czwartek, 31 grudnia 2020

Poncz owocowy


Poncz to alkoholowy lub bezalkoholowy aromatyczny napój korzenny. Można go podawać na gorąco lub zimno z kostkami lodu. Czy będzie alkoholowy czy nie? Decydujesz Ty;) 

SKŁADNIKI:

500 ml soku z pomarańczy lub mandarynek

szklanka zaparzonej czarnej herbaty

250 ml soku jabłkowego 

500 ml wody gazowanej

przyprawy: anyż, laska cynamonu, kilka goździków 

można dodać rum, szampan lub białe wino

mandarynki lub jabłka lub inne owoce

PRZYGOTOWANIE:

Wszystkie składniki wymieszać razem w dużej wazie. Wkroić owoce np. plastry jabłek i mandarynek. 

Można dodać kostki lodu. 

Wrapy z hummusem, pieczoną papryką i awokado


Szybkie wrapy z hummusem, pieczoną papryką i awokado.

Szybkie jeśli dysponujecie słoikiem ciecierzycy w zalewie, słoikiem pieczonej papryki i awokado. Przyda się też sałata.

SKŁADNIKI

opakowanie wrapów np. z ziarnami (u mnie bezglutenowe)

awokado

kilka liści sałaty

hummus: 

ciecierzyca 1 słoik (duży)

cytryna 1/2 sztuka

oliwa z oliwek 2 łyżki

tahini pasta sezamowa 1 łyżka

sól 1/2 łyżeczki

1-2 ząbki czosnku 

1 łyżeczka utartego kuminu lub mielonego

natka kolendry 1 garść


PRZYGOTOWANIE

Całą zawartość słoika wraz z wodą przełożyłam do malaksera (ponieważ wody było zbyt dużo odlałam trochę do kubka, aby potem regulować kremowość hummusu), następnie dodałam oliwę,czosnek, sól (uwaga ciecierzyca jest już słona), sok z połówki cytryny i łyżkę tahiny. Zmiksowałam na krem. Doprawiłam kminem rzymskim. 

Awokado i paprykę pokroiłam w paski. 

Na wrapa nałożyłam łyżkę hummusu i rozsmarowałam po całym placku, nałożyłam sałatę, awokado i paprykę. Posypałam czarnym sezamem ( może być czarnuszka lub biały sezam). Całość zrolowałam i pokroiłam w 3 cm kawałki. Można położyć też cebulę , ale dziś, w sylwestra nie chcę jej używać;) 

Przygotować tuż przed przyjecie, ponieważ chłodzenie jest zbędę a przy dłuższym trzymaniu w lodówce nasiąkną wodą z hummusu i warzyw. 

















środa, 23 grudnia 2020

Sernik z brzoskwiniami, makiem, kokosem na kruchym spodzie

To ciasto zrobiłam już po raz trzeci. Uwielbiam go, bo ma wszystko co świąteczny wypiek powinien mieć. Ser, mak, bezę, kruche ciasto, owoce. Wcześniej nie udało mi się sfotografować, szybko zjedliśmy ;). Ciasto robi się dość długo. Ale skróciłam ten czas o 2 godziny!, ponieważ ciasto kruche mroziłam 1 godzinę a nie dwie, trzy. Po godzinie było już jak „kamień” gotowe do starcia na tarce. 
Przepis oryginalny wzięłam z bloga Moje wypieki. Ale podążałam za swoimi smakami. Np. zamieniłam mąkę -na orkiszową, bo jestem jej wielką zwolenniczką. Dałam więcej sera twarogowego, bo nie lubię ricotty oraz dałam mniej maku do bezy, bo dla mnie było go za dużo. 
Polecam to ciasto.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Ciasto kruche kakaowo piernikowe:

400 g mąki orkiszowej lub krupczatki

200 -220 g zimnego masła

4 łyżki cukru pudru (zmieliłam trzcinowy)

4 żółtka (białka wykorzystane zostaną do bezy)

1 łyżeczka proszku do pieczenia

2 łyżki kakao i jedna przyprawy do piernika


Beza makowo - kokosowa:

4 białka

szczypta soli

150 gram drobnego cukru (dawałam puder bo nie miałam drobnego)

100 g maku suchego

80 g wiórków kokosowych

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.


Masa serowa:

750 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie ( dziś próbuję nową firmę, bo ma najlepszy skład, czyli sam ser twarogowy, ale zobaczymy)

100 ml śmietanki 30% lub 36% 

2 jaja

50 g masła

150 g  cukru pudru

3 łyżki  budyniu waniliowego

1 małe opakowanie cukru wanilinowego

skórka z pomarańczy - użyłam suszoną, sproszkowaną 

2 słoiki i brzoskwiń w syropie - kupuję w słoiku, mogą być z puszki a najlepiej własne (razem było ok. 12 sztuk połówek brzoskwiń)


Przygotowanie

1. Ciasto  kruche wyrobić ręcznie: mąkę wysypać na stolnicę, zrobić kopczyk, dodać kakao, przyprawę do piernika, sól, cukier i żółtka.  Masło zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Zagnieść ciasto. Kulę podzielić na 2 części, owinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażarki na godzinę. 

Blaszkę o wymiarach 22 x 36 cm wysmarować tłuszczem i wyłożyć natłuszczonym papierem do pieczenia. Wyjąć z zamrażarki ciasto i zetrzeć jedną część na tarce na dużych oczkach na spód blaszki, rozłożyć równomiernie i lekko docisnąć dłonią. Podpiec przez około 12 minut w temperaturze 180º C. Wyjąć z piekarnika i lekko wystudzić. Nie musi być zimne. 

Zetrzeć drugą część ciasta do miski i schować do lodówki.

