piątek, 27 grudnia 2024

Szarlotka orkiszowa

Ciasto szarlotka orkiszowa to ciasto o którym mówi się dobra nie za słodka. Użyłam jabłek champion. Bardzo je lubię. Nie mają za dużo soku dzięki czemu ciasto nie nasiąka i co najważniejsze dla mnie jabłka nie ciemnieją i nie trzeba ich skrapiać sokiem z cytryny, przy tym są bardzo smaczne to moje ulubione jabłka. Szarlotka jest podobna do szarlotki Tatrzańskiej.


SKŁADNIKI 

Ciasto 

500 g mąki orkiszowej (użyłam typ 720)

200 g masła zimnego

100 g cukru trzcinowego 

szczypta soli 

2 żółtka 

1-2 łyżki jogurtu 9 % lub śmietana ( można też użyć lodowatej wody dwie łyżki) 

1/2 łyżeczki mielonej wanili lub cukier waniliowy 

Jabłka 

1,5 kg jabłek ( u mnie champion 6 dużych jabłek)

1 łyżeczka cynamonu 

1/2 łyżeczki kardamonu

Przygotowanie:

Mąkę wysyp na stolnicę i dodaj pokrojone w kostkę masło nożem posiekaj mąkę z masłem następnie dodaj cukier żółtka oraz wybraną śmietanę lub jogurt lub po prostu wodę oraz cukier waniliowy lub mieloną wanilię zagnieć szybko ciasto ogień w folię i schowaj do lodówki na 30 minut do godziny. 

Kiedy ciasto się chłodzi obierz jabłka przetnij na ćwiartki a ćwiartki pokrój na małe plasterki dodaj do nich cynamon oraz kardamon wymieszaj razem nie ma potrzeby dodawania galaretek czy mąki ziemniaczanej. Jeśli używasz soczystych jabłek konieczne jest odciśnięcie soku.

Przygotuj formę wysmaruj ją masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Podziel ciasto na dwie części pierwszą część rozwałkuj na prostokąt i umieść w formie. W tym momencie możesz posmarować wierzch ciasta białkiem lub podpiec go w piekarniku do 15 minut. 

Na podpieczony spód lub wysmarowany białkiem ułóż jabłka następnie drugą połowę ciasta zetrzyj na tarce i rozłóż równomiernie na jabłkach. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 180 stopni C. Piecz 50 60 minut w zależności od piekarnika Po upieczeniu ciasto należy schłodzić i kroić. Choć wiadomo że gorąca szarlotka z gałką lodów jest najlepsza.


wtorek, 24 grudnia 2024

Paszteciki z kapustą i grzybami do barszczu

Paszteciki z kapustą i grzybami do barszczu.

SKŁADNIKI:

Ciasto 

500 g mąki 

100 g miękkiego masła 

1 łyżka miodu akacjowego / cukru 

1/2 łyżeczki soli 

100 ml mleka / lub napoju roślinnego 

2 jajka 

20 g świeżych drożdży 

150 ml jogurtu 9 % (dałam firmy Maluta)


Farsz 

500 g kapusty kiszonej  

30 g grzybów suszonych

2 liście laurowe 

kilka ziarenek  ziela angielskiego 

1 łyżeczka soli 

 pieprz do smaku 


PRZYGOTOWANIE: 

Farsz: kapustę przełóż do garnka zalej zimną wodą i wypłukaj z nadmiaru kwasu. Odcedź i przełóż z powrotem do garnka, wlej ponownie wodę i gotuj kapustę około 30 minut z liściem laurowym i zielem angielskim.  Następnie odcedź i wystudź.  W drugim garnku namocz grzyby.  Po namoczeniu grzyby ugotuj 15 minut.wyjmij grzyby z wody i odcedź. Kapustę i grzyby razem przesiekaj na desce. Na dużej patelni usmaż na kilku łyżkach oliwy lub oleju cebulę pokrojoną w kosteczkę do cebuli dodaj kapustę z grzybami i duś razem do 10 minut. Farsz wystudź. 

Przygotuj ciasto. Możesz to zrobić na stolnicy albo w w dużej misce. Do miski dodaj miękkie masło, miód i rozpuszczone w mleku drożdże, następnie dodaj jogurt i dwa jajka. Zacznij wyrabiać ciasto ręką przez około 10 minut. Przykryj miskę czepkiem lub ściereczką i schowaj do lodówki na około godzinę. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieć, przełóż na stolnicę i rozwałkuj prostokąt dosyć cienki. Przekrój wzdłuż na trzy pasy na środku nałóż farsz i  zlep brzegi. Następnie przetnij je na paszteciki około 6 cm każdy. Paszteciki ułóż w znacznej odległości od siebie na blasze. Nagrzej piekarnik na 180° C i piecz do 30 minut. 


poniedziałek, 16 grudnia 2024

Bigos z kapusty pekińskiej

 

Kapusta pekińska to zdrowe warzywo. Bigos z niej jest pyszny i zdrowy. Szczególnie dla osób, którym kiszona biała kapsuta nie służy. Super dodatkiem będzie też kimchi. Można dodać pieczarki. Ja ich nie dałam, ale bardzo polecam je dodać, jeśli macie. 

