piątek, 25 marca 2022

Żurek z chrznem i jajem

 

Przepisów na smaczny żur jest mnóswto. O tej porze smakuje najlepiej. Użyłam szklankę własnego żurku. Kupując żur czy biały barszcz w butelce staraj się wybierać te w szklanej butelce. Choć jest jeden w Auchan, jako marka ich własna i on jest bardzo, bardzo smaczny. Kiedy robię barszcz czy żur najpierw oldewam szklankę żuru bez miesznia, jakby samą wodę. Potem kiedy przychodzi czas na wlanie do zupy barszcz to wlewam ten pozostały w butelce wymieszany z mąką która zwykle osadza się na dnie. Dlaczego tak robię? Bo wtedy zupa jest gęstsza, a ja mogę regulować kwasowość barszczu tą resztą którą przelałam do szklanki. Kiedys wlałam całą zawartość butelki i żur był bardzo kwaśny, więc z pomocą przyszła słodka śmietanka 18%. Inaczej nie dałoby się zjeść. Dlatego od tamtej pory odlewam na bok szklakę wody z barszczu. Inaczej jest kiedy używamy tych małych buteleczek z gestym żurem czy barszczem. Wyedy całą butelkę przelewam i dokałdnie mieszam i bałosć przelewam do zupy. 

Ilosć 4 porcje

Składniki:

1 szt korzeń pietruszki

1/2 selera

mała marchew

2 spore ziemniaki (opcjonalnie)

sól do smaku

1 butelka żuru

5 łyżeczek tartego chrzanu (ze słoika lub świeżo tartego)

olej

cebula

2 ząbki czosnku

1-2 łyżczki majeranku

szczypiorek

liscie laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

pieprz

śmietanka do smaku

Przygotowanie:

Warzywa korzeniowe obieramy i tniemy w małą kosteczkę. Czosnek tniemy w plasterki. Warzywa wraz z czosnkiem lekko dusimy na oleju, po kilku minutach wlewamy ok. 1,5 litra wody. Dodajemy przyprawy. Gotujemy 10 minut a następnie wlewamy dobrze wymieszany żur. Gotujemy kolejne kilka minut. W między czasie na oleju szklimy posiekaną w kosteczkę cebulkę. Dodajemy do żuru wraz z chrzanem. Gotujemy 5 minut. Na koniec wlewamy śmietankę, majeranek i dodajemy ugotowane jajko oraz posypujemy szczypiorkiem.

środa, 23 marca 2022

Krem z kalafiora z pieczonym łososiem

 

Krem z kalafiora z pieczonym łososiem. Zupa jest aksamitna z lekką nutą kokosową. Podałam z ryżem basmati.


Składniki:

1 szt. kalafiora lub opakowanie mrożonego

2 ząbki czosnku

500 ml napoju ryżowo kokosowego Lima 

sól do smaku

papryczka chili w płatkach do smaku

gałka muszkatołowa

2 łyżki sosu sojowego Tamari Lima less salt 25%

2 łyżki oliwy z oliwek lub olej rzepakowy 

2 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego


200 g łososia 

2 łyżki sosu sojowego Lima np. strong

sól do smaku

ząbek czosnku

skórka z cytryny

olej 

szczypiorek

Przygotowanie:

Kawałki łososia myjemy i wycieramy ręcznikiem papierowym. Marynujemy w sosie sojowym z czosnkiem, olejem i solą. Wierzch posypujemy skórką z cytryny. Układamy w formie do pieczenia. Pieczemy w piekarniku 20 minut w temp. 200 st. C. Można także kawałki łososia zgrllilować. 

W garnku na zupę umieszczamy oliwę i obrany czosnek. Lekko aromatyzujemy czosnkiem oliwę. Dodajemy kalafior pocięty na małe różyczki wraz z głąbem. Zalewamy napojem ryżowo- kokosowym, dodajemy przyprawy i gotujemy do miękkości ok.15 minut. Po tym czasie wyjmujemy liść i ziele angielskie. Zupę miksujemy na krem. Zupę wylewamy do miseczki, wykładamy rybę i posypujemy szczypiorkiem. 