2. Kiedy ciasto się podpieka, odsączyć brzoskwinie z syropu na sicie i pokroić w kostkę. 

3. Ubić z białek pianę ze szczyptą soli. Po ubiciu na sztywno dodawać po łyżce cukru pudru aż do skończenia. Na koniec wsypać wiórki i mak. Wymieszać. 

Wypukać mieszadło miksera, założyć ponownie na mikser i zacząć robić masę serową. 

4. Masło utrzeć z cukrem, (dodałam jeszcze trochę masła, bo cukru było więcej, dodałam  ok. 1 łyżki masła) z cukrem waniliowym i ze skórką. Potem dodać ser, wlać śmietankę, wbić jajka, dodać budyń i skórkę. Bardzo krótko miksować na małych obrotach do połączenia się składników. 

5. Na podpieczony spód wyłożyć kawałki brzoskwiń, następnie przelać masę serową i wyrównać wierzch szkatułą. Następnie na masę serową wyłożyć bardzo delikatnie, nakładając łyżką warstwę bezy  makowo – kokosowej i rozprowadzić na całej powierzchni. Wierzch przykryć drugą częścią ciasta startego wcześniej na tarce wyjęty z lodówki.

Piec około 60 – 70 minut w temperaturze 175 º C. Po wycięciu z piekarnika, wystudzić i schłodzić. Najsmaczniejszy na drugi dzień.



piątek, 18 grudnia 2020

Śledzie gajowego z marynowanymi grzybami

 

Mięciutkie, rozpływające się w ustach śledzie. W sam raz do chleba. Dodałam do nich marynowane podgrzybki, rozmaryn, musztardę w ziarnach, grubo zielony pieprz. Jedliśmy na kanapce z chleba żytniego.  Byliśmy nimi oczarowani. Z chęcią takie kanapki kupowałabym na mieście, gdyby takie były. 

SKŁADNIKI:

400 g śledzi norweskich

1 słoiczek marynowanych podgrzybków

3 łyżki oleju rzepakowy

2 łyżki musztardy w ziarnach

pieprz czarny świeżo mielony

2-3 liście laurowe

kilka ziarenek ziela angielskiego

 mała biała cebulka

gałązka rozmarynu 

opcjonalnie 2 ziarenka jałowca - jeśli lubicie żywiczne smaki

PRZYGOTOWANIE:

Śledzie po odsączeniu z zalewy pociąć w paski ok 1 cm. Grzyby pociąć w paski. Wymieszać. Cebulę pokroić w drobniutką kostkę.Wlać 2-3 łyżki oleju rzepakowego (użyłam tłoczony na zimno), musztardę i przyprawy. Całość wymieszać i serwować. Można rozetrzeć 2 ziarenka jałowca. 





czwartek, 17 grudnia 2020

Drożdżowy warkocz

 

Pyszne ciasto drożdżowe w kształcie wieńca pięknie prezentuje się na stole. Zamiast nadzienia cynamonowego można wykorzystać masę makową. Piekłam w 190˚ C. Polecam 180 ˚C. 

SKŁADNIKI: 

mąka (u mnie orkiszowa) 300 g

masło 30 g lub olej  olej (rozpuszczone, wystudzone)

miód 1 łyżka

drożdże świeże 15 g

cukier waniliowy

mleko roślinne lub zwykłe ciepłe 150 ml

Dodatkowo:

30 g miękkiego masła

2 łyżeczki cynamonu

1 łyżka cukru trzcinowego


PRZYGOTOWANIE:

Mąkę przesiej, zrób dołek i wlej 150 ml ciepłego mleka, dodaj drożdże, łyżkę miodu. Odstaw na 15 minut. Po tym czasie dodaj szczyptę soli i żółtko. Zagnieć ciasto pod koniec dodając masło lub olej. Jeśli używasz mąki orkiszowej miej pod ręką 30 ml mleka, bo ta mąka potrzebuje więcej wilgoci, aby ciasto miało odpowiednią konsystencję. Nie może się rozlewać ani nie może być tępe.

Wyrabiaj ciasto około 10 minut. Następnie przykryj miskę folią i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po godzinie odgazuj ciasto i dostaw na kolejną godzinę.

W niewielkiej misce połącz miękkie masło z cukrem i cynamonem.

Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę i ponownie wyrabiaj przez pięć minut. Rozwałkuj na prostokątny placek grubości 0,5 cm. Posmaruj ciasto wcześniej przygotowanym nadzieniem i wzdłuż dłuższego boku zwiń w rulon. Przetnij ciasto wzdłuż przez środek. Zapleć spiralnie tak aby powstał warkocz. Połącz oba końce i umieść na papierze do pieczenia. Odstaw do wyrośnięcia na 40-50 minut przykrywając ściereczką albo folią spożywczą. Po wyrośnięciu posmaruj olejem, żółtkiem lub mlekiem.

Piecz w 190°C przez 20- 25 minut.



wtorek, 15 grudnia 2020

Jabłczanka zupa z jabłek

 

Jabłczanka. Polska jabłczanka! Nieznana w moim rodzinnym domu. Ostatnio mam ciągoty do jabłek ( nie mogę surowych) to wyszukuję tu i ówdzie wszystko co jest jabłkowe, regionalne i polskie... bo wiadomo że polskie jabłka są najlepsze. Ja zrobiłam ją w wersji kremowej. Ale ta zupa podawana jest zwykle kawałkami jabłek, zagęszczana skrobią i podawana z makaronem lub grzankami z chałki. 

na 4 porcje

SKŁADNIKI:

4 jabłka (wybrałam champion)

1/2 szklanka wody

sok z 1/2 cytryny

śmietanka migdałowa

prażone migdały

1 łyżka cynamonu

(dodałam także 2 goździki i trochę anyżu)

PRZYGOTOWANIE:

Jabłka obieramy kroimy na mniejsze kawałki. Podlewamy wodą, wlewamy sok z cytryny, dajemy przyprawy i gotujemy aż jabłka się rozpadną. Wlewamy śmietankę i miksujemy. Przelewamy do talerzy lub szklaneczek. Posypujemy prażonymi migdałami. 


niedziela, 13 grudnia 2020

Pierniczki świąteczne najlepsze do pudełka


Przepis na pierniczki świąteczne, które można przygotować w większej ilości i schować do pudełka albo zrobić na prezent. Można zrobić przepis na lukier dekoracyjny, aby osoba która prezent otrzyma sama udekorowała sobie według swojego pomysłu.