SKŁADNIKI:


kapusta pekińska 1 sztuka

cebula

marchewka średniej wielkości

ziele angielskie 2-3 szt

liść laurowy

pieprz biały 1/2 łyżeczki

boczek w kostkach 1 opakowanie

olej

2-4 łyżeczki koncentratu pomidorowego (w zależności od wielkości kapusty)

sól i pieprz do smaku

majeranek ok. 1 łyżeczka

woda 1-2 szklanki

1 łyżka octu jabłkowego


PRZYGOTOWANIE:

Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Marchew obrać i zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Kapustę przeciąć wzdłóż na pół i na ćwiartki, poszatkować. Rozgrzać trochę oleju i zeszklić cebulę, potem dodać marchewkę  podsmażyć do zmiejszenia objętości marchwi. Potem dodać kapustę i chwilę podsmażyć. Wlać wodę, dodać przyprawy i zakryć pokrywką. Gotować jakieś 10 minut. W międzyczasie wysmażyć boczek i dodać do kapusty. Na łyżce oleju przesmażyć koncentrat i dodać do kapusty. Gotować 5 minut. 

środa, 11 grudnia 2024

Raviolo aperto z książki "Gotuj prosto i z serca" Ewa Szczęsna

Wydawnictwo ZNAK wydało nową ksiażkę kucharską "Gotuj prosto i z serca" Ewy Szczęsnej finalistki MasterChefa. Nie znałam Pani Ewy wcześniej. Poznałam ją teraz, z jej książki. Pierwsze co rzuca się w oczy z okładki to serdeczny uśmiech autorki, który jest niczym zaproszenie do świata jej przepisów. Pani Ewa w smaczny sposób połączyła kuchnię polską i włoską. Co powiecie na Tagliatelle w sosie grzybowym wykładane na sosie żurkowym? Brzmi c u d o w n i e.  Miłośnicy makaronów i polskiej kuchni, w tym regionalnej, odnajdą w tej książce dania dla siebie. Dla mnie książka jest wartościowa wtedy, gdy znajduję zaskakujące, ciekawe, proste przepisy. O wielu z nich nie słyszałam. Np. zaskoczyła mnie zupa Sytocha czyli kartoflanka z podwarszawskiego Urzecza dla prowdziwych miłośników ziemniaków, podlaskie Zaguby polski smakołyk z Drohiczyna, kaszubskie golce czyli pyszne kluseczki ziemniaczane z duszoną kapustą. 

Oprócz dań tradycyjnych, domowych można znaleźć przepis na Raviolo aperto czyli otwarty pieróg niczym z najlepszej reatauracji (przepisem i jego wykonaniem zajęłam się w pierwszej kolejności.

Moje wrażenia i przepis znajdziecie poniżej), ravioli z kaczką, których nie powstydzi się najlepszy włoski kucharz, ravioli z rocottą i szpinakiem z płynnym żółtkiem. Dla mnie hitem stał się przpis na rybę w warzywnej panierce oraz Lasagne z czerstwego chleba dla tych, którzy kupili go zbyt dużo. 

RAVIOLO APERTO, czyli otwarty pieróg 

Danie to przygotowałam z boczniaków, z ciastem na makaron wg przepisu z książki. Danie jest wyborne. Można go przygotować na randkę, rocznicę czy inną uroczystość.  Dodatkowo robi się je szybko i ... nie trzeba lepić. 








Książka zawiera mnóswto ciekawych przepisów na przystawki, zupy, dania główne w tym dania z mięs i ryb, makarony, risotto, pizze, specjały, dodatki do dań oraz pesta i szybkie sosy. 

Serdecznie dziękuję wydawnistwu ZNAK za egzemplarz książki.


środa, 4 grudnia 2024

Piernik zaparzany

 

Piernik zaparzany. Jest mieciutki, wilgotny dzięki wrzącej wodzie, którą wlewa się w ostatniej chwili przygotowania. Swoje ciasto upiekłam w kwadratowej formie 30x30cm, ale myślę że w keksowej będzie się dobrze prezentował. Wystudzone ciasto polałam lukrem przygotowanym z 3 łyżek cukru pudru i 2 łyżeczek mocno naparzonej herbaty earl grey oraz udekorowałam rozmarynem. 


