piątek, 30 grudnia 2022

Krążki polenty z pieczarkami


Zjawiskowe i pyszne smażone krążki polenty z pieczarkami, parmezanem i natką. Przystawka bardzo prosta w przygotowaniu i dość tania. Następnym razem do polenty dodam drobno posiakaną natkę. Polacam! Danie jest bezglutenowe. Dodałam trochę "rarytasiku" ;) mianowicie pudru z czarnych trufli kupionego w TKMaxie. Jeśli lubicie smak (jeśli nie nie namawiam) trufli koniecznie kupice sobie jeśli uda wam się "upolować". Potem można dodawać do risotta, jajecznicy, tofucznicy czy innych dań. 
Jeśli akurat polenty nie macie można też usmażyć krążki ziemniaka. Posmarować pesto z pietruszki i położyć pieczarkę przygotowana wg mojego przepisu

Składniki:

szklanka polenty

2 szklanki wody (lub napoju roślinnego np. sojowego)

sól i pieprz do smaku

szczypta gałki muszkatołowej

garść drobno startego parmezanu

małe pieczarki 1 opakowanie (bio)

trochę oleju do smażenia 

1-2 łyżki sosu tamari lub sosu sojowego

1/3 łyżeczki czosnku granulowanego 

1/2 łyczki skrobi ziemniaczanej

2 łyżki zimnej wody

natka i parmezan do posypania na wierzch

Przygotowanie:

Zagotować napój roślinny lub wodę. Dodać sól, pieprz i gałkę. Wsypywać wolno polentę i już zacząć cały czas mieszać energicznie trzepaczką. Zmniejszyć ogień  dodać garść parmezanu i jeszcze energicznie mieszać (gotujemy na małym ogniu gdyż kasza bardzo "chlapie" i może poparzyć). Ugotowaną kaszę wylać do kwadratowej lub prostokątne formy wyrównując wierzch. Odstawić do wystygnięcia. 

Pieczarki oczyścić i zacząć obsmażać na suchej patelni. Następnie wlać olej i sos tamari lub sos sojowy. Wymieszać energicznie. Dodać czosnek i wlać rozpuszczoną skrobię w 2 łyżkach wody. Pieczarki powinny być obtoczone w kleistym sosie, dzięki czemu przyklei się do obsmażonego krążka polenty.

Z wystudzonej polenty wyciąć kółka lub kwadraciki i obsmażyć na rumiano. Wykładać na półmisek a na wierzch ułożyć pieczarkę. Można spiąć wykałaczką.




środa, 28 grudnia 2022

Tatar z wędzonego łososia i awokado

 

Tatar z wędzonego łososia i awokado 

SKŁADNIKI:

łosoś wędzony - 150 g

awokado dojrzałe - 1 szt.

oliwa - 1 łyżka

kapary - 1 łyżka

sok z cytryny - 1/2 szt.

koperek do smaku

zielony pieprz marynowany do smaku

seler naciowy łodyga z nacią - 1 szt.

Przygotowanie:

Plastry łososia, miękkie awokado  i łodygę selera pokroić w kostkę, skropić sokiem z 1/2 szt. cytryny i z oliwą oraz z kaparami, zielonym i czarnym pieprzem. Zmieszać. Umieścić na talerzu ring (czyli obręcz kulinarną) i ułożyć nadzienie tatara na środku, podawać z  koperkiem, selerem (jego nacią) i odrobiną cytryny.

wtorek, 27 grudnia 2022

Kapusta z grzybami i łazankami

Kapusta kiszona z grzybami i łazankami

Składniki:

700 g kiszonej kapusty

40 g suszonych grzybów

2 cebule

liść laurowy

ziele angielskie kilka

pieprz całe ziarenka kilka 

olej

dużo pieprzu

Łazanki kupione lub domowe:

300 g mąki 

2 jajka

1/2 łyżeczka soli

trochę zimnej wody


Przygotowanie:

Namoczyć grzyby w zimnej wodzie. Miękkie obgotować kilka minut w niewielkiej ilości wody. Przed przystąpieniem kapusty sprawdzić czy nie jest za kwaśna. Jeśli jest to przepłukać na durszlaku w zimnej wodzie,  i odcisnąć ( kapustę jeśli ma długie pasma można posiekać). Cebulę pokroić w piórka i zeszklić z przyprawami na patelni, dodać posiekane i obgotowane  grzyby (wodę z gotowania grzybów zostawić). Dodać posiekaną ( jeśli trzeba) kiszoną kapustę. Wlać wodę z gotowania grzybów.  Wymieszać i wstawić do piekarnika na godzinę lub gotować ok. godziny do miękkości kapusty. Ugotować łazanki. Odcedzić i dodać do kapusty. Wymieszać

Łazanki: Z podanych składników zagnieć makaron.  Ciasto rozwałkować na cienki placek, posypać mąką i daj przeschnąć ciastu ok. 30-60 minut. Następnie ciasto pokroić na 6 cm pasy. Ułożyć na sobie trzy pasy, które pokroić na cieńsze paski (2 cm) a te już w kwadraciki tzw. łazanki.

Można ugotować też gotowe kupne łazanki. Jeśli kapusta będzie za kwaśna można dodać rozgotowanego ziemniaka. 

czwartek, 22 grudnia 2022

Piernik z otrębami z polewą

To wyjątkowo smaczny piernik wzbogacony cennym błonnkiem w postaci otrąb.
Wszystkie składniki powinny mieć tempetarutę pokojową. 