Przygotowałam je z mąki orkiszowej, ponieważ jestem jej fanką. Ma wspaniały smak i jest to najzdrowsza mąka. 

Z podanego przepisu wychodzą 2 blaszki. Składniki można podwoić.

Składniki:

125 g miodu

125 g cukru muscovado ciemnego (uwielbiam ten dodatek)

50 g masła

300 g mąki orkiszowej

5 g przyprawy do piernika 

1 jajo

2,5 g sody 

5 g kakao

Przygotowanie:

Cukier muscovado, masło i miód rozpuszczamy na małym ogniu aż zrobi się konsystencja sosu (cukier nie musi się rozpuścić całkowicie, ważne żeby nie było grudek). Odstawiamy do wystudzenia.


Suche składniki przekładamy do miski i przelewamy mieszankę cukru, miodu i masła. Wbijamy jajko i zagniatamy ciasto. Zagniecione ciasto owijamy w folię spożywczą i chowamy do lodówki na 2-3 dni.

Po tym czasie wyjmujemy ciasto z lodówki i czekamy aż nabierze pokojowej temperatury. Na stolnicę wysypujemy trochę mąki i wałkujemy ciasto na 3 mm. Wycinamy pierniczki. Pieczemy w 190-200 stopniach 8 minut. 

Wystudzić. Dekorować według uznania. 


piątek, 11 grudnia 2020

Zimowa zupa fasolowa ze szpinakiem i makaronem

 

Zimowa zupa fasolowa

SKŁADNIKI:

3/4 szklanki fasoli "Piękny Jaś" 

2 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

2 marchewki

korzeń pietruszki

kawałek selera

łodyga selera naciowego

kawałek pora 

3/4 szklanki zielonej fasolki szparagowej mrożonej

4 kostki mrożonego szpinaku

2-3 łyżki oleju

cebula

czosnek

majeranek

pieprz i sól do smaku

3/4 szklanki makaronu (użyłam gryczany)

1 łyżka sosu sojowego

PRZYGOTOWANIE:

Fasolę "Piękny Jaś" namaczamy w wodzie na całą noc. Odcedzamy i gotujemy godzinę. W garnku rozgrzewamy olej i podsmażamy cebulę, czosnek. Po chwili dodajemy pocięte warzywa korzeniowe oraz poszatkowanego pora. Podsmażamy chwilę na oliwie. Wlewamy fasolę z garnka w której się gotowała wraz z wodą, dodajemy przyprawy. Gotujemy ok. 20 minut aż warzywa będą miękkie. 5 minut przed końcem gotowania dodajemy rozmrożony szpinak.

Dodajemy wcześniej ugotowany makaron, przelany zimną wodą ( makaron gryczany gotowałam w osobnej wodzie, ponieważ woda jest bardzo kleista. 


czwartek, 10 grudnia 2020

Ciasto ze szpinakiem, herbatą, limonką i rozmarynem


Ciasto ze szpinakiem pięknie wygląda na świątecznym stole. Tym razem do ciasta dałam limonkę, rozmaryn i japońską herbatę matcha.

Wszystkie składniki musza być w temperaturze pokojowej.

Składniki:

100 g szpinaku baby (bez łodyżek) bio*

180 g cukru trzcinowego jasnego bio*

1 łyżeczka herbaty matcha

100 ml oleju rzepakowego

2 jaja L

170 g mąki przesianej (dałam orkiszową, przez co jest trochę cięższe)

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

limonka 1-2 sztuki (szukajcie tych soczystych)

rozmaryn świeży

cukier puder 60 g

Przygotowanie:

Szpinak miksujemy z olejem na gładką masę. Kilka igieł rozmarynu siekamy bardzo drobno. Limonkę dobrze szorujemy, masujemy aby puściła jak najwięcej soku. Na tarce o małych oczkach ścieramy zieloną cześć skórki, bez gorzkiej białej warstwy. Limonkę przecinamy na pół i wyciskamy sok. Do dużej misy wbijamy jaja i miksujemy z cukrem na puch, wlewamy zmiksowany szpinak z olejem, wlewamy sok z limonki, skórkę oraz rozmaryn. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia i herbatę matcha. Mieszamy krótko aby składniki się połączały. Przelewamy do formy wysmarowanej dokładnie tłuszczem. Pieczemy w 180 stopniach C ok. 45-50 minut do suchego patyczka.

Przygotowujemy lukier. 

Do miseczki przekładamy cukier puder. Drugą lionkę myjemy, ścieramy skórkę i po przecięciu wyciskamy sok ( jeśli ma mało soku trzeba wziąć sok z cytryny). Do cukru pudru  małą strużką wlewamy sok i mieszamy aż uzyska konsystencję gęstej śmietany. Dodajemy skórkę z limonki. Polewamy wystudzone ciasto.









poniedziałek, 7 grudnia 2020

Brownie daktylowe fit bez cukru

Zimą uwielbiam smak gorzkiej czekolady. O tej porze roku często piekę brownie. To jest wyjątkowe, ponieważ zamiast cukru użyłam daktyli Medjool. Mają one niski indeks glikemiczny, a przy tym są niezwykle smaczne.
 