Składniki:


320 g mąki (dałam orkiszową typ 630)

100 g miękkiego masła

2 jaja L

1/2 szklanki cukru kokosowego lub innego ciemnego

150 ml melasy trzcinowej (jeśli nie masz dodaj płynny miód)

1 łyżeczka przyprawy do piernika

2 łyżeczki proszku do pieczenia lub sody

1 szklanka wrzącej wody


Przygotowanie:

Natłuść formę i wyłóż papierem do pieczenia. Przesiej mąkę z proszkiem lub sodą i przyprawą do piernika. Miękkie masło ubij z cukrem na puch, potem dodaj po jednym jajku, kiedy masa się połączy wlej melasę i miksuj dalej do połączenia się składników. Dodaj mąkę i krótko zmiksuj tylko do połączenia się ciasta i teraz wlej szklankę gorącej wody, wymieszaj i przelej do formy. Piecz w 180 st.C 30-40 minut (do suchego patyczka). 








wtorek, 3 grudnia 2024

Zupa szczawiowa kremowa


Z
upa szczawiowa kremowa. 


SKŁADNIKI:


słoiczek szczawiu

marchewka

pietruszka korzeń

kilka ziemniaków

seler kawałek ( np. 1/4 szt.)

1 łyżka serka mascarpone 

4 jaja

2 łyżki oliwy z oliwek

sól i pieprz do smaku

2 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

1/3 łyżeczki kurkumy (można pominąć)


Przygotowanie:

Obierz warzywa i dobrze opłukaj. Pokrój obrane warzywa w drobną kostkę. Do garnka wlej oliwę i podsmaż warzywa kilka minut. Wlej wodę około litra lub więcej i ugotuj wywar z warzyw z liściem laurowym i zielem angielskim około10 minut przede wszystkim do miękkości ziemniaków. Odcedź szczaw ze słoika (można szczaw  podsmażyć na łyżce masła zanim trafi do zupy). Przełoż go do zupy i gotuj chwilkę. Serek mascarpone zahartuj z niewielką ilością gorącej zupy i wmieszaj do zupy. W razie potrzeby gdyby okozało się za mało kremowe - dodaj jeszcze łyżkę serka. Ugotuj jajka na pół-twardo. Dopraw zupę pieprzem i kurkumą. Podawaj z jajem i grzankami. 

wtorek, 26 listopada 2024

Fasolka po kaszubsku

Wielokrotnie robiłam fasolkę po bretońsku. Inspiracją do zrobienia fasolki po kaszubsku były śledzie po kaszubsku. Sos zrobiłam bardzo podobnie, ale zamiast śledzi dodałam białą fasolę. 


SKŁADNIKI:

1 puszka białej fasoli

2 łyżki octu jabłkowego lub winnego

2 cebule ( u mnie biała)

kilka łyżek oleju rzepakowego

2-3 suszone śliwki najlepiej wędzone, ja dałam suskę sechlońską (nie kalifornijskie!!!) lub łyżka powideł bez cukru

sól i pieprz do smaku

1/2 łyżki majeranku

liść laurowy

2-3 ziela angielskie

200 g przecieru pomidorowego

1 łyżka koncentratu


PRZYGOTOWANIE:

Jeśli chcesz szybko przygotować to danie użyj fasoli z puszki. Jeśli masz jednak czas, namocz fasolę jaś na całą noc i ugotuj następnego dnia w nieosolonej wodzie około 60 minut. 

Cebulę obrać, pokroić w piórka i zeszklić na 2 łyżkach oleju do miękkości. Następnie dodać przyprawy i dusić jeszcze przez 1-2 minuty. Posiekać śliwki i dodać do cebuli, poddusić razem. Dodać  przecier oraz passatę i razem dusić ok.10 minut.  Dodać fasolę i wymieszać. 


czwartek, 21 listopada 2024

Placki z mąki kokosowej najlepsze

 

Placki z mąki kokosowej, bezglutenowe. Ubicie piany i potem żółtek powoduje to, że placki są lekkie, delikatne i puszyste. 

Składniki:

2 porcje

mąka kokosowa - 25 g

jaja - 3 szt.

mleko kokosowe/ napój kokosowy - 100 ml

proszek do pieczenia - 1 łyżeczka

olej/ olej kokosowy/masło klarowane

Przygotowanie:

Białka oddzielić od żółtek i ubić je na pianę, potem dodać żółtka i dalej ubijać, na koniec wlać mleko, dodać mąkę kokosową i proszek. Wymieszać. Smażyć nakładając porcję łyżką na rozgrzany olej. Najlepiej smażyć na średnim ogniu.Usmażone przełożyć na ręcznik papierowy na chwilę. Podawać z owocami.

niedziela, 17 listopada 2024

Zupa kalafiorowa z pieczonego kalafiora

Zupa z pieczonego kalafiora, już innej nie będziesz chciała jeść ... Tak ostatnio  dziennikarze zajawiają swoje teksty aby się klikało... Myślę jednak że szukając przepisu w sieci wpisujemy proste frazy... Ale dość wywodu.  Pieczony kalafior nadaje zupie głębi smaku. Zupa jest pyszna.

