czwartek, 13 lutego 2025

Kołacz góralski z twarogiem

Przepis na ten wypiek znalazłam na stronie:  https://schroniskobukowina.pl/blog/goralski-kolacz-przepis. Przeczytacie tam o historii kołacza i z czym podawać. 

I od razu chciałam go zrobić. Ciasto jest przepyszne. Moje ciasto wypełniłam twarogiem, posypałam maślaną kruszonką i płatkami migdałów. Przypominam sobie, że moja babcia piekła podobne drożdżowe ciasto wypełnione  serem, ale przepisu już nie zdobędę. W szkole podstawowej pani od języka polskiego powtarzała często przysłowie: "Bez pracy nie ma kołaczy". Nie bardzo rozumiałam to przysłowie, bo nie wiedziałam czym jest kołacz. Dziś wiem a nawet znam jego smak;) 

Ciasto jest bardzo efektowne i pyszne.



SKŁADNIKI:

Ciasto:

400 g mąki pszennej typ 500 (ja dałam orkiszową typ 550)

20 g świeżych drożdży

150 ml ciepłego mleka

80 g masła

1/4 łyżeczki soli

50 g cukru, dałam trzcinowy

jajko

żółtko (pominęłam)

Nadzienie:

500 g twaróg półtłusty, dałam chudy bio 400 g

1 jajko

białko (pominęłam)

1 szt. cukru wanilinowego

1 opakowanie budyniu waniliowego (dałam łyżkę skrobi ziemniaczanej)


oraz:  

jajko do posmarowania ciasta przed pieczeniem

migdały płatki 1 łyżka

kruszonka:

10 g zimnego masła

1 łyżka mąki orkiszowej

1 płaska łyżka cukru trzcinowego


Przygotowanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Rozpuścić w rondelku masło i wystudzić. Podgrzać mleko. Do dużej misy przesiać mąkę i dodać mleko, masło, jajko, cukier, cukier waniliowy i drożdże. Wyrobić ze sobą składniki kilka minut na gładkie ciasto (około 8-10 minut). Wyrobione ciasto odstawić na godzinę w ciepłe miejsce przykryte ściereczką lub czepkiem kąpielowym.  

W międzyczasie kiedy ciasto rośnie przygotować nadzienie oraz wysmarować tortownicę masłem lub olejem. 

Po wyrośnięciu ciasto przełożyć na stolnicę, krótko zagnieść i rozwałkować na prostokąt na grubość pół centymetra. Przeciąć ciasto wzdłuż na trzy równej szerokości paski a na środku każdego położyć nadzienie tak aby móc zlepić ze sobą brzegi formując wałek wypełniony nadzieniem. W ten sposób wyjdzie trzy części wałki ciasta. Pierwszy wałek zwinąć w ślimaka i dokleić pozostałe dwa. Ciasto najlepiej zwijać na dnie - blaszce od tortownicy. Odłożyć kołacz ponownie do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut.  Wyrośnięte posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać kruszonką i płatkami migdałów. Piec w 180 st. C z termoobiegiem przez 30 minut. Ja ostatnie 10 minut piekłam już w temperaturze 160 st. C bo widziałam że ciasto zrobi się zbyt rumiane. 





środa, 12 lutego 2025

Fioletowe kluski śląskie z winnym sosem malinowo jeżynowym


Fioletowe kluski śląskie jakich jeszcze nie próbowałeś! Zaskocz bliskich wyjątkową odsłoną klasyki – aksamitne kluski w intensywnym owocowym sosie winnym. 