Składniki:

2 gorzkie czekolady np.  85%

8 sztuk daktyli Medjool

1 łyżka surowego kakao

100 g oleju kokosowego lub oliwy 

niepełna szklanka mąki gryczanej

mielona skórka z pomarańczy lub 1 łyżeczka skórki z pomarańczy 

1 łyżeczka sody lub proszku do pieczenia

szczypta soli

2 jaja


Na wierzch: 

kilka kostek czekolady+ 2 łyżeczki oliwy lub oleju kokosowego. 

Przygotowanie:

Daktyle namocz we wrzątku kilka minut. Wyjmij pestki (jeśli posiadają) i zmiksuj na pastę. Czekolady połam na mniejsze kawałki i rozpuść w kąpieli wodnej dodając olej kokosowy. Wymieszaj. Do miski wsyp mąkę, kakao, sodę, skórkę z pomarańczy i szczyptę soli. Dodaj mokre składniki: pastę z daktyli, przestudzoną czekoladę z olejem. Wbij jaja (weganie pomijają jaja). Wymieszaj składniki na gładkie, dość gęste ciasto. Przełóż do formy (ja piekłam w foremce na muffiny ponieważ chciałam je mieć w takiej formie). wyłożonej papierem i natłuszczonej olejem ( moja ma 22x22cm). Wyrównaj wierzch i piecz w 180 stopniach ok. 20-25 minut. 

Wystudzone udekoruj rozpuszczoną czekoladą wymieszaną z niewielką ilością oliwy lub oleju kokosowego.



piątek, 4 grudnia 2020

Kompot ze skórek z jabłek ze świeżą żurawiną


Kompot ze skórek z jabłek ze świeżą żurawiną. Jabłka wykorzystałam do szarlotki,dodałam żurawinę, przyprawy i powstał bardzo smaczny.

SKŁADNIKI

skórki z 4-5 jabłek
1 szklanka świeżej lub mrożonej żurawiny
1 laska cynamonu
kilka goździków
anyż gwiazdkowy
3 litry wody

PRZYGOTOWANIE

Skórki z jabłek, żurawinę i przyprawy umieść w naczyniu. Dodaj przyprawy i wlej wodę. Gotuj ok 10 minut. Odstaw.

Kompot ten można wykorzystać do zrobienia świątecznej galaretki.
Wystarczy do 1 litra kompotu dodać 20 g żelatyny lub agar agar dla wegan.

wtorek, 1 grudnia 2020

Granola z SIRT mlekiem z kaszy gryczanej

 

Ostatnio bardzo popularna jest dieta SIRT. To za sprawą przemiany znakomitej wokalistki Adel. Sirtuiny to białka enzymatyczne w organizmie, które chronią  przed stanem zapalnym. Sirtuiny aktywowane są poprzez polifenole dostarczane wraz z pożywieniem. Dieta ma na celu nie tylko redukcję wagi, ale przede wszystkim przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym. Dietę lepiej skomponować z dietetykiem. Ale każdy z nas może jeść produkty bogate w aktywatory sirtuin, polifenole. Jeśli intresuje was temat diety SIRT, to polecam mój artykuł na stronie www.gotujwstylueko.pl
https://gotujwstylueko.pl/artykuly/kulinarne-abc/dieta-sirtfood

SKŁADNIKI:

1/2 szklanki granoli z prażonymi migdałami i nerkowcami

(granolę przygotowałam z 300 g bezglutenowych płatków owsianych, 3 łyżek miodu, 20 ml oleju, 50 g migdałów, 50 g nerkowców, szczypta soli)

2-3 łyżki gryki ekspandowanej

szklanka mleka z kaszy gryczanej*

SIRT mleko z kaszy gryczanej

1 szklanka kaszy gryczanej niepalonej

1 daktyl Medjool

szczypta soli

750 ml przegotowanej zimnej wody

PRZYGOTOWANIE:

1 szklankę niepalonej kaszy gryczanej przepłukać pod bieżącą wodą zalać na noc zimną wodą i daktylem Medjool  (daktyle te mają niski indeks glikemiczny 43-54). Rano odcedzić kaszę, przełożyć do kielichowego malaksera, wlać 750 ml zimnej przegotowanej wody i zmiksować ze szczyptą soli. Potem odcedzić na gazie. Napój przelać do butelki i przechowywać 2-3 dni w lodówce. 



sobota, 28 listopada 2020

Ucierane ciasto imbirowe

 

Ucierane ciasto imbirowe. Ciasto pachnie przepięknie. Jest miękkie i wilgotne. Zawiera przeciwzapalny imbir. 

blaszka 23x10

Składniki

300 g mąki orkiszowej tortowej przesianej

 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 1/2 szklanki cukru trzcinowego

1 opakowanie cukru waniliowego

220 g miękkiego  masła

4 jaja (temperatura pokojowa)

250 g konfitury imbirowej

1 łyżeczka świeżego imbiru drobno utartego

cukier puder do posypania (u mnie mielony w młynku cukier puder

 

Przygotowanie:

Masło i cukier ubijamy na puch. Wbijamy jajo i ubijamy aż się połączy z masą maślaną. Robimy tak aż do wbicia ostatniej jajka. Dodajemy mąkę po łyżce z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodajemy cukier waniliowy, imbir i marmoladę (konfiturę imbirową). Dobrze jest wcześniej przemieszać konfiturę w słoiku w celu jej  rozluźnienia. Przekładamy do formy, wyrównujemy wierzch. Pieczemy w 160 stopniach C ok. 75- 90 minut do suchego patyczka.