SKŁADNIKI 

1 mały kalafior 

1/2 główki czosnku 

2 🥕 

1 pietruszka korzeń 

sól himalajska 

2- 3 ziemniaki 

1-2 łyżki sosu sojowego 

1/2 łyżeczki mielonego kminu 

olej rzepakowy 

liście laurowe 2-3 szt 

ziele angielskie kilka ziaren 

pieprz do smaku 

gałka muszkatołowa szczypta 

śmietanka słodka/ kokosowa 

1 łyżka miso (opcjonalnie)


PRZYGOTOWANIE 

Kalafiora podzielić na różyczki, ułożyć w foremce z połówką główki czosnku, skropić olejem i upiec w piekarniku w 190 stopniach C przez 30 minut do rumienienia. W międzyczasie obrać marchewkę i pietruszkę oraz ziemniaki i pokroić ziemniaki w kostkę, marchewkę pietruszkę w talarki. Włożyć do garnka wlać olej i podsmażyć kilka minut. Dodać do zupy upieczonego kalafiora i czosnek. Wlać wodę do zakrycia warzyw doprawić solą, dodać resztę przypraw i gotować do miękkości mniej więcej 15 minut. Pod koniec gotowania dodać sos sojowy oraz wybraną śmietankę.




środa, 6 listopada 2024

Chleb z mąki lnianej przepis


W piekarni kupuję chleb lniany, ale ostatnio nie mogę go kupić. Inni klienci są szybsi ode mnie ;)

Kupiłam mąkę lnianą i upiekłam sama. Jest w 100% mój. 

Na zdjęciu chleb jest jeszcze gorący, więc ciężko się kroi, po wystudzeniu jest zdecydowanie lepiej. 

SKŁADNIKI:

mąka lniana 220 g

mąka ryżowa lub owsiana 50g

mąka ziemniaczana 70g

drożdże 5g

cukier trzcinowy 1/2 łyżeczki

sól 1 łyżeczka

woda 2 i 1/2 szklanki


PRZYGOTOWANIE:

Wszystkie mąki umieszczamy w misie i mieszamy trzepaczką aż dobrze się połączą- (to jest bardzo ważne, gdyż po wlaniu wody kiedy nie wymieszamy ich dobrze ciężko jest potem zmieszać na jednolite ciasto, mąka lniana jest bardzo klejąca i tworzy grudy). Dodajemy cukier, sól i drożdże ( ja zawsze drożdże rozpuszczam w niewielkiej ilości wody). Odmierzoną ilość wody wlewamy i szybko mieszamy trzepaczką. Po zmieszaniu, ręką zagniatamy chwilę ciasto i formujemy bochenek. Układamy go na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i nakrywamy większą miską do wyrośnięcia na 60 minut. Chleb nie rośnie zbyt dużo. Chleb przed pieczeniem można naciąć dwa-trzy razy. Ja tego nie zrobiłam, ale następnym razem zrobię nacięcia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym na 190 stopni C przez 45-50 minut.

wtorek, 29 października 2024

Pierogi z czerwoną kapustą i grzybami

Pierogi z kiszoną czerwoną kapustą, grzybami doprawione garam masala i kminkiem. Ciasto doprawiłam zmielonymi grzybami co spotengowało walory smakowe. 

Składniki

ciasto:

mąka 400 g

masło/olej 40 g

sól: 1/2 łyżeczki

mielone grzyby 1 łyżeczka

woda gorąca 250 ml


Sposób przygotowania:


Rozpuścić masło. Mąkę przesiać do miski wraz pudrem z grzybów, wsypać sól, gorącą wodą zalać mąkę i resztę składników. Dodać rozpuszczone masło i wyrabiać kilka minut. Odstawić pod przykryciem. 


Farsz:

kiszona czerwona kapusta 300 g

liść laurowy 2-3 szt.

ziele angielskie kilka sztuk

duża garść suszonych grzybów (u mnie prawdziwki)

olej 2 łyżki

garam masala 1 łyżeczka

kminek mielony 1/2 łyżeczki 


Przygotowanie:

Kapustę ugotować w niewielkiej ilości wody z liściem laurowym i zielem angielskim 20 minut. W tym samym czasie w drugim garnku namoczyć grzyby a namoczone ugotować 10 minut. Kiedy będą miękkie wyjąć łyżką cedzakową (wodę z gotowania grzybów można wykorzystać do zupy, bulionu lub sosu). Rozgrzać patelnię, wlać olej i dodać garam masalę oraz kminek. Chwilę podsmażyć, dodać grzyby i kapustę (wyjąć liście laurowe), całość smażyć mieszając. Odstawić do wystudzenia. Wystudzone zmielić w maszynce lub w malakserze pulsacyjnie. Przełożyć do miski.


Rozwałkować ciasto, wykrawać kółka lub kwadraty. Na środku ciasta położyć łyżeczkę farszu, a brzegi zlepiać. Ugotować w osolonym wrzątku aż pierogi wypłyną na wierzch. Okrasić podsmażana cebulką lub boczkiem. 

wtorek, 22 października 2024

Kisiel z żurawiny i dzikej róży

Kisiel. Nie zawsze go lubiłam w dzieciństwie. Był dla mnie po prostu mdły. Taki zrobiony w domowym zaciszu smakuje wybornie. Wspaniale pasuje do niego tajska bazylia. Uwielbiam to zioło. Desery w jej towarzystwie zyskują.