SKŁADNIKI:

Kluski

1 kg fioletowych ziemniaków 

mąka ziemniaczana

1 łyżeczka soli 

Sos

100 g mrożonych jeżyn

70 ml czerwonego wina (może być woda)

200 g mrożonych malin

1/2 łyżeczki mielonego cynamonu

1 pełna łyżka cukru trzcinowego

1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Dodatki

płatki migdałowe trochę

bazylia tajska, melisa lub mięta 


Przygotowanie:

Ziemniaki ugotować do miękkości w mundurkach. Odcedzić i obrać ze skórki. Przepuścić  do miski przez praskę do zmieników i wystudzić. Docisnąć ziemniaki w misce i odjąć 1/4 masy ziemniaków a w brakujące miejsce dodać mąkę ziemniaczaną. Dodać 1/2 łyżeczki soli i zagnieść ciasto. Z ciasta formować długi równy wałek i odcinać jednakowe porcje ciasta tak aby kluski były jednakowej wielkości. Ugotować w osolonym wrzątku do momentu aż kluski wypłyną. Wyjąć łyżką cedzakową. Na dużej patelni wlać wino i chwilę odparować, dodać owoce i poczekać aż zacznie się gotować, dodać cynamon i cukier i wymieszać. Skrobię wymieszać z małą ilością wody i wlać do owoców. Zamieszać i zagotować. Gorącym sosem polać kluski i udekorować ziołami i płatkami migdałowymi. 




niedziela, 9 lutego 2025

Łosoś z grillowanym ananasem i sosem whisky

Egzotyczne połączenie smaków. Soczysty i aromatycznie przyprawiony łosoś z grillowanym ananasem, pikantnym sosem i delikatną kaszą to prawdziwa uczta dla podniebienia. Świeża rukola dodaje chrupkości, a odrobina chili podkręca smak!  

SKŁADNIKI:

dla 2 osób

300 g łososia

imbir świeży starty na drobnych oczkach 1 łyżeczka 

sumak 1/2 łyżeczki 

sól do smaku 

pieprz cayenne 1 szczypta 

50 ml soku z pomarańczy

1 łyżka oliwy

Sos: ząbek czosnku

1 łyżka oliwy

2 łyżki octu jabłkowego ( ja mam ocet z mango, jest cudowny! dostępny w internecie)

3 łyżki sosu sojowego

1 łyżeczka miodu

70 ml soku pomarańczowego

papryczka chili lub szczypta pieprzu cayenne

dodatkowo:

2 garście rukoli lub szpinaku baby 

2 łyżki soku pomarańczowego

3 łyżki oliwy

1 łyżeczka musztardy dijon

sól i pieprz do smaku 

kasza jaglana, kus kus lub sorgo 

2 plastry ananasa

syrop klonowy


PRZYGOTOWANIE:

Łososia podzilić na dwie porcje, umyć i osuszyć. Zamarynować w soku pomarańczowym wymieszanym z imbirem i oliwą w naczyniu do zapiekania układając skórą do góry na 30 minut. Po tym czasie odwrócić rybę posypać solą, sumakiem i pieprzem Cayenne. Piec 20 minut w 180 st. C.

Ugotować sorgo, kus kus lub kaszę jaglaną. 

Przygotować sos. Do rondelka wlać oliwę, dodać czosnek pokrojony w plasterki i aromatyzować oliwę, zdjąć z ognia wlać ocet, sok i sos sojowy oraz miód i wybraną whisky. Gotować sos 5 minut. Następnie w niewielkiej ilości wody rozprowadzić skrobię i zagęścić sos. Chwilę gotować. Ananasa posmarować syropem klonowym i grillować na mocno rozgrzanej patelni po 1 minucie z każdej strony. 

Przygotować winegret na bazie soku z pomarańczy i polać nim rukolę. Wykładać na talerze. 


poniedziałek, 3 lutego 2025

Precle serowo migdałowe z czosnkiem

Chrupiące, serowe i pełne aromatu złociste krążki to idealna przekąska – połączenie wyrazistego sera, aromatycznych ziół i nuty czosnku sprawia, że nie można się im oprzeć. Doskonałe do chrupania solo lub jako dodatek do ulubionych dipów. Sprawdź przepis i daj się skusić!