Wystudzone ciasto posypujemy cukrem pudrem. 


czwartek, 26 listopada 2020

Grzaniec z cydru z goździkami

 

Przyszedł czas na rozgrzewające napoje. Grzaniec z cydru z goździkami jest przepyszny. Możesz dodać rozmaryn, tymianek, anyż, cynamon, kardamon. 


butelka cydru

8 szt goździków

jabłko


Do naczynia wlewamy cydr i gózdzki. Doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy temperaturę  aby lekko wrzał. Gotujemy ok 5 minut. Potem dodajemy jabłko pokrojone w ósemki. I gotujemy ok 2 minut. 

Przelewamy do szklaneczek termicznych, wkładamy kawałki jabłek. 



niedziela, 22 listopada 2020

Lasagne z domowym orkiszowym ciastem z cukinią i warzywnym sosem

 

Lasagne nie było u nas lata. Przypomniałam sobie o niej, ale zamiast kupować gotowe płaty zrobiłam orkiszowe ciasto makaronowe. Praca nad nim poszła bardzo szybko, a my tak dobrej lasagne jeszcze nie jedliśmy. Lasagna jest przekładana warzywnym sosem z cukinią, zapiekana z parmezanem (płatki drożdżowe dla wegan)

SKŁADNIKI

Ciasto:
1/i 1/2 szklanki mąki orkiszowej + do podsypywania
1 jajo (weganie bez jaja)
1/2 łyżeczki soli
1/3 szklanki letniej wody

Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić kopczyk, a w nim wgłębienie. Wbij jajo i wlej wodę (weganie więcej wody). Zagnieść ciasto. Odstawić na 20-30 minut pod przykryciem aby nie wyschło na wierzchu.
Rozwałkować na cienki placek podsypując mąką. Odłożyć do przeschnięcia. W międzyczasie zrobić sos.

SOS:

marchewka
cebula
2 ząbki czosnku
łodyga selera naciowego
papryka chili
1 łyżeczki bazylii i oregano
cukinia
sól do smaku
puszka pomidorów krojonych
1-2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1-2 łyżki oliwy z oliwek

PRZYGOTOWANIE

Cebulę i seler pociąć w kostkę, marchewkę zetrzeć na dużych oczkach. Cukinię w półksiężyce a czosnek w plasterki. Rozgrzać oliwę, dodać pocięte warzywa i dusić kilka minut. Wlać pomidory, posolić i dodać papryczkę chili ( to od was zależy jak chcecie pikantne). Na koniec dodajemy zioła i koncentrat pomidorowy. Gotować kilka minut.

Parmezan zetrzeć na tarce na małych oczkach.

W dużym rondlu zagotować wodę i posolić. Z rozwałkowanego ciasta wykrawać (4 - 5 sztuk) prostokąty lub kwadraty  w zależności od naczynia do zapiekania) nieco mniejsze nieco dno naczynia (podczas gotowania makaron "rośnie". Gotować po 30 sekund.

Na dno naczynia wylać trochę oliwy i rozsmarować. Położyć pierwszy płat ciasta i nałożyć kilka łyżek farszu. Każdą warstwę przesypać parmezanem. Postępować tak z każdym płatem ciasta. Zapiekać w piekarniku nagrzanym na 200 stopni C 10-15 minut do zapieczenia. 
Wierzch posypać świeżymi ziołami. 








czwartek, 19 listopada 2020

Ciastka z maszynki w zdrowszej wersji

 

Ciastka z maszynki w lekko zdrowszej wersji. Na mące orkiszowej, ksylitolu ( jeśli mają być dla dzieci to trzeba uważać, ponieważ nadmiar ksylitolu może spowodować biegunkę) i oleju kokosowym z obowiązkową szczyptą soli, pachnące wanilią.

 Jeszcze zanim przejdziesz do czytania składników mam do ciebie ogromną prośbę. Z prawej strony pojawiają się reklamy. Czy możesz w nie kliknąć? Dzięki temu zarabiam. Jedno kliknięcie to kilka groszy. Ale jeśli kliknie kilka osób ja mogę zebrać pieniądze na zakupy składników i tzw. sprzęt. Będę ogromnie wdzięczna. 

SKŁADNIKI:

450-500 g mąki orkiszowej

3 łyżki oleju kokosowego stałego - może być zimny ale nie musi 

3-5 łyżek ksylitolu ( cukru kokosowego) to zależy jak lubisz sładko

1 -2 łyżki zimnego jogurtu ( weganie śmietanka kokosowa z lodówki)

płaska łyżeczka proszku do pieczenia

szczypta soli

1/2 łyżeczki mielonej wanilii

PRZY&GOTOWANIE:

Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić dołek i dodać olej kokosowy, jogurt naturalny lub śmietankę kokosową  oraz resztę składników. Zagnieść ciasto. Jeśli będzie się rozpadać dodać jeszcze trochę oleju kokosowego. Odrywać po kawałku ciasto i wkładać do maszynki z nakładką na ciastka. Odmierzać na dłoni długość ciastek. Ja odmierzam wyciskając z maszynki ciastko długości palców środkowego i serdecznego. Wtedy ciasteczka wychodzą równej długości. 

Piec w piekarniku nastawionym na 190 stopni C 15 minut. 


czwartek, 12 listopada 2020

Zdrowy lunchbox zestaw w 30 minut

 

Zestaw jest zdrowy i sycący dzięki soczewicy. Po takim daniu czujemy się zdrowo najedzeni. 

SKŁADNIKI

1/2 szklanki kaszy pęczak

1/2 szklanki soczewica czarna i zielona (razem )

liść laurowy i kilka ziarenek ziela angielskiego

małe opakowanie pieczarek

sól i pieprz do smaku

pieprz ziołowy 1/2 łyżeczki

cebula

natka pietruszki posiekana  2 łyżeczki

1 łyżka oleju rzepakowego


2 buraki ugotowane na parze (kupuję gotowe buraki ugotowane na parze)

czerwona cebula

1 łyżka oliwy z oliwek

sok z cytryny 1 łyżka

ogórek kiszony

PRZYGOTOWANIE:

Do garnka z wrzącą wodĄ wrzucamy wypłukaną kaszę wraz z soczewicą, liściem laurowym i zielem angielskim i gotujemy 30 mint.