Hummus z białą fasolą z burakami

 

Uwielbiamy mieć w lodówce humus. Świetnie sprawdza się do kanapek lub do wypieczonych placów pita, tortilla czy krakersów. 


Składniki:

150 g białej fasoli (użyłam w tej ze słoika)

200 gcecierzycy (ze słoika) 

czosnek 2 ząbki

sok z cytryny i troche skórki

olliwa z oliwek 2 łyżki

buraki gotowane na parze 2 sztuki

pasta tahina 2 łyżki

Dodatki: ogórek, rzodkiewka, prazone pestki nasion

sól i papryczka chili do smaku


Przygotowanie:

Fasolę i ciecierzycę odcedzam na sicie. Wody nie wylewam - posłuży do regulowania gęstosci humusu. Korzystam z buraków paczkowanych gotowanych na parze. Fasolę wraz z ciecierzycą umieszczam w malakserze, dodaję sok z cytryny, skórkę, buraki pokrojone na mniejsze kawałki, pastę z sezamu, sól i papryczkę chili oraz obrany czosnek. Całość miksuję do konsystencji kremu. Wykładam na talerz polewam oliwą i dekoruję dodatkami.

wtorek, 22 marca 2022

Majonezowa babka o smaku pomarańczowo-waniliowym z żurawiną


Na Wielkanoc szukam ciągle nowych przepisów. Zanim na stół podam ciasto, najpierw kilka dni wcześniej muszę przeprowadzić próbę generalną.

Fajną inspirację znalazłam na portalu Przepisy.pl. Bardzo zaciekawił mnie przepis, ponieważ babka jest wegańska, zawiera nasiona lnu, które świetnie zastępują jaja.

Ciasto robi się szybko. Nie trzeba uruchamiać miksera, a samo mieszanie trwa krótko.

 

Przygotuj:

Formę na babkę wysmarowaną tłuszczem i posypaną okruszkami

Piekarnik nastaw na 180°C (góra-dół)

Składniki:

200 g majonezu wegańskiego

100 g ksylitolu

20 g mielonego siemienia lnianego + 50 ml wody o temperaturze ok. 30 °C

sok z ½  pomarańczy

1 łyżeczka skórki z pomarańczy

½ łyżeczki mielonej wanilii

15 ml oleju rzepakowego

100 g mąki orkiszowej

50 g mąki ryżowej

2 garście suszonej żurawiny

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

½ łyżeczka sody

Polewa czekoladowa:

100 g gorzkiej czekolady

1 łyżka kandyzowanej pomarańczy

1 łyżka oleju z prażonych migdałów



 

Przygotowanie:

 

Posiekaj żurawinę. Otrzyj skórkę z dobrze umytej pomarańczy. Wyciśnij sok do szklanki.  Mielone siemię lniane zalej letnią wodą i dobrze wymieszaj. Dodaj odpowiednią ilość majonezu, wlej sok z pomarańczy oraz skórkę, dodaj ksylitol, wanilię i wymieszaj trzepaczką, aż składniki się połączą. Następnie dodaj obie mąki. Wymieszaj. Wlej do formy i piecz ok. 40 minut. Po tym czasie sprawdź patyczkiem, czy ciasto się upiekło. Jeśli nie, dodaj jeszcze kilka minut. Wyjmij formę z pieca i odstaw do wystygnięcia na 10-15 minut. Wyjmij ciasto na kratkę do całkowitego wystygnięcia.

Teraz dekoruj według własnego uznania.

Ja swoją babkę udekorowałam polewą czekoladową, prażonymi płatkami migdałów, migdałami w gorzkiej czekoladzie, żurawiną, listkami melisy oraz skórką pomarańczową.