Ciasto:

200 g miodu

1 duża łyżka melasy (opcjonalnie)

150 ml oleju

4 jaja

100 g ciemnego cukru trzcinowego nierafinowany (dałam muscovado)

2 łyżki kakao

2 łyżki przyprawy do piernika

500 g mąki (orkiszowa)

100 - 150 g otrąb ( u mnie owsiane) mogą być pszenne

2 łyżeczki sody

100 ml mleka 

1 słoik powideł śliwkowych

Lśniąca polewa:

3 pełne łyżki kakao

1/3 szklanki cukru pudru ( u mnie trzcinowy)

1/2 szklanka mleka

1 łyżeczka żelatyny lub 2 listki żelatyny 

Przygotowanie:

Miód rozpuścić z melasą i cukrem. Mąkę, kakao i sodę przesiać wsypać do miski wraz z otrębami ( ich nie przesiewamy), lekko przestudzony płynny miód razem z melasą i cukrem  wlać do misy z mąką, dodać olej, mleko, wbić jaja wymieszać.  Wymieszać krótko trzepaczką na jednolite ciasto. Gdyby było za tępe dolać jeszcze ok.50 ml mleka ( moim zdaniem mąka orkiszowa więcej wchłania płynu dlatego ja dolałam trochę mleka). Ciasto powinno mieć lejącą ale nie płynną  konsystencję. Przelać do formy keksowej wyłożonej papierem i wyrównać łopatką wierzch. Piec w 180 stopniach C przez 45 -50 minut. 

Sprawdzić patyczkiem czy jest wypieczone. 

Po wystudzeniu można ściąć górę i boki do prostokątnej formy. Przekroić na 3 części i przełożyć powidłami. Wierzch polać polewą. Mój piernik udekorowałam śliwką i pyłkiem kwiatowym.

Przygotować polewę.

Trzy pełne łyżki kakao wraz z cukrem pudrem wymieszać wraz 3/4 ilością mleka. Wymieszać. Żelatynę zalać 1-2 łyżkami pozostałego zimnego mleka i poczekać aż napęcznieje. Zagotować kakao z cukrem i mlekiem na średnim a nawet małym ogniu cały czas mieszając aby się nie przypaliło. Do parującej polewy dodać żelatynę i wymieszać. Chłodną i przestudzoną polać ciasto i dużym nożem lub łyżką wyrównać równomiernie. 






wtorek, 13 grudnia 2022

Tagine z dynią. Pokochasz ten przepis



Dlaczego pokochasz? Bo jest warzywne, rozgrzewające, pełne marokańskich aromatów i smaków dzięki kiszonej cytrynie, przyprawom i ziołom. Gorące podałam komosą. 


Składniki:

dynia (u mnie mała piżmowa)

1 kiszona cytryna

przyprawy: po 1/2 łyżeczki cynamonu, kardamonu, kminu, kolendry, papryczki chili, kurkumy

1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki 

sól do smaku

1 szczypta szafranu

2 liście laurowe

 2 łyżki oliwy

1 dynia

cebula 

2 ząbki czosnku

2 sm. świeżego imbiru

pomidory w puszcze lub swieże kokrajlowe 250 g

1 łyżczka koncentratu pomidorowego 

1 papryka czerwona (u mnie podłużna)

marchew

świeża mięta i lolendra (po 1 garści)

Przygotowanie:

Dynię umyć i pokroić w kostkę, paprykę na małe kawałki, cebulę w piórka, marchew w skośne plastry a imbir na zapałki. 

W naczyniu żaroodpornym rozgrzej na średnim ogniu oliwę i dodaj przyprawy. Smaż kilka minut, następnie dodaj cebulę oraz czosnek i imbir. Po zeszkleniu się cebuli dodaj resztę warzyw, posól do smaku i dodaj pokrojoną w kosteczkę kiszoną cytrynę. Nakryj pokrywą i duś 30 minut. Na koniec dodaj szafran i koncentrat. Wymieszaj i gotuj jeszcze ok. 5 minut. Podawaj z komosą  z posiekaną miętą i nacią kolendry. 



środa, 7 grudnia 2022

Zupa grzybowo kalafiorowa


Kremowa zupa grzybowo kalafiorowa z korzeniem pietruszki z grzankami.


Składniki: 

2 suszone grzyby
kafior mały 
300 g pieczarrek
korzeń pietruszki
cebula
2 ząbki czosnku
mleczko kokosowe 100 ml
1 kostka bulionu warzywnego lub grzybowego
2 łyżki miso
sól, pieprz do smaku
orzechy włoskie
2 łyżki oliwy
ziele angielskie kilka ziarenek 
gałka muszkatołowa
grzanki
oliwa do polania

Przygotowanie:

Suszone grzyby ( najlepiej użyć takich pokrojonych w plasterki) namoczyć w szklance wrzątku. Obrać pietruszkę i oczyścić pieczarki, kalafiora pokroić na różyczki, cebulkę w dość grubą kostkę. W garnku rozgrzać oliwę i podsmażyć wszystkie warzywa wraz z pieczarkami, następnie wlać wodę do zakrycia warzyw i grzybów. Dodać namoczone grzyby ( można wlać wodę z moczenia grzybów) oraz kostkę bulionową grzybową. Gotować z przyprawami ok. 10-15 minut. Na koniec dodać pastę miso i wlać mleczko kokosowe, zagotować i zmiksować. Podawać z grzankami, posikanymi orzechami włoskimi a wierzch polać pyszną oliwą z pierwszego tłoczenia (najlepiej truflową). 

poniedziałek, 5 grudnia 2022

Kremowy barszcz na zakwasie z ciastkami francuskimi

 

Kto lubi czysty barszcz niech nie czyta dalej... 😋bo kremowy barszcz przygotowałam z zakwasu, buraków i włoszczyzny. Aby nie wyrzucać ugotowanych warzyw, pozostałości z czystego barszczu wszystko zmiksowałam zupę na krem. A tym którym nie chce się robić pierogów -uszek lub po prostu nie styka czasu proponuję jako dodatek gwiazdki z ciasta francuskiego. Smakuje obłędnie.