W międzyczasie kroimy cebulę w kosteczkę i szklimy na rozgrzanym oleju. Dodajemy pocięte pieczarki i smażymy, dodajemy odcedzoną kaszę z soczewicą. Mieszamy doprawiamy do smaku, posypujemy natką.  

Buraki ścieramy na tarce, czerwoną cebulkę kroimy w kostkę. Mieszamy z oliwą i z sokiem z cytryny.

Ogórka kroimy w plasterki. 

 

poniedziałek, 9 listopada 2020

Grzyby leśne z makaronem gryczanym z miso

 

Pyszny gryczany makaron z maślakami i podgrzybkami.

SKŁADNIKI

200 g makaronu gryczanego użyłam świderek

300 - 400 g świeżych lub mrożonych grzybów leśnych (u mnie maślaki i podgrzybki)

1 łyżka pasty miso

sól i pieprz do smaku

biała cebula dałam czosnkowej

1 łyżka tamari lub sosu sojowego 

2 łyżki oleju rzepakowego

PRZYGOTOWANIE:

Grzyby oczyść, pokrój w plasterki i obgotuj w osolonym wrzątku 3-4 minuty. Odcedź na durszlaku. Na patelni rozgrzej olej i dodaj pokrojoną cebulę w piórka. Smaż kilka minut. Dodaj grzyby i przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie. Duś ok. 5 minut. W pół szklanki wody rozpuść pastę miso i wlej łyżkę sosu tamari. Wlej do duszonych grzybów. Duś jeszcze chwilkę. 

Makaron ugotuj w osolonej wodzie zgodnie z przepisem na opakowaniu. Po odcedzeniu Dodaj do grzybów, wymieszaj. Nakładaj na talerze. Posyp natką i dodaj świeży czarny pieprz. 




wtorek, 3 listopada 2020

Zupa z dyni nelson


Jest mnóstwo przepisów na zupy z dyni. Wcale nie miałam zamieszczać tego przepisu. Zupa z dyni nie ma wielu kliknięć. Ale napiszę przepis, ponieważ do jej przyrządzenia użyłam dyni nelson, która jest warta tego, aby ją polecać. Kupiłam ją kilka tygodni temu. Zabierałam się do niej jak kot do jeża. Do tej pory używałam piżmowej lub hokkaido. Nelson oczarowała nas swoim smakiem. Zupa jest wspaniała w smaku. Jej kawałek dodałam wczoraj do risotto z pieprzem i z solą truflową. Również smakowała niesamowicie. 

1 kg dyni nelson ( po obraniu było ok 800 g)

1 cebula

sól do smaku 

ząbek czosnku

2 cm świeżego imbiru startego na tarce 

 2 liście curry

1/2 szklanki soczewicy czerwonej

papryczka chili

1 łyżeczka kurkumy

1/2 świeżego chili lub szczypta suszonej

szczypta gałki muszkatołowej 

2 łyżki oliwy z oliwek

kolendra


PRZYGOTOWANIE 

Warzywa obrałam, pokroiłam w sporą kostkę. Na rozgrzanej oliwie podsmażyłam je wraz z przyprawami. Wlałam wody do zakrycia warzyw. Dodałam wypłukaną soczewicę. Gotowałam 15 minut. Kiedy warzywa były miękkie, wyjęłam liście curry. Zmiksowałam. Podałam grzankami. 



czwartek, 29 października 2020

Cruffins przepis podstawowy


Cruffins to połączenie muffina z croissantem. Stworzony przez Kate Reid z Lune Croissanterie w Melbourne w Australii w 2013 roku. Następnie spopularyzowany i zarejestrowany przez Holmesa Bakehouse'a z San Francisco. Istnieją w wielu  odmianach. Warto poszukać w internecie. 

Wspaniałe do kawy. Można wytarzać go w cukrze z cynamonem. 

Jeszcze zanim przejdziesz do czytania składników mam do ciebie ogromną prośbę. Z prawej strony pojawiają się reklamy. Czy możesz w nie kliknąć? Dzięki temu zarabiam. Jedno kliknięcie to kilka groszy. Ale jeśli kliknie kilka osób ja mogę zebrać pieniądze na zakupy składników i tzw. sprzęt. Będę ogromnie wdzięczna.  

Składniki: 

400 g mąki

24 g cukru + cukier puder do posypania

80 ml wody

80 g mleka

7 g suchych drożdży

16 g masła do ciasta + ok 100 g masła do smarowania miedzy warstwami

1 jajko

8 g soli

Przygotowanie:

Drożdże rozpuść w 15 ml wody i odstaw na kilka minut aby zaczęły pracować. Przesiej mąkę. 350 g mąki zmieszaj z cukrem i solą. Dodaj ciepłe mleko, resztę wody, drożdże i jajko. Wstępnie zagnieć ciasto. Dodaj 16 g masła i wyrabiaj dalej dodając/podsypując pozostałą mąką (50 g). Uformuj kulkę i odstaw do wyrośnięcia na 45 min.