Składniki:

2 porcje

200 ml soku z dzikiej róży 
100 ml zimniej wody
garść żurawiny 
1 łyżka cukru trzcinowego 
skórka z cytryny lub limonki trochę 
3 łyżeczki skrobi ziemniaczanej 

Przygotowanie:

Żurawinę kroimy na pół. Przekładamy do garnka i wlewamy wodę. Gotujemy 1-2 minuty. Następnie dolewamy połowę objętości soku z dzikiej róży. W reszcie soku rozprowadzamy skrobię i cukier. Wlewamy na gotujący się płyn. Mieszamy a kiedy się zagotuje zdejmujemy z ognia i przelewamy do szklanek i dekorujemy bazylią tajską.

poniedziałek, 14 października 2024

Deser bez poczucia winy (2 składniki)

Deser bez poczucia winy. W jego skład wchodzą 2 składniki. Gorzka czekolada i napój migdałowy. Ale można go przygotować z wodą! Pełen magnezu i polifenoli. Zdrowy!!! Dodatek skórki z pomarańczy dodaje mu jesienngo wymiaru. Możesz dodać kryształki soli jeśli lubisz. 

Składniki:

Dwie porcje

gorzka czekolada 70%

100 ml wrzącego napoju migdałowego lub wrząca woda

skórka z pomarańczy lub mandarynki lub kumkwatu


Przygotowanie:

Czekoladę połamać, przełożyć do malaksera, wlać wrzący płyn i zmiksować na gładko. Przelać do naczyń i udekorować skórką. 





środa, 9 października 2024

Masełko pomidorowe

 

Masełko pomidorowe przygotujesz w kilka minut. Świetne do smarowania grzanek, pieczonych warzyw, ryb, czy mięs. 

SKŁADNIKI:

100 g miękkiego masła 
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego 
szczypta soli 

Co jeszcze: ząbek czosnku, estragon i inne suszone zioła. Ale nam najlepiej smakuje po prostu z solą.

PRZYGOTOWANIE:

Za pomocą łyżki utrzyj masło  z koncentratem i szczyptą soli. Przełóż do naczynia. Przechowuj w lodówce. 

poniedziałek, 7 października 2024

Kiszone pomidory

Wiele lat temu zamieszczałam przepis na kiszone pomidory -przepis:

kiszone pomidory

Teraz zrobiłam z innej odmiany pomidorów. W domu pachnie cudownie. Lubię ten zapach, jest taki pobudzający apetyt. Nie wiem czy będzie z nich zupa czy raczej zrobię coś na wzór chłodnika... Chcę je jeść na surowo nie w zupie.

Składniki:


1 kg małych twardych pomidorów 

oraz zestaw do kiszenia: koperek, chrzan, liść chrzanu, czosnek
ok 1 litra wody
łyżka soli kamiennej
(1 łyżka soli na litr wody)

Przygotowanie:

Umyć pomidory. Do wyparzonych i suchych słoików wyłożyć na dno po 4 ząbki czosnku, koper (dałam ziarna) i chrzan. Ciasno ułożyć pomidory, ale uważając żeby ich nie zgnieść ani nie uszkodzić. Wodę zagotować, dodać sól, wymieszać i odstawić do ostygnięcia, a następnie zalać pomidory. Nałożyć lekko wyparzonego nakrętki. Odstawić na kilka dni w ciepłe i ciemne miejsce. 



środa, 2 października 2024

Budyń pistacjowy przepis

 

Pistacjowy, kremowy budyń zrobiony z naturalnych składników. Swój zrobiłam na napoju migdałowym. 

SKŁADNIKI:

1 szklanka mleka lub napoju migdałowego, kokosowego

2 łyżeczki pasty pistacjowej

2 łyżeczki skrobi

ziemniaczanej

2 łyżeczki cukru (dałam ksylitol)

pistacje kilka do dekoracji


PRZYGOTOWANIE:

3/4 szklanki napoju/mleka wlać do garnuszka dodać pastę pistacjową i  oraz coś do posłodzenia. Dobrze wymieszać trzepaczką. W reszcie napoju/ mleka rozprowadzić skrobię ziemniaczaną i wlać na gotujące się napój/mleko. Zamieszać i zagotować. Przelać do naczyń i posypać posiekanymi pistacjami. 




poniedziałek, 30 września 2024

Chleb gryczany na zakwasie przepis

Chleb gryczany na zakwasie. Zakwas zrobiłam w pięć dni. Więc na pożądany bochenek chleba trzeba poczekać. Ale warto.

Zakwas:


Zakwas zrobiłam z mąki owsianej i ryżowej pełnoziarnistej. Możesz zrobić z gryczanej.