Składniki:

włoszczyzna - porcja
buraki gotowane na parze - 2 opakowania

zakwas z buraków - 1 szklanka
czosnek - 2 ząbki
ziele angielskie - 3 ziarna
pestki dyni - trochę
oliwa z oliwek - 2-3 łyżki
cynamon – 1 i 1/2 łyżeczki
imbir - świeży 2 cm
sól i pieprz - do smaku
Dodatki:
mrożone ciasto francuskie z masłem - 1 opakowanie
pieczarki i boczniaki w zależności od ilości gości

Przygotowanie:

Włoszczyzne oczyscić i umieścić w garnku wlać 1-1 i 0.5 l wody zagotować wywar ok. 15 minut)
Buraki pokroić w kostkę. Do wywaru dodać czosnek, ziele, imbir, a następnie buraki.  Doprawić solą. Gotować 5 minut. Wlać zakwas i zagotować. Dodać pieprz oraz cynamon i miksować na krem. Przelać do szklaneczek i dekorować pestkami dyni. Krem można podać z pieczarką z pieca, panierowanym boczniakiem lub gwiazdkami z ciasta francuskiego.
Ciasto francuskie rozmrozić (ok. 10 minut) z ciasta wyciąć dowolne kształty np. gwiazdki i piec w 220 stopniach C ok. 10-15 minut. Można też upiec drzewka choinki. Ciasto należy pociąć w 1 cm paski i na patyczku uformować choinkę.

czwartek, 1 grudnia 2022

Budyń waniliowy z galaretka z czarnej porzeczki

Budyń waniliowy z galaretka z czarnej porzeczki. Ja wybrałam galaretkę Darów Natury, ale z łatwością można przygotować swoją tylko z wyprzedzeniem np. rana zrobić galaretkę z czarnej porzeczki z agarem a po stężeniu zabrać się za budyń.

Składniki:

budyń z wanilią - 1 opakowanie

napój migdałowy bez cukru - 400 ml

erytrytol/cukier/ksylitol - 1 łyżka

galaretka z czarnej porzeczki - 1 słoik

migdały bez skórki trochę

mięta kilka listków

mrożona czarna porzeczka

Przygotowanie:

Migdały posiekać. Budyń ugotować według przepisu na opakowaniu (dałam 400 ml napoju migdałowego i był dość gęsty, producent zaleca 350 ml.) Do pucharków lub słoiczka nałożyć łyżkę ugotowanego budyniu nastęnie dodać trochę posiekanych migdałów i położyć warstwę galaterki z czarnej porzeczki oraz kilka mrożonych owców. Czynność powtórzyć i udekorować miętą.

środa, 30 listopada 2022

Kapuśniak z grzybkiem

Kapuśniak kojarzy mi się ze... szkołą. To na stołówce szkolnej pachniało dobrą zupą. Nasza szkoła miła wspaniałe panie kucharki. Kiedy ugotowałam tą zupę już po zapachu wiedziałam, że jest dobra.

Składniki:

350 g kiszonej kapusty z marchewką

2 marchewki

pietruszka korzeń

¼ selera kapelusz prawdziwka 1 szt. (wcześniej namoczony)

cebula

2 ząbki czosnku

2-3 łyżki olej rzepakowy

3 ziemniaki

½ szklanki zielonej soczewicy lub czerwonej

sól do smaku

pieprz do smaku

2 liście laurowe

3 szt. ziela angielskiego

½ łyżeczki kminku całego lub mielonego

1 łyżeczka majeranku

olej lniany do polania

grzanki z chleba razowego (opcjonalnie)


Przygotowanie:

Warzywa obieramy i kroimy w krążki lub kostkę. Olej (1łyżkę) wlewamy do garnka i  wrzucamy pokrojone warzywa (marchew, seler, pietruszkę ) dodajemy kminek i smażymy chwilę. Cebulę siekamy w małą kostkę i szklimy wraz z czosnkiem  na oleju na patelni, dodajemy przesiekaną kiszoną kapustę i smażymy krótko. Odstawiamy. Do garnka z podduszonymi warzywami wlewamy wodę, dodajemy grzybek, pokrojone ziemniaki i soczewicę oraz wszystkie przyprawy. Gotujemy ok. 20 minut. Na koniec dodajemy podsmażoną cebulę i kiszoną kapustę i gotujemy jeszcze ok.10 minut. Po wylaniu na talerze polać olejem lnianym. Podawać z grzankami. 


środa, 23 listopada 2022

Chleb orkiszowy na zakwasie

Żeby zrobić chleb orkiszowy na zakwasie potrzebujemy zakwas. Aby go zrobić kilka dni przed pieczeniem należy zmieszać mąkę pszenną z wodą, poczekać aż przefermentuje i codziennie dokarmiać np. łyżką mąki.  Ciekawostka: we Włoszech aby rozpocząć szybciej tworzenie zakwasu dodaje się posiekane  rodzynki. Podobno poprawia to jakość pieczywa tak że wpływa na smak. 