Po wyrośnięciu podziel na 6 porcji i uformuj małe kulki. Pozostaw na 20 min do wyrośnięcia przykryte ściereczką. Rozwałkuj każdą kulkę na elipsy lub prostokąty o wymiarach ok 18/28 cm. Każdy płat posmaruj masłem po jednej stronie (masło ma być bardzo miękkie ale nie rozpuszczone). Zaczynając od krótszego brzegu zwiń w rulon każdy płat masłem do środka. Pozostaw na kilka minut - w międzyczasie wysmaruj formę do muffinów masłem. Każdy rulon przetnij wzdłuż i z każdej połówki rulonu uformuj cruffina zawijając w okrąg/węzeł (przeciętą częścią na zewnątrz) a końcówkę podwiń pod spód. Powstałe 12 Cruffinów umieść w formach i pozostaw do wyrośnięcia na 45 min. Piecz w temperaturze 220°C przez 15 minut. Po ostygnięciu można posypać cukrem pudrem. 





























wtorek, 27 października 2020

Pikantny kapuśniak z soczewicą

 

Kapuśniak to zupa, której nie gotowało się w moim domu kiedy byłam dzieckiem. Jadałam ją u cioci-sąsiadki. Była kucharką w szkole. Zupy w jej wykonaniu były wspaniałe. A kapuśniak pamiętam do dziś. Ten dzisiejszy przygotowałam  z soczewicą. Gotując wspominałam kapuśniak cioci. Miłe wspomnienie.


500 gram kiszonej kapusty

1 łyżeczka papryki wędzonej i słodkiej

1/2 łyżeczki papryki ostrej lub 1 sztuka chili Bird's eye

3 liście laurowe i ziela angielskie

spora marchew

1/3 selera

1 pietruszka, korzeń

cebula

olej rzepakowy

sól do smaku

3/4 szklanki soczewicy czerwonej lub żółtej

3 łyżeczki koncentratu pomidorowego

1 łyżeczka majeranku

1 łyżeczka

 cząbru

1/2 łyżeczki kminku

pieprz

Kapustę jeśli jest kwaśna przepłucz i posiekaj. Na tarce zetrzyj warzywa korzeniowe. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju, dodaj papryki. Dodaj starte warzywa i lekko podsmaż. Dodaj kapustę i uzupełnij garnek wodą. Dodaj liść laurowy, ziele angielskie i sól. Gotuj ok. 10 minut. Następnie wypłucz soczewicę i dodaj do garnka. Zamieszaj. Soczewica nie rozpadnie się podczas gotowania ponieważ gotowana w kwasie z kapusty zostanie miękka ale się nie rozpadnie. Gotuj ok. 15 minut. Dodaj podsmażony na oleju koncentrat pomidorowy, majeranek i cząber. Pogotuj jeszcze 5 minut. Na koniec dodaj pieprz. Polej jeszcze olejem. 

poniedziałek, 26 października 2020

Czekoladowy pudding jaglany

 

Czekoladowy pudding jaglany

SKŁADNIKI

1/2 szklanki kaszy jaglanej przelanej wrzątkiem

250 ml mleczka kokosowego lub migdałowego 

1 łyżka masła orzechowego z orzeszków arachidowych niesolonego

cukier kokosowy ok. 1 łyżka

1/2 opakowania gorzkiej czekolady (lub więcej jeśli trzeba)

PRZYGOTOWANIE:

Kaszę wypłucz, przelej wrzątkiem, wlej mleczko kokosowe i gotuj do miękkości na małym ogniu ok. 12 minut ( ja mam ostatnio taką jagłę, że po 8 minutach już się rozgotowuje). Następnie dodaj czekoladę, masło orzechowe, cukier kokosowy. Całość zmiksuj blenderem na krem. 


piątek, 23 października 2020

Zupa krem z kalafiora i czosnku

 

Gorący krem z kalafiora z konfitowanym czosnkiem czyli duszonym w oliwie. 

SKŁADNIKI:

średni kalafior

2 szt. liść laurowy

kilka ziaren ziela angielskiego

2 główki czosnku

1/2 szklanki oliwy

sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku

kilka orzechów włoskich

tymianek opcjonalnie 

PRZYGOTOWANIE:

Kalafiora dzielimy na różyczki i zalewany wodą do zakrycia warzywa. Gotujemy dodając sól, liście laurowego i ziele angielskie.

Czosnek obieramy, umieszczamy  w rondlu i zalewamy oliwą. Gotujemy na bardzo małym ogniu do miękkości kilka minut. Należy sprawdzić jego miękkość i jeśli jest twardawy konfitować do miękkości. Przekładamy łyżką cedzakową uduszony czosnek do garnka z kalafiorem. Wyjmujemy liścia laurowego i miksujemy zupę na krem. Doprawiamy przyprawami a na wierzch dodajemy podprażone orzechy włoskie i polewamy czosnkową oliwą z duszenia czosnku. Resztę oliwy można zlać i wykorzystać do innych dań. 



środa, 21 października 2020

Kasza pęczak z pieczarkami, szpinakiem i miso

 

Mam dla Was przepis na kaszę pęczak ( dla bezglutenowców polecam sorgo lub kaszę quinoa czyli komosę ryżową).
Danie jest szybkie w przygotowaniu. 


szklanka kaszy pęczak

sól i pieprz 

cebula

2 ząbki czosnku

1 łyżka sosu sojowego lub tamari

250 gram pieczarek 

4 kulki mrożonych całych listków lub 2 garście świeżego szpinaku baby 

łyżka miso

1/2 szklanki wody

natka 

Pęczak dotujemy al'dente w lekko osolonej wodzie. Odcedzamy i przepłukujemy pod bieżącą wodą. 

Pieczarki kroimy w drobne plasterki, a cebulę w kostkę, czosnek siekamy drobno. Na rozgrzany na patelni olej wrzucamy pieczarki szybko smażymy, dodajemy cebulę i czosnek chwilę smażymy, dodajemy rozmrożony szpinak. Szybko mieszamy. Dodajemy ugotowaną kaszę i mieszamy. Na koniec wlewamy wymieszane miso w pół szklanki wody razem z sosem sojowym lub tamari. Mieszamy kilka minut. Doprawiamy pieprzem. Przekładamy na talerze i posypujemy natką. 
























niedziela, 11 października 2020

Fit czekoladowe muffiny przepis na 12 sztuk


Czekoladowe muffiny na zdrowych mąkach z bananem. Ostatnio sporo piekę muffinek, ponieważ uważam je za pożywne, zdrowe i dobre na śniadanie do lunchboxu.