50 g mąki owsianej bezglutenowej

50 g mąki pełnoziarnistej ryżowej

100 g letniej przegotowanej wody

Składniki zakwasu mieszamy w dość dużym, czystym, wyparzonym słoiku. Na wierzch kładziemy czystą serwetkę. Odstawiamy w ciepłe miejsce w kuchni. Co dziennie - rano i wieczorem - karmimy zakwas czubatą łyżeczką mąki i niewielką ilością wody (zawsze brałam letnią przegotowaną) i mieszamy razem całość (do mieszania używałam drewnianej łyżki). Rano karmiłam mąką owsianą a wieczorem mąką pełnoziarnistą ryżową. Po kilku dniach na wierzchu i na bokach słoika powinny się pojawić bąbelki. To znak że zakwas pracuje i można go użyć. Nie używaj zakwasu jeśli nie ma tych oznak.

Przygotowanie zaczynu:

100 g zakwasu

100 g mąki gryczanej białej 

100 ml wody 


Składniki mieszamy ze sobą (użyłam drewnianej łyżki) w sporej misce i przykrywamy czepkiem. Odstawiamy na przynajmniej 12 godzin. Po tym czasie mamy gotowy zaczyn.


Do zaczynu dodajemy:

200 g mąki gryczanej białej 

100 g mąki ziemniaczanej 

50 g mielonego siemienia (zmieliłam sama w młynku)

300 ml wody (może być konieczność dodania wody wtedy zacznij od 50 ml)

8 g soli


Składniki mieszamy wyrabiamy około 5 minut. Odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem. Po godzinie sprawdzamy gęstość ciasta i wyrabiamy kilka minut (można dodać 50 ml wody jeśli jest taka potrzeba). Po wyrobieniu przekładamy ciasto do foremki keksowej ( 25 x 11 cm)wyłożonej papierem do pieczenia albo dobrze natłuszczonej olejem i wysypanej porządnie mąką ryżową foremki. Wyrównujemy wierzch ciasta pędzlem maczanym w wodzie albo mokrą dłonią. Foremkę odstawiamy na kilka godzin do wyrośnięcia ciasta przykrytą czepkiem foliowym. U mnie ciasto wyrastało do 5 godzin (ciasto może wyrastać nawet 12 godzin, w zależności od siły zakwasu). Po tym czasie a raczej kiedy cisto urosło powyżej foremki  rozgrzałam piekarnik na 250 st. C i piekłam przez 10 minut. A potem 50 minut w temperaturze 230 stopni Celsjusza. 

Gorący chleb, zaraz po wyjęciu po wierzchu posmarowałam mąką ziemniaczaną rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody. Dzięki temu jest błyszcząca.

piątek, 27 września 2024

Tortille z mąki migdałowej

Tortille z mąki migdałowej. Pyszne, aromatyczne placki w które zapakujesz swoje składniki: rukolę, plastry pomidora, kawałki papryki, piklowane warzywa, hummus ...


Składniki:

100 g mąki migdałowej

10 g psyllium

10 ml oleju rzepakowego

szczypta soli

115 ml gorącej wody


Przygotowanie:

Suche składniki umieścić w misce wlać gorącą wodę i łyżką wymieszać ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji i zrobić  kulę. Odstawić na 20 minut. Następnie ciasto podzielić na cztery kawałki. Wziąć papier do pieczenia i przeciąć na dwa nie duże kwadraty (wielkości talerzyka deserowego. Między papier umieścić porcję ciasta i rozwałkować na cienki placek. Zdjąć delikatnie papier z wierzchu i na rozgrzaną patelnię do naleśników przełożyć wykrojony placek i smażyć kilka minut ( 2-3 minuty ), przewrócić na drugą stronę i piec 2 minuty. 



poniedziałek, 23 września 2024

Focaccia doskonała


Bardzo chciałam upiec focaccię taką z bąbelkami fermentującego ciasta. Mam świetny przepis od pewnej Włoszki ale ja chciałam uzyskać jeszcze lepszy wypiek.  Moim doświadczeniem z tego pysznego wypieku dzielę się z wami. Zainspirowałam się przepisem z książki wydawnictwa ZNAK "Fun dinning" P. Klima, obecnie jurora w Masterchefie. 


