)

1/2 łyżeczki mielonej wanilii

2 łyżeczki utartej skórki z pomarańczy

2 garście posiekanej żurawiny

30 g jagód goji + 15 g do dekoracji

Krem:

małe opakowanie serka mascarpone

jogurt grecki

2 łyżki pudru z ksylitolu

1/2 łyżeczki mielonej wanilii

listki melisy lub mięty 

Przygotowanie:

Formę wyłożyć papierem do pieczenia i wysmarować tłuszczem.

Orzechy włoskie drobno posiekać. Jaja oddzielić od żołtek. Białka ubić na pianę ze szczyptą soli. Do żółtek dodać syrop lub erytrytol i ubić. Do ubitych żółtek dodać marchew, przyprawy, proszek i sodę (dałam sam proszek) oraz orzechy włoskie. Następnie dodać mąkę migdałową, napój i olej i trzepaczką wymieszać. Na koniec do ciasta dodać ubite białka i wymieszać a całość przelać do dużej trotownicy lub na blachę. Piec w 180 st.C około 50 minut.

Przygotować krem z serka, jogurtu z dowolnym słodzidłem doprawiajac mieloną wanilią. Ciasto przekroić na blaty a każdy posmarować kremem. Jedna warstwę posmarować pomarańczową konfiturą. Wierz ciasta rozsmarować kremem a na wierzch posypać jagodami goji i listkami mięty lub melisy.