Orkiszowy chleb na zakwasie robię z zakwasu orkiszowego. Wieczorem odmierzam 40 g zakwasu, dodaję 100 g wody i 100 g orkiszowej mąki. Po dokładnym wymieszaniu przykrywam miskę folią ( czepek kąpielowy) i odstawiam na około 10 godzin robię to zazwyczaj wieczorem około godziny 22:00 a rano około godziny 8:00 mam ładnie przefermentowaną pieniącą się mieszaninę. W drugiej misce mieszam 350 g mąki i 200 g wody. Mieszanie to polega jedynie na krótkotrwałym delikatnym niecałkowitym połączeniu z wodą aby powstały takie strzępy niedokładnie wymieszanej mąki. Odstawiam na pół godziny. Ten proces nazywa się autolizą. Zabieg ten pozytywnie wpływa na jakość i smak pieczywa po tym czasie do mieszaniny mąki i wody po autolizie  dodaje zaczyn i 8 g soli. Zazwyczaj w przepisach na chleb powinno dawać się 2% soli w stosunku do mąki.

Wyrabiam ciasto do momentu kiedy jest odpowiednio sprężyste i odstawiam do wyrośnięcia. 

Do osiągnięcia lepszych rezultatów w trakcie pierwszych 40 minut wyrastania można dwa razy poddać ciasto procesowi składania. W przypadku tego konkretnego bochenka nie odgazowywałam ciasta i nie składałam tylko po wyrobieniu odstawiłam na 15 minut a później jeszcze 3 minuty wyrabiania i  formuję bochenek , który umieszczam w foremce wysmarowanej oliwą i wysypanej mąką najlepiej ryżową. Naciągam na foremkę foliowy czepek aby na powierzchni nie wysychało ciasto . Ciasto na zakwasie powinno wyrastać około 2,5 może do 3 godzin. Po tym czasie piekłam chleb tak przygotowany w piekarniku rozgrzanym do 230 stopni przez 40 do 45 min.


poniedziałek, 21 listopada 2022

Ciasto drożdżowe z winogronami


Ciasto drożdżowe f
occacia to włoskie ciasto przygotowywe z ciasta podobnego do ciasta na pizzę. Oryginalna nazwa to "Schiacciata con l'uva", wypiekana w Toskani. Moje ciasto zawiera ziemniaki, trochę wiecej cukru ale mniej soli. Dziś zarobiłam je z kolorowymi winogronami i rozmarynem. Winogron można dać więcej. 
Chciałam sprawdzić czy będą nam smakować pieczone winograna. Fajnie jak uda wam się dostać bezpestkowe. 

Czas przygotowania: 10 minut
Wyrastanie: 3 godziny
Drugie wyrastanie: 40 minut
Pieczenie: 30-35 minut

Składniki:

450 g mąki orkiszowej jasnej

270 g ugotowanych i przepuszczonych przez praskę ziemniaków ( najlepiej resztki z obiadu)

15 g świeżych drożdży

150-180 ml ciepłej wody

3 łyżki oliwy z oliwek lub rozpuszczonego masła

1,5 łyżeczka cukru

1 łyżeczki soli

rozmaryn

kilka sztuk winogron

Przygotowanie:

Z podanych składników zagnieć ciasto ok. 8 minut ręcznie lub w dzieży robota. Miskę z wyrobionym ciastem oprósz mąką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 3 godziny do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu ponownie zagnieć ciasto kilka minut podsypując od czasu do czasu mąką. Na formę wyłożoną papierem posmarowanym tłuszczem przełóż ciasto i palcami rąk nasmarowanymi oliwą rozciągnij równo po całej blaszce. Na wierzch układaj kolorowe winogrona oraz igiełki rozmarynu. Odstaw do wyrośnięcia na ok. 40 minut po przykryciem. Piekarnik nastaw na 200 C i piecz ok. 30-35 minut.



piątek, 18 listopada 2022

Spaghetti w grzybowym sosie z miso

Do tego dania wybrałam orkiszowe spaghetti. Danie jest maga proste i szybkie w przygotowaniu. To pyszne jesienne comfortfood.


Składniki: 

100g makaronu spaghetti orkiszowego ( np. Alce Nero)

Sos:

200 g pieczarek

kilka suszonych grzybów mung

2 łyżki jasnej pasty miso

1/2 szklanki wody ( z gotowania maronu)

olej 

sól

pieprz

ząbek czosnku lub 1/2 łyżeczki suszonego czosnku opcjonalnie świetnym dodatkiem byłby tu czarny czosnek

3 orzechy włoskie posiekane 

trochę sezamu

1/4 sztuki pekińskiej kapusty


Przygotowanie:

Grzyby mung namaczamy 10 minut we wrzątku. Gotujemy kolejne 10 minut. Odcedzamy. Miękkkie grzyby mung i pieczarki kroimy w plasterki. Szatkujemy drobno nożem kapustę pekińską.W osobnym garnku zagotowujemy wodę na makaron i gotujemy z 1 łyżeczką soli  9-11 minut w zależności od producenta. Rozgrzewamy patelnię i na suchej patelni i rumienimy pieczarki, nastęnie dodajemy trochę oleju ( 2 łyżki max) i dodajemy czosnek oraz orzechy, dodajemy miso, wlewamy wodę z gotowania makaronu, dodajemy grzyby mung, dodajemy kapustę i gotujemy krótko. Teraz można trochę posolić. Nastepnie dodajemy odcedzony makarn i całość mieszamy tak aby sos orulił makaron. Wykładamy na talerze. 





