wtorek, 25 lipca 2017

Wycieczka do Taviry PortugaliaPełnia lata. Spędzamy wakacje w Andaluzji. Wypożyczamy samochód na kilka dni. Zachęceni przewodnikami turystycznymi zwiedzamy położone niedaleko portugalskie wybrzeże Algarve. Pierwszy przystanek: Tavira. Brak problemów z zaparkowaniem. Mimo wysokiej temperatury czuję lekki podmuch wiatru. Przyjemny. Tavira według przewodników to najładniejsze miasto w regionie. Mija nas lokomotywa pełna zadowolonych turystów. Zapowiada się dobrze. Patrząc w górę widzę piękny kościół. To kościół Santa Maria do Castelo  z  XII wieku. Wspinamy się po schodach aby zbliżyć się do świątyni. Osiągamy cel. 


Kościół Santa Maria do Castelo datowany na XII wiek.  Kilka kroków dalej widzimy mury i ruiny zamku. Otwartą bramą wchodzimy do środka.


Ruiny zamku Castelo de Tavira, którego powstanie datuje się na VIII w n.e. 


 Przed nami strome schody, którymi wspinamy się na mury zamku. Z niego rozpościera się najpiękniejszy widok na miasto.


Białe, estetyczne budynki, przepiękne architektonicznie, błękitne niebo, tętniące życiem ulice wzdłuż rzeki Gilao.


Schodzimy w dół w kierunku rzeki. Idziemy instynktownie. Mijamy dolne zabezpieczone ruiny zamku. Dowiadujemy się z tablicy informacyjnej, że trwają prace rekonstrukcyjne. Zaglądam przez metalowy płot z ciekawością. Widzę zarysowane jeszcze komnaty z grubego kamiennego muru. Przenoszę się w wyobraźni do czasów fenickich. Na dworze skwar a w murach zamku panował przyjemny chłód. Do ruin zaczynają  przylepiać się kamienice. Ciągną się szeregiem wzdłuż wąskiej ulicy. To bardzo bliskie sąsiedztwo z zamkiem. Ciekawe czy w tamtych czasach tak blisko mieszkali zwykli ludzie?


 Most na rzece Gilao pochodzi z czasów rzymskich.


Skręcając w prawo trafiliśmy do baru Nossa. Głośno zastanawiamy się co zjeść i zamówić. Nagle z wewnętrznego pomieszczenia wyszedł mężczyzna z szerokim uśmiechem na twarzy i powiedział: "po polsku też można".
Rozmawiamy z nim długo. Pytamy o region, o typowe dania. Zapytałam też jak to się stało, że jest tutaj. Opowiadał, a ja byłam zachwycona jego znajomością języka polskiego. 


Zamówiłam bruschettę z łososiem

   
i z suszonym tuńczykiem.


Idąc dalej jedząc lody  uciekamy od słońca do maleńkiego parku nad rzeką. Siadam na kolorowej ławeczce. Coś mówię do męża po polsku. Pewien mężczyzna przechodzący z żoną pyta "what? Odpowiadam mu, że to nie do niego, tylko do męża i że mówię po polsku (mąż w tym czasie kadruje most). Mężczyzna po chwili namysłu mówi: znam Wałęsę, poznałem go w latach 70 w Rzymie. Nosił znacznik "Solidarność" w klapie marynarki. Odpowiadam mu "Do dzisiaj nosi"  z dumą.  Choć nie jestem 100% pewna, bo znacznik jest dziś inny. 


Przepiękne wąskie uliczki Taviry.


Wiele z budynków  z charakterystycznymi  elewacjami wyłożonymi płytkami typowymi dla Portugalii.

Z Taviry udaliśmy się na plaże Algarve


Plaże Portimao warte zobaczenia i spędzenia choćby popołudnia.
15 komentarzy:

 1. Wspaniałe miejsce, cudnie się ogląda te fotki

  OdpowiedzUsuń
 2. Poetugalia jest cudowna, zdjęcia to jak najbardziej potwierdzają ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze fajnie jest za granicą spotkać kogoś mówiącego po polsku :D Pięknie tam jest :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ależ piękne widoczki :) tylko pozazdrościć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Algavre to fantastyczny region. Kiedyś spędziliśmy tam całe wakacje. I nad samym oceanem mieliśmy ulubioną tawernę z owocami morza. Jej właściciel mówił trochę po polsku.
  Pięknie pokazałaś Tavirę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne zdjęcia i bardzo wciągająca opowieść o Tavirze. Mam nadzieję, że kiedyś wyskoczymy do Portugalii:) Pozdrów Andaluzję ode mnie i powiedz, że tęsknię za jej słońcem, niebem i uroczymy miasteczkami:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Udane wakacje i super zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Życzę udanego i pełnego wrażeń wypoczynku 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. wspaniałe zdjęcia! i ten suszony tuńczyk! <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Portugalia to piękny kraj - kolejny na mojej liście must see :) Zazdroszczę urlopu :* Udanej zabawy :*

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękne widoki - zazdroszczę:)

  OdpowiedzUsuń