Składniki:

12-14 szt. w zależności od wielkości:

100g szklanki startej mozzarelli wiórki (dałam mozzarellę z cheddarem Mlekovita)

300g  szklanki mąki z blanszowanych migdałów

3/4 opakowania serka śmietankowego typu Philadelphia

1  jajko

1/2 łyżeczki czosnku granulowanego

1 łyżeczka oregano i rozmarynu (mogą być zioła prowansalskie)

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1/2 łyżeczki  soli

olej 

Do posmarowania

1 ząbek czosnku drobno posiekany

1 łyżka masła

1 łyżka  drobno startego parmezanu


PRZYGOTOWANIE:

Rozgrzej piekarnik do 180 °C Wyłóż blachę papierem do pieczenia.

W dużej misce wymieszaj mąkę migdałową, czosnek, zioła, proszek do pieczenia oraz sól, wbij jajko dodaj starty ser mozzarella z cheddarem i serek śmietankowy. Całość dobrze wymieszaj, aż powstanie ciasto.

Weź ciasto i pokrój na 8-14 kawałków ( w zależności ile chesz ich mieć). Z każdego kawałka uformuj wałek i sklej końce tworząc precel i ułóż na blasze. Gdyby ciasto kleiło się do rąk możesz moczyć dłoń w wodzie.

Do garnuszka dodaj masło i rozpuść. Dodaj przeciśnięty czosnek i zioła.

Posmaruj precle i posyp parmezanem. 

Piecz przez 25 minut lub do uzyskania złotego koloru.


sobota, 1 lutego 2025

Kaczka z grzybami i chrupiącymi warzywami

Aromatyczna uczta inspirowana kuchnią azjatycką! Soczysta kaczka z warzywami i grzybami, delikatny czerwony ryż oraz chrupiący bok choy posypany czarnym sezamem tworzą wyjątkowe połączenie smaków. To idealny balans między intensywnością przypraw a subtelną świeżością składników – danie, które zachwyca zarówno wyglądem, jak i smakiem.


SKŁADNIKI:

1 pierś z kaczki

5-6 grzybów shitake ( mogą być pieczarki)

kawałek imbiru

2 ząbki czosnku

olej

olej sezamowy

sos sojowy

przyprawa chińska pięć smaków

bok choy

papryka czerwona

sezam 1 łyżka

bazylia tajska ( jej smak jest niezwykły, nadaje daniu iście azjatyckiego smaku) 


PRZYGOTOWANIE:

Pierś z kaczki odciąć ze skóry, przeciąć wzdłuż na pół a następnie pokroić paseczki. Przełożyć do miski i zamarynować w łyżce sosu sojowego, 1/3 łyżeczki przyprawy pięć smaków i soli. Paprykę i grzyby pokroić na paseczki. Obrany imbir zetrzeć na tarce, czosnek pokroić na plasterki. Kapustę pak czoy pokroić na 2 cm kawałki.

Na patelni rozgrzać olej i na mocno rozgrzanym tłuszczu smażyć kaczkę, potem dodać imbir i czosnek, paprykę i grzyby. Wszystko razem smażyć krótko. Na drugiej patelni rozgrzałam olej dodałam kapustę, czosnek i imbir oraz doprawić solą. Smażyć kilka minut. 

Danie podałam z czerwonym ryżem. Kapustę posypałam prażonym czarnym sezamem a kaczkę polałam niewielką ilością oleju sezamowego oraz dodałam listki bazylii tajskiej.

czwartek, 30 stycznia 2025

Podpłomyki jęczmienne z salsą pomidorowo cytrynową

Podpłomyki jęczmienne z salsą z pomidora, pieczonej papryki, kiszoną cytryną, zaterem i miętą.


SKŁADNIKI:

250 g mąki jęczmiennej

2 g soli

125 ml wody ciepłej

30 ml oliwy lub oleju

SALSA:

pomidor malinowy

1 pieczona papryka

1/4 szt. kiszonej cytryny

1 ząbek czosnku

2 łyżki oliwy

1/2 łyżeczki zataru

natka pietruszki trochę

2-3 listki mięty (opcjonalnie)

sól i pieprz do smaku 


PRZYGOTOWANIE:

Z podanych składników zagnieć ciasto i zrób kulę. Podziel ją na cztery części. Z każdej uformuj kulkę i rozwałkuj obracając ciasto o 90 stopni na cienki placek około1 mm. Piecz na dobrze rozgrzanej patelni z dwóch stron.