środa, 16 listopada 2022

Ekspresowe ciastka owsiane z masłem orzechowym i kawą

Ciastka te przygotowałam w kilka minut. BEZ cukru, BEZ laktozy, BEZ glutenu a dobre ;) 
Powodem było zrobione espresso które zapomniałam wypić oraz kończąca się data ważności masła orzechowego. Jak zwykle możecie zastąpić mąkę owsiana orkiszową czy pszenną a syrop klonowy np. miodem.

Składniki:

140 g tahiny z prażonego sezamu lub innej może być też inne masło orzechowe ( dałam pół na poł tahinę i masło z nerkowców)

50 g mąki z płatków owsianych (bezglutenowych) -możesz zmielić płatki

2 łyżki kakao przesianego

3 łyżki zmielonego siemienia lnianego (zalanego 3 łyżkami wrzącej wody)

60 -80 ml syropu klonowego

wanilia mielona do smaku

30 ml espresso ( chłodne)

1/2 łyżeczki sody

1 łyżka sezamu

Dodatki: gorzka czekolada 4 kostki

kryształki soli Kwiat Soli


Przygotowanie: 

Masło orzechowe mieszamy na gładką pastę z syropem klonowym. Siemię zalewamy wrzątkiem odstawiamy na kilka minut aż ostygnie. Zaparzamy espersso( jęli masz zimne to super). Do pasty dodajemy mąkę owsianą i resztę skałdników czyli sodę, wanilię i kakao. Mieszamy z łyżką sezamu. Formujemy 12 ciasteczek i kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Uformowałne kulki spłaszczamy od góry. Pieczemy 180 stopniach przez 12-15 minut. 

Wysudzone polewamy rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą i dodajemy odrobinę soli.  



czwartek, 10 listopada 2022

Lemoniada na gorąco z sokiem rokitnika

Lemoniadę też można pić w chłodniejsze dni. Taką na gorąco. Ma mnóstwo smaku, aromatu i witamin. Przyprawy takie jak cynamon, kardamon, świeza kurkuma i imbir oraz gałązka rozmarymu wzbogacają smak.

Składniki:

woda wrząca - 1 litr

grejpfrut - 1 szt.

laska cynamonu - 1 szt.

kardamon nasiona - 2 szt.

imbir świeży - 5 plastrów

kurkuma świeża - 5 plastrów

mandarynka lub pomarańcza - 1 szt.

rozmaryn gałązki - 2 szt.

sok z rokitnika - 100 ml

Przygotowanie:

Pokrojoną mandarynkę oraz grejpfruta wrzucamy do dzbanka, dodajemy resztę składników i zalewamy wrzątkiem. Po 10 minutach przelewamy do szklanek termicznych i wlewamy sok z rokitnika. Nie trzeba dosładzać chyba, że ktoś chce to polecam miód lipowy.



środa, 9 listopada 2022

Placuszki z dynią, jarmużem i soczewicą

Lekko pikantne placuszki z dyni, jarmużu i czarnej soczewicy beluga Bio Planet. Świetnie smakują skropione sokiem z cytryny ale sos z tahiny lub jogurtu z czosnkiem będzie genialny! U mnie wyszło 9 sztuk.

Składniki:

1/2 dyni hokkaido lub piżmowej (może być też batat czyli słodki ziemniak )

2 jaja "0"

2 liście jarmużu

1/2 papryczki chili

1/2 szklanki czarnej soczewicy Bio Planet

2 łyżki mąki gryczanej lub orkiszoej typ 1100

imbir świeży ok.1 cm

sól (płaska łyżeczka)

1 łyżeczka kminu rzymskiego

olej do smażenia ok. 50 ml

Dodatki: cytryna, sałatka z jarmużu skropiona sokiem z cytryny, olejem rzepakowym i octem jabłkowym

Przygotowanie:

Jarmuż myjemy i siekamy drobno. Dynię obieramy i ścieramy na dużych oczkach wraz z imbirem. Siekamy drobno czosnek, papryczkę i resztę przypraw, wbijamy jaja, dodajemy mąkę i mieszamy. Na rozgrzanej na średnim ogniu patelni wlewamy olej do smażenia i nakładamy łyżką porcję masy. Smażymy na rumiano z każdej strony. Po upieczeniu odsączamy na papierowym ręczniczku. Podajemy z sałatką z jarmużu lun polewamy ulubionym sosem. 



poniedziałek, 7 listopada 2022

Babka ziemniaczna z surówką z jarmużu i jabłka

 

Jarmuż umyj porwij na drobno i przelej wrzątkiem. Jabłko pokrój na zapałki. Z oleju lnianego i octu zrób sos i polej nim jarmuż, do daj jabłko i dopraw solą i pieprzem. 
Można też podawać z gęstym jogurtem. 
Jesienią bardzo lubię piec babkę ziemniaczaną. Pierwszy raz jadłam ją na obozie tenisowym. Podano ją nam na kolację. No i teraz piekę przynajmniej kilka razy w roku. Spójrzcie ile ma nazw regionalnych. Pod jaką nazwą wy ją znacie: blaszak, bugaj, pyrczok, rajbak, parepac, kajzer, kugiel, bulbynek.