Rozgrzać piekarnik na 180 st. C

150 gram mąki owsianej

50 gram mąki jaglanej

50 gram mąki lnianej

50 gram mąki kasztanowej (opcjonalnie, choć mąka kasztanowa jest bardzo zdrowa, można śmiało zastosować pełnej rutyny mąki gryczanej )

2 banany bardzo dojrzałe ( moje ważyły 200 gram)

2 łyżki dobrego kakao

100 ml oleju rzepakowego

po płaskiej łyżeczce sody i proszku do pieczenia

100 -120 ml napoju migdałowego lub owsianego

2 jaja (weganie omijają ten składnik) 

Banany lekko zmiksować, dodać mleko i olej. Zamieszać. Do miski przesypać suche składniki, zamieszać trzepaczką, wlać mokre składniki wymieszać, wbić jaja. Do formy na muffinki włożyć papiloty i nakładać po 2 lub 2 i 1/2 łyżki ciasta. Wstawić do piekarnika i piec ok. 25 -30 minut do suchego patyczka. Po wystygnięciu polać czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej.

Papiloty

Papiloty zrobiłam z papieru do pieczenia. Wycięłam kwadraty 16x16 cm. Na wysokiej szklance o dnie ok. 5 cm średnicy formowałam tulipanowe papiloty. Odwróciłam szklankę do góry dnem. Położyłam papier środkiem na dnie a na bokach zaczęłam zaginać fałdy papieru.





















środa, 7 października 2020

Wilgotne muffiny z tartym jabłkiem z żurawiną


Miękkie, wilgotne muffiny z jabłkiem i żurawiną. Świetne na śniadanie, drugie śniadanie lub jako deser. Dodałam różne rodzaje mąki, ale ty możesz użyć jaką masz. Najważniejsze żeby gramatura mąki się zgadzała.

SKŁADNIKI:

Na 12 sztuk

Piekarnik 190 stopni C.

Składniki:

100 g mąki owsianej i gryczanej

50 g mąki jaglanej

50 g mąki lnianej lub mielonego siemienia

2 soczyste jabłka

 garść suszonej żurawiny

 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich ( opcjonalnie)

po 1 łyżeczce proszku do pieczenia i sody

3 pełne łyżki miodu 

100 ml oleju

150 ml mleka roślinnego ( najlepiej owsiane, migdałowe)

PRZYGOTOWANIE:

Suche składniki dodaj do miski. Przemieszaj trzepaczką. Następnie dodaj mleko, miód i olej oraz jabłka wraz z sokiem. Wymieszaj. Nakładaj do papilotek. Piecz 30 minut.





sobota, 3 października 2020

Kotlety z kalafiora i kaszy z pieczarkami

 

Kotlety są naprawdę zero waste. 

Z obiadu została kasza gryczana niepalona (ale może być każda inna lub ziemniaki z obiadu) i kalafior. Usmażyłam z tego kotlety, które znalazły się w lunchbox'ie. Obok propozycja deseru: pancakes z bananem, pomarańcza.

SKŁADNIKI:

1/2 ugotowanego kalafiora

1 i 1/2 ugotowanej kaszy jaglanej lub gryczanej niepalonej

cebula 

ząbek czosnku

sól i pieprz do smaku

drobno posiekana natka 

 1 jajko lub 1 łyżka mielonego siemienia lnianego

kilka łyżek bezglutenowej lub zwykłej bułki tartej do obtaczania


350 g pieczarek

olej

1 łyżeczka ziołowego pieprzu

 1 łyżka tamari lub sosu sojowego (opcjonalnie)

sól i pieprz do smaku

natka spore ilości

PRZYGOTOWANIE:

Cebulę pokrojoną w kostkę i czosnek zeszklić na niewielkiej ilości oleju. Kalafiora, kaszę i resztę składników umieścić w malakserze i zmiksować pulsacyjnie tak aby dało wyczuć się drobne kawałki. Masę przełożyć do miski. Jeśli jest rzadkie można dodać bułkę tartą lub mielone siemię lniane. Można też składniki zamiast do malaksera utłuc tłuczkiem do ziemniaków.

Uformować kulkę i obtoczyć w bułce tartej. Spłaszczyć od góry. Smażyć na rumiano z dwóch stron.


Oczyszczone pieczarki pokroić wrzucić na gorącą patelnię suchą i szybko mieszać, po krótkiej chwili dodać oleju i przyprawy. Mieszać aż będą soczyste. Posypać natką. 


środa, 30 września 2020

Biszkoptowe pancakes leciutkie jak chmurka

 

Biszkoptowe pancakes leciutkie jak chmurka, wszystko to dzięki pianie z białek

3 jaja

5 łyżek mąki (orkiszowej lub gryczanej) przesianej

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżka cukru trzcinowego

olej do smażenia

owoce dowolne 

Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywno dodając pod koniec cukier. Miksujemy 2 minuty. Następnie dodajemy po jednym żółtku i miksujemy dalej. Do masy dodajemy 1/3 przesianej mąki i proszek do pieczenia, następnie mieszamy już łyżką lub szpatułką. Czynność powytwarzamy do skończenia. Rozgrzewamy olej i nakładamy porcję placuszka, zmniejszamy temperature, ponieważ ciasto zawiera cukier może łatwo się przypalić. Upieczone przekładamy na ręczniczku. Podajemy z owocami.