Pomidora sparz i obierz ze skórki. Potnij go, paprykę (paprykę dałam gotową ze słoika) i czosnek w kosteczkę. Dodaj oliwę, dopraw solą, pieprzem i zatarem. Na koniec dodaj jeśli masz kiszoną cytrynę. Samą skórkę pokrojoną w malutką kosteczkę. Jeśli nie masz dodaj ogórka lub awokado. Całość posyp natką posiekaną z miętą.


wtorek, 28 stycznia 2025

Surówka coleslaw z winogronami w kremowym sosie

Świeża, chrupiąca i pełna smaku! Ta wyjątkowa surówka coleslaw łączy soczyste winogrona, chrupiące orzechy i kwaśną miechunkę. Całość polana kremowym, delikatnym sosem. Idealna jako dodatek do obiadu lub lekka, orzeźwiająca przekąska. Spróbuj i zakochaj się w tym połączeniu!

SKŁADNIKI:

1/4 szt kapusty

1 marchew

garść winogron zielonych

jabłko zielone granny smith

miechunka ok. 30 g

Sos: 1 duża łyżka majonezu

2 łyżki oliwy

sól i pieprz do smaku

1 łyżka syropu klonowego

1 łyżka octu jabłkowego

orzechy pekan lub włoskie

PRZYGOTOWANIE:

Kapustę poszatkować drobno, posolić i ręką lekko ją ugnieść, jabłko pociąć na zapałki, marchew zetrzeć na tarce na dużych oczkach, winogrona przeciąć na pół, orzechy przeciąć na połówki wzdłóż orzecha i uprażyć na patelni krótko. Wszystkie składniki zmieszać w misce i wymieszać z sosem.

piątek, 24 stycznia 2025

Gofry z twarogiem i cynamonem

Zapach cynamonu i delikatny twaróg zamknięte w złocistych, chrupiących gofrach – brzmi kusząco? Ten przepis to idealna propozycja na słodkie śniadanie lub deser, który zachwyci każdego! Sprawdź, jak szybko przygotować tę pyszną klasykę w nieco nowej odsłonie. 


SKŁADNIKI:

200 g twarogu (dałam bio Piątnicy)

4-5 łyżek mąki orkiszowej

1 łyżka cukru trzcinowego

2 jaja

1/2 szklanki mleka

1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego

1 pełna łyżeczka proszku do pieczenia

30 ml oleju lub roztopionego masła


PRZYGOTOWANIE:

Twarówg rozdrobiłam tłuczkiem do ziemniaków, wbiłam jaja i wymieszałam łyżką, potem dałam resztę składników i wymieszałam na jednolite gęste ciasto. Smażyłam porcjami w nagrzanej i posmarowanej olejem gofrownicy. 

poniedziałek, 20 stycznia 2025

Ślimaczki ze szpinakiem i serem

Ślimaczki ze szpinakiem i fetą.
Chrupiące a zarazem mięciutkie, aromatyczne i pełne smaku – ślimaczki ze szpinakiem i serem to idealny przepis na szybką przekąskę lub elegancką propozycję na przyjęcie. Zobacz, jak łatwo je przygotować i zachwyć bliskich smakiem, który zawsze robi wrażenie! 

SKŁADNIKI:

350 g mąki (dałam orkiszową typ 550)

10 g  drożdży świeżych

1 łyżeczka cukru trzcinowego

200  ml napoju sojowego lub migdałowego ciepłego lub mleka

50 ml oliwy z oliwek

1 mała łyżeczka soli

Nadzienie:

1 opakowanie szpinaku baby ( może być mrożony)

ser feta 1 opakowanie

ząbek czosnku

pieprz do smaku


PRZYGOTOWANIE:

Szpinak umyłam i umieściłam na patelni i krótko podsmażyłam bez oleju. Kiedy liście puściły sok odcedziłam. Ostudzony wycisnąłam rękami z nadmiaru wody i poszatkowałam drobno na desce. Przełożyłam do miski, dodatłam pokruszony ser feta i wymieszałam z przeciśnietym czosnkiem i niewielką ilością soli ( ser już jest słony) oraz peiprzem. Odstawiłam na bok. 