Składniki:

1 kg ziemniaków
jajo
2-4 łyżki mąki orkiszowej
cebula
2 kawałki kiełbasy (u nas z indyka)
boczek w kostkach 
olej
sól 1 łyżeczka (zobacz czy tobie pasuje taka ilość soli)
pieprz do smaku

Surówka:

2 liście jarmużu
1/2 szt. jabłka
2 łyżeczki octu jabłkowego
sól i pieprz do smaku
olej lniany 2 łyżki

Przygotowanie: 

Ziemniaki (u mnie katania ale mogą być też irysy) obierz i zetrzyj na tarce na najmniejszych oczkach. Przełóż ziemniaki na sito podstaw miskę na dnie zostanie krochmal. Wylej wodę z ociekających ziemniaków przełóż odsączone ziemniaki. Na patelni usmaż cebulkę, boczek i kiełbasę pokrojone w kostkę na niewielkiej ilości oleju. Odstaw do lekkiego wystygnięcia. Następnie zawartość patelni dodaj do startych ziemniaków, wbij jajo i dodaj mąkę. Wymieszaj i przełóż do natłuszczonej formy. Piecz 45 minut w 180 stopni C.


Jarmuż umyj porwij na drobno i przelej wrzątkiem. Jabłko pokrój na zapałki. Z oleju lnianego i octu zrób sos i polej nim jarmuż, dodaj jabłko i dopraw solą i pieprzem. 

Można też podawać z gęstym jogurtem lub kwaśną smietaną. 

niedziela, 30 października 2022

Kakaowy chlebek bananowy z kremem daktylowym


P
rzejrzałe zbyt słodkie banany aby je zjeść i zawsze wykorzystuję je do wypieku chlebka bananowego. Tym razem jest z surowym kakao w dwóch wersjach. Wypieczony chlebek posmarowany daltynellą z pomarańczą smakuje jak mleczna kanapka ale jest bez cukru i tylko ze zdrowych skłdników. Daktynellę możemy zrobic sami lub kupić. Dostępne są o smaku kawy, pomarańczy i classic. 


Składniki:

3 dojrzałałe banany

1 łyżka kakao surowego w proszku

1 łyżka łamanego kakao surowego

garść posiekanych orzechów włoskich

50 ml oleju kokosowego lub rzepakowego

3 jaja

miód lub syrop klonowy 2 łyżki

190 g mąki orkiszowej jasnej

1 cukier waniliowy np. z ksylitolem lub mielonej wanilii

1 i 1/2 łyżeczki sody

dodatki: dakltynella z pomarańczą

Przygotowanie:

Nastaw piekarnik na 180 stopni C. Banany obierz ze skórki i ugnieć w misce tłuczkiem do ziemniaków lub widelcem. Wbij jaja i wlej syrop klonowy lub miód oraz olej i wymieszaj trzepaczką. Dodaj przesianą mąkę i resztę składników suchych. Wymieszaj na jednolite ciasto. Do podłużnej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej tłuszczem przelej ciasto. Piecz przez 50 minut. Wystrudzone ciasto smaruj daktynellą. 






sobota, 29 października 2022

Jaglany pasztet z warzywami i soczewicą


Jesienią pasztety warzywne sprawdzają się na lunch, obiad czy kolację. Jest wspaniałym uzupełnieniem zdrowej diety.

Składniki:

1 szklanka suchej kaszy jaglanej

2 szklanki wrzącej wody

3/4 szklanki zielonej soczewicy

1/2 kostki bulionowej warzywnej (np. domowej roboty)

marchewka

1/2 zielonej papryczki chili (opcjonalnie)

2 cm świeżego imbiru

mała pietruszka

1/4 selera

cukinia

garść posiekanego drobno jarmużu

cebula

2 ząbki czosnku

1 łyżeczka kurkumy i mielonego kminu rzymskiego

sól i pieprz

2 łyżki mielonego siemienia

1 łyżka łusek babki jajowatej lub psylium

2 łyżki oliwy

kilka plastrów pomidora ( u mnie żółty podłużny)

Dodatki: chrzan, roszponka, rukola , kiełki brokuła


Przygotowanie:

Kaszę umieść na sicie i wypłucz. Przełóż do garnka wlej wrzącą wodę i dodaj kostkę bulionową. Gotuj ok.12 minut na małym ogniu. Wystudź. W wodzie ugotuj soczewicę według opisu na opakowaniu. Odcedź i zmiksuj blenderem. Obierz warzywa i zetrzyj na tarce. Zacznij od cukini. Startą cukinię posyp lekko solą i odstaw. Po kilku minutach wyciśnij z nadmiaru soku. Na patelni rozgrzej oliwę dodaj warzywa i lekko uduś z przyprawami: kminem, kurkumą, imbirem, czosnkiem i posiekaną drobno papryczką chili. Dodaj do nich kaszę jaglaną, przyprawy, psylium i siemię. Wymieszaj na jednolitą masę. Przełóż do formy i wyrównaj wierzch i połóż plasterki pomidorów. Piecz w piekarniku 45-50 minut w 180 stopniach C.  Podawaj z sałatą z rukoli, roszponki z chrzanem.




środa, 26 października 2022

Bagna Celestynowskie na weekend

 

Bagna Celestynowskie położone są w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Wyruszając z Warszawy w niespełna godzinę dotrzemy do kilku miejsc wartych zobaczenia. Mamy kilka opcji dojazdu, ale czas jest porównywalny. Warto pojechać tam na wycieczkę, spacer lub tak jak my zabrać rowery i wyznaczyć sobie całkiem przyjemną trasę rowerową. 

Zaczęliśmy od Rezerwatu Szerokie Bagno. To był nasz cel naszej wycieczki rowerowej ale po drodze zebraliśmy mnóstwo grzybów, które rosły tuż przy drodze. 











Następnie przejechaliśmy samochodem do Bagien Celestynowskich. Tam zaparkowaliśmy na parkingu i pieszo poszliśmy do Rezerwatu Przyrody Bagno Bociankowskie. Piękny teren, który można przejść pieszo w koło.

