środa, 3 kwietnia 2019

Sernik na zimno z solonym karmelem i bezą włoską



Dla tych, którzy nie lubią piec, kochają serniki na zimno lub chwilowo nie mają piekarnika przygotowałam przepis na pyszny sernik ze słonym karmelem, z włoską bezą i spodem z ciasteczek owsianych.

Przygotowałam wersję także dla wegan z tofu i sojowym jogurtem ( który uwielbiam) lub koksowym i olejem kokosowym. Bezę można zrobić z aquafaby, a karmel wegański z mleka kokosowego. Przepis w poście.


SKŁADNIKI

tortownica 18 cm
papier do pieczenia


460 g tłustego twarogu ( dla wegan tofu)
1 słoik solonego karmelu
180 g jogurtu naturalnego ( dla wegan jogurt sojowy lub ukwaszone mleko kokosowe)
4 łyżeczki żelatyny lub 10 g agaru dla wegan

170 g ciasteczka owsiane np. z nasionami chia
50 rozpuszczonego masła ( dla wegan olej kokosowy)

2 białka w pokojowej temperaturze
50 ml wody
125 g drobnego cukru

Przepis na wegański karmel:

1/2 szklanki cukru trzcinowego ( nie próbowałam z cukrem kokosowym),
400 ml śmietanki kokosowej 80 %


1/3 łyżeczki soli

Wsyp na patelnię cukier i podgrzewaj na małym ogniu aż się rozpuści, nie dopuść do  przypalenia. Dodaj do cukru cienką stróżką śmietankę  kokosową i sól, wymieszaj rózgą. Mieszaj dość szybko do gładkiej konsystencji. Po kilku minutach będzie aksamitny.

Przygotowanie ciasta:

Formę wyłożyć papierem do pieczenia.

Ciasteczka zmielić w malakserze z rozpuszczonym masłem ( olejem kokosowym). Wyłożyć masę na dno i dobrze docisnąć do spodu. Włożyć do lodówki i schodzić ok. 30 minut.

Twaróg lub tofu umieść w malaserze wraz z jogurtem. Do masy dodać solony karmel. Dalej miksować Kiedy masa będzie gładka dodać rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody żelatyny (polecam tą w listkach) lub agrar według wskazówek producenta na opakowaniu. Dokładnie wymieszać. Masę wylać na spód ciasta. Schłodzić w lodówce. Kiedy stężeje zacznij przygotowywać bezę.

Do garnka wlej wodę i wsyp cukier. zacznij gotować na silnym ogniu. Włóż termometr kuchenny i kiedy syrop osiągnie temperaturę 120 stopni C zdejmij z płyty.
Ubij na sztywno białka i wlewaj gorący syrop po ściance naczynia. Po około 4 minutach beza będzie gotowa. Przełóż do szprycy i nakładaj małe porcje bezy. Opal je palnikiem gastronomicznym. (Ja swój kupiłam w Makro za niewielkie pieniądze).


4 komentarze:

  1. Ale on wspaniale wygląda...

    OdpowiedzUsuń
  2. O kurcze, ale małe dzieło sztuki :) Zamiast bezy dałabym jakąś kwaśną konfiturę i byłoby dla mnie idealnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj na jednym kawałku tego ciasta by się u nas nie skończyło :D

    OdpowiedzUsuń