Drożdże rozpuszczam w niewielkiej ilości wody ze szczyptą cukru i mąką Do miski wsypałam mąkę, dodałam cukier, szczyptę sol, wlałam drożdże, napój migdałowy i zaczęłam zagniatać ciasto, następnie wlałam oliwę i wyrabiałam ok. 10 minut. Odstawiłam na godzinę do wyrośnięcia. Kiedy ciasto podwoiło objętość na stolnicę wysypałam trochę mąki, przełożyłam ciasto, odgazowałam i rozwałkowałam dość cienko na prostokąt. Był bardzo długi i wąski. Masę serowo szpinakową rozsmarowałam cienko na całej powierzchni zostawiając około cm ciasta z po bokach. Całość zrolowałam, i pocięłam na 4 cm kawałki. Przełożyłam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piekłam 30 minut w 180 stopniach C.

wtorek, 14 stycznia 2025

Chleb orkiszowy z melasą


Do upieczenia chleba użyłam melasy trzcinowej firmy Horizon. Melasa to gęsty syrop powstały przy produkcji cukru. Jest bogata w witaminy z grupy B oraz minerały: wapń żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, mangan, miedź, selen. Chleb jest lekko słodki w smaku. Indeks glikemiczny melasy to 55. Dodaję ją do ciast, ciasteczek, chleba  a także przygotowuję z  niej napój izotoniczny. 
Melasa trzcinowa, produkt uboczny rafinacji cukru trzcinowego, posiada udokumentowane właściwości zdrowotne:

zawiera związki polifenolowe o właściwościach przeciwutleniających, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny i chronią przed chorobami przewlekłymi,

wspomaga trawienie dzięki zawartości magnezu i innych minerałów melasa może działać delikatnie przeczyszczająco, wspierając pracę jelit,
działa przeciwzapalne ponieważ obecność minerałów i antyoksydantów może redukować stany zapalne,

Melasa trzcinowa to alternatywa dla cukru, wspierająca zdrowie dzięki bogactwu minerałów i antyoksydantów.


SKŁADNIKI:

350 g mąki orkiszowej typ 720

100 g mąki żytniej 

2 duże łyżki malasy trzcinowej

5 g drożdży suszonych 

200 ml wody

3/4 łyżeczki soli 

PRZYGOTOWANIE 

Mąki umieścić w misce wlać wodę zamieszać i odstawić na 20 minut do autolizy. Następnie dodać rozpuszczone w łyżce wody drożdże, dodać malasę, sól i wyrobić kilka minut. Odstawić na 2 godziny do wyrośnięcia. Następnie ponownie wyrobić ciasto i przełożyć do foremki podłużne wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Pozostawić do wyrośnięcia na 40 minut. Piec w 190 °C 40 minut. 



niedziela, 12 stycznia 2025

Zapiekany ser camembert w cieście


Na 2 szt sera camembert 

Zapiekany ser camembert w cieście chlebowym. Najlepiej jeść zaraz po wyjęciu z piekarnika, kiedy ser jest rozpuszczony. Jemy w towarzystwie winogron, konfitury z żurawin lub fig.

SKŁADNIKI 


180 g mąki orkiszowej (dałam typ 720)

3 g drożdży instant lub 10 g świeżych 

10 g miodu lub cukru lub ksylitol 

40 ml oliwy 

120 mleka lub napoju roślinnego 

1 g soli

rozmaryn trochę 

jajko do posmarowania ciasta przed pieczeniem


PRZYGOTOWANIE:

Do miski wsypać mąkę i zrobić dołek. Wlać do niego mleko, miód, drożdże, sól i wyrabiać ciasto. Pod koniec wlewać strumieniem oliwę. Do ciasta można dodać rozmaryn lub zioła prowansalskie. Ciasto odstawić na godzinę pod przykryciem. Po wyrośnięciu ciasto rozwałkować na pół cm i wyciąć okrąg większy o trzy cm od sera. Ser położyć na środku. Na górę sera położyć wycięty z ciasta okrąg wielkości sera. Zlepić brzegi i odstawić do wyrośnięcia a wyrośnięte posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec 20 minut w 200 °C. Podawać z konfiturą z fig, żurawiną, winogronami. 



czwartek, 9 stycznia 2025

Czekoladowy mus z jabłkiem

 

W tym deserze zakochaliśmy się od pierwszego kęsa. Jest wegański, bez cukru. Przygotowany jedynie z gorzkiej czekolady i musu jabłkowego. Doprawiłam go cynamonem i anyżem gwiazdkowym. Można dodać kawę rozpuszczalną do gorących jabłek, skórkę z pomarańczy, wanilię. Co kto lubi. Mus jest wspaniały nawet bez przypraw. Po prostu nie można przestać go jeść. Jest delikatny i kroi się jak pyszne czekoladowe ciasto. Ja swój mus zrobiłam w tartownicy, ale  można go też podać w pucharku. Myślę aby go zamrozić jak lody. 

SKŁADNIKI:

4 jabłka (dałam średniej wielkości jabłka champion) 

100 g gorzkiej czekolady

1 łyżeczka cynamonu 

szczypta anyżu zmielonego

1 łyżeczka kruszonego ziarna kakaowca (opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE:

Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki i wyciąć gniazdo nasienne. Następnie pokroić na mniejsze kawałki. Przełożyć do garnka, dodać przyprawy, podlać odrobiną wody i dusić pod przykryciem do miękkości. Po kilku minutach kiedy jabłka będą miękkie zdjąć z gazu lub płyty i odcedzić z nadmiaru soku. Do gorących jabłek dodać połamaną gorzką czekoladę. Wymieszać aż czekolada się rozpuści a następnie zmiksować. Można też czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Ja to pominęłam bo bardzo ładnie rozpuściła się w gorących jabłkach. Do zmiksowanego musu dodałam kruszonych ziaren kakaowca. Masę można przełożyć do małej formy lub pucharków i posypać wiórkami czekolady. 





piątek, 3 stycznia 2025

Bułki do hot dogów przepis

 

Przepis na 6 sztuk przepysznych domowych bułek do hot dogów. Dałam mąkę orkiszową typ 550. Można zrobić 12 mini bułeczek i podać na imprezie karnawałowej.


SKŁADNIKI:

500 g mąki 

50 g miękkiego masła 

1 łyżka miodu akacjowego / cukru 

1 łyżeczka soli 

230 ml mleka 

100 ml wody

2 czubate łyżki mleka w proszku 

1 jajko

20 g świeżych drożdży 


PRZYGOTOWANIE:

Do miski dodaj mąkę, mleko w proszku, miękkie masło, miód lub cukier i rozpuszczone w mleku drożdże, następnie dodaj wodę i  jajko. Zacznij wyrabiać ciasto ręką przez około 10 minut. Przykryj miskę czepkiem lub ściereczką i odłuż do wyrastania w ciepłe miejsce na około godzinę. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieć, przełóż na stolnicę i podziel na sześć części (u mnie każda miała po 145 g). Z każdej części uformuj bułeczki. Następnie weź pierwszą bułeczkę i rozwałkuj prostokąt. Dłuższy bok ma mieć 15-17 cm zroluj ciasto dłuższym brzegiem w tzw."palucha". Odłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Następnie rozwałkuj pozostałe bułeczki i zroluj w podłuzną bułkę. Ułóż bułki w znacznej odległości od siebie na blasze. Odstaw do wyrośniścia pod ściereczką na 30-40 minut. Wyrośnięte posmaruj roztrzepanym jajkiem i jeśli chcesz jakimiś nasionami. Ja wybrałam sezam. Piecz w piekarniku nagrzanym na 180° C do 30 minut.