 


 





Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się ścieżka edukacyjna prowadząca na torfowisko Bagna Goździkowe. 




W Mazowieckim Parku Krajobrazowym można zobaczyć jeszcze:
Rezerwat Żurawinowe Bagno, Rezerwat przyrody Czarci Dół, Bagno Całowanie, Rezerwat przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego, Bagno Całowanie, Bunkry Dąbrowiecka Góra a na koniec lub na poczatkek zajrzeć do pałacu  Bielińskich w Otwocku Wielkim, w którym mieści się cukiernia. 

piątek, 21 października 2022

Ostra zupa z dyni z goframi dyniowymi


x dynia w jednym daniu. Zupa krem z dynią, marchewką, selerem  o smaku curry. Do tego  gofry z puree z dynii z pestaki dyni. Budujemy odporność:)

Składniki:

Zupa:

1/4 dyni 

3 marchewki

1/2 selera

cebula

2-3 ząbki czosnku 

bulion

1 łyżeczka curry

2 cm imbiru

1 papryczka chili

2 łyżki oliwy 

Gofry:

puree z 1/4 dyni

3 łyżki mąki z pestek dyni (zmieliłam w młynku)

1 łyżka mielonego siemienia 

1 łyżka sezamu

1 łyżka chia

2 jaja

1 łyżeczka curry

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

kiełki z brokułu

Przygotowanie:

Obieramy warzywa. Kroimy w dowolną kostkę. Podsmażamy na oliwie z przyprawami. Po 5 minutach wlewamy wodę na 2 cm ponad warzywa. Gotujemy do miękkości 0k 10-12 minut. Miksujemy na krem. Nie dodaje mleczka kokosowego bo nie lubię. Ale można;)

Gofry:

Dynię obieramy i gotujemy na parze albo w niewielkiej ilości wody do miękkości. Blendujemy. W młynku mielimy pestki dyni i siemię. Dodajemy do przestudzonego puree z dyni. Dodajemy resztę składników. Pieczemy gofry. Podajemy z zupą i kiełkami np. z brokułu.




środa, 19 października 2022

Roladki z cukini z humusem

 

Przepyszna przekąska z grillowanych pasków cukinii wyplenionych humusem. Może użyć też dowolnej pasty warzywnej lub z tuńczykiem. 


Składniki:

1 cukinia

humus:

ciecierzyca 1 słoik
cytryna 1/2 sztuka
pieprz cayenne szczypta
oliwa z oliwek 2 łyżki
tahini pasta sezamowa 1 łyżka
sól 1/2 łyżeczki np. himalajskiej
ząbek czosnku
1/2 łyżeczki utartego kminu
natka kolendry 1 garść

oliwa 1 łyżka
ząbek czosnku
granat


Przygotowanie: 

Całą zawartość słoika z ciecierzycą wraz z wodą przełożyłam do malaksera, dodałam: oliwę, ząbek czosnku, sól do smaku, czosnek, sok z połówki cytryny i łyżkę tahiny. Zmiksowałam na krem. Doprawiłam kminem. 

Cukinię (w zależności od wielkości potrzeba wyciąć 12 pasków) umyć i wytrzeć papierem. Odciąć końcówki. Pokroić wzdłuż na cienkie plastry ok. 2 mm. Posolić odstawić na kilka minut, aż zmiękną (cukinia puści sporo wody). Osuszyć plastry na ręczniku z nadmiaru wody.

Paski cukinii posmarować oliwą zmieszaną z przeciśniętym ząbkiem czosnku. Na patelni grillowej smażyć paski cukinii z dwóch stron przez kilka chwil. 

Nabierać łyżeczką porcję humusu, rozsmarować na całej długości cukinii i zrolować. Ułożyć na talerzu posypać natką i granatem. 

piątek, 14 października 2022

Zupa z kiszonej dyni z imbirem i czosnkiem


  • Kilka tygodni temu zrobiłam kiszoną dynię. Najlepiej kisi się dynia hokkaido. Nie trzeba obierać jej ze skórki ale ja ją obrałam i zakisiłam z czosnkiem, plastrami imbiru z ziarnami kolendry. Dynię zalałam solanką 1l przegotowanej zimniej wody/1 łyżka soli kamiennej. Po kilku dniach kiszenia dynia była gotowa. Jest pyszna do jedzenia prosto ze słoika. Poniżej pokazuję przepis na zupę z dyni kiszonej do której podałam komosę ryżową.
  • Składniki:
  • kiszona dynia 1 słoik
  • kalafior 1/2 sztuki 
  • marchew 1 sztuka
  • pietruszka 1 sztuka
  • ziemniak 1 sztuka ( ja nie dałam ale można dać zwykłego lub batat)
  • kurkuma (dałam świeżą ok.5 cm)
  • czosnek 2 ząbki
  • cebula 1 sztuka
  • świeży imbir 2 cm
  • olej 2 łyżki
  • bulion warzywny lub woda
  • sól do smaku
  • chili do smaku
  • Przygotowanie:
  • Warzywa (marchew, cebula, pietruszka, czosnek) umyć, obrać i pociąć na małe kawałki. Rozgrzać olej i smażyć warzywa i przyprawy ok. 5 minut. Zalać bulionem lub wodą ok.2 cm ponad warzywa. Gotować ok. 10 minut. Potem dodać kiszoną dynię i gotować jeszcze 5 minut. Całość zmiksować. Podawać z komosą ryżową lub ryżem.

czwartek, 13 października 2022

Kasza jaglana z warzywami, miętą, kminem z olejem rzepakowym

T
rwa kampania edukacyjno promocyjna "olej rzepakowy skarbem Europy". Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. 