Składniki: 

poolish: 100 g mąki 

100g wody 

2 g suszonych drożdży 

ciasto: 

450 g  mąki (dałam chlebową orkiszową - daj jaką uważasz) najlepiej włoską typ 00

100 g oliwy z oliwek

325 g wody

1 i 1/2 łyżeczki soli 

5 g drożdży 

trochę igieł rozmarynu 

2 łyżeczki soli

1 łyżeczka miodu


Przygotowanie:

Przygotowanie zaczynamy dzień wcześniej. Jeśli będziesz piec focaccię rano to poolish przygotuj wieczorem (dzięki niemu ciasto ma specyficzną dziurkowaną strukturę i lekko kwaskowaty smak). Zmieszaj składniki poolishu, przełóż do szklanego naczynia, nakryj folią spożywczą i widelcem nakłuj folię, aby był dopływ powietrza. Schowaj do lodówki na 12 godzin. Rano wyjmij poolish z lodówki i odstaw na 30 minut aby nabrał pokojowej temperatury. Następnie do dużej miski wsyp mąkę dodaj wodę i wymieszaj i odstaw ciasto do autolizy na 20 minut. Po tym czasie do misy dodaj poolish i drożdże ( ja suche drożdże zawsze rozpuszczam w niewielkiej ilości wody) i całość wymieszaj a następnie odstaw na kolejne 30 minut. Po wyrośnięciu do ciasta dodaj oliwę, sól, miód i drobno posiekane listki rozmarynu lub suszone ok.1 łyżeczki. Wyrób ciasto do całkowitego połączenia się składników i odstaw ponownie w ciepłe miejsce na 45 minut. Kiedy ciasto wyrośnie ponownie go wyrób ale tym razem składając go zaczynając od chwytu ciasta od spodu do góry i tak z każdą stroną obracając miską kilkakrotnie. I odstaw ponownie do wyrośnięcia na 30 minut.

Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj oliwą. Wyłóż ciasto i palcami rozłóż równo ciasto na blaszce. Odstaw do wyrośnięcia na 30 minut. Nastaw piekarnik na 230° C. Kiedy ciasto wyrośnie możesz w nie powkładać gałązki rozmarynu lub oliwki (ja dałam jeszcze plastry ziemniaka- ale zupełnie niepotrzebnie, nie było ich czuć w cieście). Piecz przez  30 minut. Po upieczeniu posmaruj wierzch oliwą i posyp gruboziarnistą solą. Ja spryskałam wierzch sprayem z oliwy z oliwek. 






piątek, 20 września 2024

Gratin z batatów

 


Gratin z batatów z kminem, kolendrą zapiekane z oliwą z oliwek. Świetny dodatek do sera hallumi lub białej ryby.


Składniki: 

2 długie bataty 
4 łyżki oliwy 
1 łyżeczka kminu
kilka ziaren kolendry utartych w moździerzu
sól himalajska 
czosnek granulowany 1 łyżeczka 
płatki chili
świeży tymianek 
świeży lub suszony rozmaryn 


Przygotowanie: obrać bataty i pociąć na mandolinie. Świetną, niedrogą mandolinę kupiłam w IKEA. Plastry przełożyć do miski i doprawić przyprawami i oliwą. Dokładnie wymieszać. Przełożyć do naczynia do zapiekania. Ja swoje umieściłam w formie na muffinki. Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 190 stopni Celsjusza około 20-30 minut. Po upieczeniu posypać tymiankiem lub rozmarynem.




wtorek, 17 września 2024

Zapiekane jabłka pod kruszonką z oliwy z oliwek

Zapiekane jabłka pod kruszoną oliwy z oliwek. Oliwa świetnie sprawdza się w wypiekach. A sama kruszonka jest pyszna.

 

Składniki:


4 sztuki jabłka

1 garćć orzechów włoskich posiekanych 

2 łyżki miodu ( do kwaśnych jabłek)

kardamon mielony 1 szczypta

cynamon laski 1 łyżeczka


Kruszonka:


mąka 200 g

oliwa z oliwek 45 g

proszek do pieczenia 2 g

żółtko jaja

cukier trzcinowy 60 g


Przygotowanie:


Jabłka umyj przetnij na ćwiartki i pokrój na małe kawałki. Rozłóż w naczyniu do zapiekania (na tym etapie można dodać garść posiekanych orzechów włoskich lub dodać je do kruszonki) i dopraw mielonym kardamonem, łyżką miodu ( jeśli jabłka są słodkie nie dodawaj miodu) i cynamonem. Na wierzch posyp kruszonką przygotowaną ze składników podanych w przepisie. Piecz około 30 minut w 200°C. Podawaj ciepłe jako deser lub dodatek do śniadania.


poniedziałek, 16 września 2024

Racuchy z dynią z cynamonem

Sobota to czas kiedy można zjeść trochę inne śniadanie niż zwykle. Mając pod ręką kilka składników usmażyłam dyniowe racuchy pachnące cynamonem. Jeśli masz więcej czasu, to zamiast proszku do pieczenia dodaj kawałek drożdży i odstaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłą miejsce na 30 minut aż ciasto wyrośnie. Dodatkami do racuchów były prażone orzechy, listki melisy, syrop klonowy, cukier puder z cynamonem... ale pasowałby  wysmażony boczek tylko już bez cukru pudru;)

Poniżej przepis na moje placki dyniowe:

Składniki:

1 szklanka mąki (dałam orkiszową)

1-2 łyżki pure z dyni (miałam z hokkaido)

1 jajko

1 łyżeczka mielonego cynamonu

1/ 2 szklanki mleka lub napoju migdałowego/owsianego lub innego ulubionego

1 łyżeczka proszku do pieczenia

masło klarowane (do smażenia) lub olej

syrop klonowy, cukier puder (do posypania), miód, orzechy pekan, włoskie, listki melisy, pomarańcza


Przygotowanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Jajko wybij do miski i dodaj mąkę, pure, cynamon, szczyptę soli, mleko i proszek. Trzepaczką całość wymieszaj lub łyżką. Na średnim ogniu rozgrzej łyżkę masła klarowanego. Wyłóż łyżką porcje ciasta. Smaż przez około 2-3 minuty. Następnie przewróć placuszki na drugą stronę i smaż na rumiano.