Olej rzepakowy to bogate źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych: omega -6 i omega-3. Stanowią one 30% składu oleju. Stosunek obu kwasów wynosi 2:1 i z punktu widzenia żywieniowego jest idealny. Zawiera witaminy E i K praz prowitaminę A. 

Przygotowałam pyszną kaszę jaglaną do lunchboxu w stylu arabskim dodatkiem oleju rzepakowego.


SKŁADNIKI:

1 i 1/2 szklanki ugotowanej na sypko kaszy jaglanej

3/4 łyżeczki kminu rzymskiego

żółta papryka

biała cebula

2 łyżki oleju rzepakowego

cytryna ( kiszona byłaby idealna)

po 1 łyżce siekanej natki pietruszki i listków mięty

pieprz

PRZYGOTOWANIE:

Paprykę i cebulę kroimy w kostkę. Rozgrzewamy olej i smażymy kmin, następnie dodajemy paprykę i cebulę. Jeśli macie kiszoną cytrynę to teraz można ją dodać ok. 1/4 szt. drobno posiekanej. Kiedy warzywa zmiękną dodajemy kaszę i mieszamy. Na koniec dodajemy natkę z miętą. 

Można skropić sokiem z cytryny. 





niedziela, 9 października 2022

Oszczędzaj kupując w Internecie


Każdy sposób na oszczędzanie jest ostatnio bardzo pożądany. Oszczędzać opłaca się zawsze, bez względu na okoliczności. Teraz wszyscy szukamy sposobów na mądre dysponowanie naszym budżetem domowym. Ja także czasem widzę, że w sklepach stacjonarnych ceny są bardzo różne, no i nie zawsze jest wszystko czego szukamy w jednym miejscu. Nie sposób porównać te ceny bez poświęcenia czasu na jeżdżenie w tak wiele miejsc. Dobrym wyjściem stały się dla mnie zakupy w sklepie internetowym: https://www.bee.pl/

Sklep oferuje konkurencyjne ceny niemal dla wszystkich produktów. Zależy mi na dobrej tzn. niższej cenie, a zakupy w sklepie internetowym pozwalają zaoszczędzić pieniądze i czas. Podstawą jest też dobra lista  potrzebnych rzeczy. Wszystko co powinnam kupić lub kończy się zapisuję na liście zakupowej ( np. w notatkach w telefonie). Bez wątpienia kupowane ilości są równie istotne szczególnie jeśli chodzi o produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia. Nikt z nas nie chce marnować żywności a to prowadzi do największych oszczędności, no i do dbania o naszą planetę.  Poza tym rozwożenie zakupów do wielu odbiorców przez jeden pojazd po optymalnej trasie jest wydaje mi się bardziej ekologiczne od indywidualnych zakupów w sklepie. Oczywiście jeśli dobrze te zakupy zaplanujemy i kupujemy z odpowiednią częstością i odpowiednie ilości. No i zyskujemy my oraz planeta. Zwykle porządne zakupy robię raz na dwa tygodnie . 

Zdrowa żywność  to produkty ekologiczne, pozbawiane sztucznych barwników, bez konserwantów, wzmacniaczy smaku, nie przetworzone. 



Dla wielu z nas ważne są śniadania. Nie zawsze zdążamy zjeść je rano dlatego zawsze mamy zdrową opcję na musli, owsianki czy granolę z Innej Bajki. Wystarczy tylko wrzątek. Opakowania można wykorzystać do zabawy z dziećmi, posadzić zioła albo mogą posłużyć jako pojemniki na sadzonki. 

Kolejną pozycją na liście zakupowej, jeśli jesteśmy trochę łasuchami ;), zajmują kremy orzechowe .

 

W sklepie znajdziecie ich szeroki wybór. W zależności od potrzeb czy upodobań smakowych. 

 

Moim ulubionym kremem jest krem z pieczonych migdałów Maslove. Dodaję je do smoothie, sosów, deserów i ciast. Lubię też kremy orzechowe od BASIA BASIA. Można je łyżką jeść
 😏













W mojej kuchni używam sporo orzechów i kupuję je w 1 kg opakowaniu. Często większe gramatury są tańsze ze względu choćby na udział ceny opakowania w cenie produktu. Da się w ten sposób trochę zaoszczędzić jeśli to produkt, który kupujemy cyklicznie. Z orzechów można zrobić domowy napój migdałowy, mąkę migdałową z której piekę keto bułki i chleby. 


Po przepis na pyszne ciasto zapraszam na: https://azgotuj.blogspot.com/2022/09/ciasto-migdaowe-z-morelami.html . 










Jest też wiele produktów dedykowanych dla ciała. A dla mnie koniecznie ekologiczny żel do mycia twarzy. Tym razem wybrałam żel Vianek z miodunką. Zawiera łagodne detergenty, dobrze oczyszcza twarz z makijażu i zabrudzeń, odżywia skórę i nie podrażnia.























Po podsumowaniu koszyka jestem zadowolona z tego ile zaoszczędziłam. Dodatkowo zakupy przychodzą bezpiecznie zapakowane, a dostawa jest szybka. Przedstawiłam wam tylko niektóre produkty, które  zwróciły moje szczególne zainteresowanie ze względu na osobiste preferencje. W sklepie znajdziecie o wiele więcej i myślę, że znajdziecie wszystko co wypełni wasz indywidualny koszyk zakupowy. Wasze ulubione też tam są :) .

Owocnego oszczędzania.