Usmażone placki układaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby wchłanął nadmiar tłuszczu. Podawaj gorące, oprószone cukrem pudrem, syropem klonowym lub z granatów. Podawaj z ulubionymi owocami, np.pomarańczami i zsyropem klonowym czy z cukrem pudrem.

czwartek, 12 września 2024

Ptysie z kruszonką przepis podstawowy

Ptysie z kruszonką "chodziły za mną" od pewnego czasu. Widziałam te pontoniki nadziewane kremami w cukierniach, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że będę je piekła. Konieczne okazało się kupienie maty do pieczenia. Choć bez niej też wyjdą. Wcześniej piekłam bez maty i wyszły. Kupiłam jednak, i nie żałuję, bo sprawdza się w pieczeniu, suszeniu itp.

Moje ptysie wypieczone są z mąki orkiszowej, ponieważ tej mąki używam. Nie nadziałam ich kremem bo to sprawa indywidualna. Ja będę chciała je zrobić z kremem z pistacjami. Jedno jest pewne: one są dobre tego samego dnia. Drugiego dnia to już nie to samo... jak śpiewa ... De Mono:)

Krem który przygotujesz najlepiej umieszczać w ptysiu za pomocą tylki do nadziewania.



SKŁADNIKI:

Składniki na kruszonkę:

70 g masła miękkiego

70 g cukru brązowego

70 g mąki orkiszowej typ 630 lub pszennej typ 550


Składniki kruszonki zagniatamy. Z papieru do pieczenia wycinamy dwa równe kawałki papieru. Na środku jednego układamy kruszonkę i przykrywamy drugim. Rozwałkowujemy na 2 mm. Zamrażamy ją na płasko w zamrażarce ( i to jest ważne, na płasko). U mnie zamarzały ok. godziny.

Ciasto parzone:

60 g mleka

60 g wody

60 g masła

65 g mąki mąki orkiszowej typ 630 pszennej typ 550

2 szt jajek L

1/3 łyżeczki (dosłownie szczypta soli )


PRZYGOTOWANIE:

Wodę, mleko zagotuj z masłem, dodaj mąkę i szybko mieszaj az składniki się połączą ok. 2-3 minuty a ciasto będzie błyszczące. Odstaw i ostudź. Wbijaj jaja po jednym i miksuj do momentu powstania jednolitego, gęstego ciasta. Przełóż je do rękawa cukierniczego za pomocą szpatuły. Nastepnie wyciskaj z rękawa cukierniczego małe ptysie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub matę do pieczenia. 

Wymij z zamrażarki kruszonkę. Ostrożnie połóż ją na blacie.  Wycinaj ringiem kółka i nakładaj na każdego ptysia. Rób to szybko bo kruszonka szybko staje sie miękka. Na mojego ostatniego prycia nakłękką kruszonkę ale sie udało. przenieść. Kruszonka musi być większa od ptysia, ponieważ on znacznie urośnie. Mój ring ma 6-6,3 cm średnicy a ptysie miały 5 cm. Myślę, że wiekszy ring byłby lepszy. 






Pieczemy przez 35 minut w 170 st. C, grzanie góra dół. Następnie uchylamy drzwiczki i pieczemy przez kolejne 5 minut.









 



wtorek, 10 września 2024

Gorąca czekolada z kurkumą

Gorąca czekolada z kurkumą.

Do przygotowania tego pysznego, mega zdrowego czekoladowego napoju z kurkumą użyłam:


SKŁADNIKI:

1 porcja

1 szklanki napoju owsianego lub mleko

2 łyżeczki kakao lub karobu

2 łyżeczki sproszkowanych daktyli/ cukier kokosowy

płaska łyżeczka kurkumy

szczypta pieprzu cayenne 

szczypta pieprzu

szczypta cynamonu 

PRZYGOTOWANIE:

Do małego miedzianego garnka wlałam 3/4 szklanki napoju. Kakao/karob, kurkumę, przyprawy i sproszkowane daktyle zalałam resztą napoju owsianego i wymieszałam w kubku. Kiedy napój  zaczął się gotować wlałam wcześniej przygotowaną mieszaninę i wymieszałam. Całość zagotowałam i przelałam do filiżanki.